Kundërsulmi i Izraelit, BBC: Çfarë pritet të bëjë Irani tani e tutje?

19 Prill 2024, 10:56Bota TEMA
Kundërsulmi i Izraelit, BBC: Çfarë pritet të

BBC

Një kundërsulm i raportuar izraelit ndaj sulmeve të paprecedentë të Iranit ndez pyetjen tjetër urgjente: çfarë do të bëjë Irani më pas?

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, ishte zotuar se “edhe pushtimi më i vogël” nga Izraeli do të sillte një përgjigje “masive dhe të ashpër”.

Ky është një territor i paeksploruar në një histori të mbushur me luftëra në hije dhe sulme të fshehta midis dy shteteve me armiqësi të vazhdueshme zyrtare.

Krerët ushtarakë të Iranit kanë folur për një “ekuacion të ri” që kur sulmet ajrore të Izraelit më 1 prill në kompleksin e tij diplomatik në Damask vranë shtatë zyrtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike, duke përfshirë komandantin e saj më të lartë në rajon.

Teherani thotë se doktrina e tij e vjetër e “durimit strategjik”, për të luajtur një lojë më të gjatë kur sulmohen asetet dhe individët e tij, ka përfunduar.

Tani në fuqi është “parandalimi strategjik” - një gatishmëri për të goditur fort dhe menjëherë.

Në këto orë të para fatale, zyrtarët iranianë flasin për një sulm jo të drejtpërdrejtë, pa dëme. Lëvizja e tyre e radhës mund të varet nga mënyra se si ata shohin ata këtë sulm të fundit në këtë spirale hakmarrëse.

3 Komente

 1. I
  Izraeli eshte krijese parazite me paterica Amerike

  Hahaha. Dergoi 5 drone Izraeli dhe prisni c do behe Irani.Nje vrime ne uje do beje..Sulmi I Izraelit tregoi qe jashte strofulles se tij s ja Kellie.E brenda strofulles rrofte Amerika qe asgjesoi 90 petqind te droneve...

  1. a
   anti25642654censurë

   nuk e di sa jeni të informuar,por,ky "lajm nuk jep asnjë "reaksion iranian"!pavarsisht se "lajmi është nga BBC"!!sipas të dhënave deri në orën 12:00,pavarsisht shpërthimeve në isfahan,irani ka thënë se "nuk ka sulme nga jashtë kufijve të iranit"!!izraeli nuk ka thënë se ka sulmuar iranin!të shohim më vonë!!bursat kanë reaguar mirë nga ky reagim i iranit!nuk ka pas humbje si para disa ditësh!!

   1. p
    pjeter

    Po po,behu merak ti per Izraelin!! Izraeli ja u dergoi dronet,per tu thene qe jam ne gjendje te vij ne çdo cep te Iranit! Ata jane aty ku jane sepse nuk pranojne te kene ne mesin e tyre debila me nje mentalitet si ty.Gjithçka vlen kur eshte puna te mbijetosh, "mors tua vita mea" thoshin njehere e nje kohe,we vlen akoma sot me sa po shofim,po per ty si duket, i shef gjerat nga bishti.

    Lini një Përgjigje