Kundërpërgjigjia: Izraeli sulmon Iranin

19 Prill 2024, 09:09Bota TEMA
Kundërpërgjigjia: Izraeli sulmon Iranin

Izraeli kreu një sulm me raketa brenda Iranit, raportuan mediat amerikane, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë dhe izraelitë.

New York Times dhe The Washington Post cituan zyrtarët izraelitë të kenë thënë se Izraeli kreu një sulm ajror në Iran. Zyrtarët amerikanë u cituan nga media të shumta duke e quajtur atë një sulm me raketa.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite i tha Zërit të Amerikës se nuk kishte asnjë koment "tani për tani " mbi raportet e mediave amerikane, rreth një orë pas publikimit të tyre.

Nuk pati po ashtu asnjë koment të menjëhershëm publik nga administrata e presidentit Joe Biden për incidentin në Iran.

Agjencitë shtetërore iraniane të lajmeve IRNA dhe Fars thanë se mbrojtja ajrore e Republikës Islamike ishte aktivizuar pranë qytetit qendror të Isfahanit. Drejtori i agjencisë hapësinore iraniane tha se forcat e mbrojtjes ajrore rrëzuan disa dronë.

Media shtetërore iraniane u ngut të minimizonte incidentin, duke thënë se objektet bërthamore të Isfahanit ishin të sigurta. Ata thanë gjithashtu se operacionet në aeroportin ndërkombëtar Imam Khomeini të Teheranit dhe aeroportin e brendshëm Mehrabad ishin kthyer në normalitet të premten, disa orë pasi fluturimet u pezulluan në një përgjigje të dukshme ndaj sulmit ajror të supozuar izraelit.

Izraeli e kishte paralajmëruar Iranin se do të hakmerrej për një sulm ajror të pashembullt iranian në territorin izraelit të dielën e kaluar. Irani kishte paralajmëruar nga ana tjetër, se çdo sulm hakmarrës izraelit do të përballej me një përgjigje të shpejtë dhe më të ashpër.

Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë e tjera perëndimore, i kishin kërkuar qeverisë izraelite që të shmangte përshkallëzimin e konfliktit. Zyrtarët amerikanë kishin thënë se nuk kishin ndërmend që forcat amerikane të bashkoheshin në ndonjë veprim hakmarrës izraelit.

Ahmed Fouad Alkhatib, një analist i sigurisë në Lindjen e Mesme, në Këshillin Atlantik, i tha Zërit të Amerikës se administrata e presidentit Biden e kuptonte nevojën e Izraelit për të kryer një sulm hakmarrës.

"Çdo sulm izraelit do të kërkonte përfshirjen, bashkëpunimin, mbështetjen dhe miratimin përfundimtar të SHBA-së, duke hedhur dyshime mbi saktësinë e pretendimeve të administratës Biden se nuk do të përfshihej në një hakmarrje izraelite", tha analisti Alkhatib.

19 Komente

 1. I
  Idioti

  Prape gozhde duan ti ngulin njerzimit keta cifute!!??

  1. R
   Raqka

   pusho ! idiot !

   1. c
    cifut=terrorist

    O te qifsha rracen bastarde pro cifute qe po i vene zjarrin botes o bq legen

    1. Q
     Qiska_L

     Trikonë o fundacë .

   2. M
    Muco

    Pa ca te bejne te lene ata brekgrrisurit iraniane te bejne ca te duan thua ti,tju bjeri tju qije rracen se kane ca vjet po bejne lemsh lindjen e mesme duke filluar nga,iraku ,siria jemeni libani,kshu qe mos ta krruajne shume se izraeli i pjek te gjalle po te doje,sic i ka pjekur nga viti 1950 e ketej.

    1. 6
     60 vjec

     "mos luaj me grerezat"

    2. K
     Kadriu

     Irani ka thënë me perpara se irani do ta zhduke Izraelin

     1. q
      q.va gruan e tao balles a mazniku

      te fitoje irani me rusine eshte njesoj si te fitoje sali berisha me ilir meten ne shqiperi zgjedhjet prape,ajola xoxa andis harasani etj etj

      1. M
       Malsori

       Kurse une shkerdheva gran, vajzen, nusen e djalit dhe motren tende, o a mazniku.

      2. U
       Ushtaraku

       Propagande e shpifur duan ti marrin njerezit per budallenj. Zyrtare te pa indentifikuar i thane medias eshte njesoj si njeriu digital i Saliut ne Facebook. Nuk kane klleqe ti bihen Iranit dhe duan te justifikojne deshtime. Qeveria e Izraelit nuk vendos sanksione ndaj Rusise dhe nuk mbeshtet Ukrainen.

       1. S
        Shkodrani-Belgjikë

        Rrezik për botën çifutët, mir ja bani gjermani.

        1. J
         J

         Çifutët kanë marrë peng USA. Kontrollojne çdo gjë politikanet biznesin shtypin, median, gjykatat prandaj fryhen. Mos u mërzitni se Amerikës po i bien brekët avash avash për momentin prodhojnë vetëm arme dhe ato me dollarë të printuar. Në momentin që bota nxjerr jashtë përdorimit dollarin mbaron USA e bashkë me të dhe izraeli.Do tja dëgjoni zërin në nje15-20 vjeçar. I duruari i fituari i thonë një fjale.

         1. T
          Toni

          Paske pjerdhur o njeri!! Nuk po e vazhdoj me se nuk me duket se do kuptosh. Kane problems? Po patjeter qe kane po kjo nuk do thote qe Jane te mbaruar fare sic thua zotrote.

          1. a
           anti25642654censurë

           "Do tja dëgjoni zërin në nje15-20 vjeçar."brënda kësaj kohe!?ti do kesh shkuar në pidh të satëme??"I duruari i fituari"??apo i mbaruari??

           1. G
            Gjethja e fikut

            Kurse ti cenosuma, ke per te shkuar ne hale te gomares qe te ka pjelle! Yyt race e felliqur, nese s'ke argument, s'ke pse shane tjetrin!

           2. V
            Vuk Karaxhic baba i Lexhendes

            Po do ngrihet rusi qe prodhon vetem kurva...

            1. Z
             Zhvejku

             Meqe Vuk Karaxhixh eshte babai i Lexhendes, i bie qe edhe shqiperia te jete fabrike kurvash, o injorant!

           3. R
            Real

            Prit gomar sa te mbije bar.

            1. Z
             Zhvejku

             Si te gjitha perandorit, qe jane shperber, edhe perandoria amerikane eshte ne shperberje, te njejtin fate ka dhe bashkimi europian... Per ne te shqiperes mbase s'eshte mire, po ky eshte realiteti...

             Lini një Përgjigje