Fituesja ukrainase e Eurovision, në listën e më të kërkuarve nga Rusia

20 Nëntor 2023, 18:10Bota TEMA
Fituesja ukrainase e Eurovision, në listën e më të

Ministria e Brendshme e Rusisë ka përfshirë këngëtaren ukrainase Jamala me origjinë tartare të Krimesë në listën e të kërkuarve, njoftoi uebfaqja Mediazona, duke cituar bazën e të dhënave të kërkuara të ministrisë.

Në bazën e të dhënave asnjëherë nuk përmendet se në cilin nen është ngritur çështja penale. Megjithatë, Jamala akuzohet për përhapjen e “lajmeve të rreme” për ushtrinë ruse. Ajo është në listën e të kërkuarve që nga mesi i tetorit.

Një gjykatë ruse kishte lëshuar një urdhër arresti në nëntor në mungesë të saj, shkruajnë mediat e huaja.

Në vitin 2016, Jamala, që përfaqësonte Ukrainën, fitoi Konkursin e Këngës në Eurovizion me këngën e saj për dëbimin e tatarëve të Krimesë gjatë epokës së Stalinit. Këngëtarja ka dënuar aneksimin e Krimesë që nga viti 2014.

4 Komente

 1. D
  Dezinformim i turpshem.

  Mediat e huaja na shkruanin qe ushtaret ruse po shisnin tanket per nje cope buke. Mediat e huaja tregonin tanket ruse te mbetur rrugeve, se nuk kishin nafte. Mediat e huaja e kane vdekur nja 5-6 here Putinin deri tani. Mediat e huaja na thane qe per 2-3 jave Putinin do e rrezojne oligarket. Mediat e huaja na thane qe politikane rreth tije do e rrezojne me komplot. Mediat e huaja na thane qe per disa muaj Rusia do falimentoje si shtet. Mediat e huaja na thone qe Rusia eshte ne bllokade, po ajo akoma shet hidrokarbure ne Europe..... Propaganden e kuptojme te gjithe por dezinformimi eshte i turpshem, sepse ofendon lexuesin...e trajton si bageti qe ha cdo gje qe i ve perpara....Ne e duam Ukrainen e lire me te vertete, jo me genjeshtra....

  1. a
   anti25642654censurë

   o ti mo e rruaj fare se toka është e sheshtë dhe ti flë mirë!!mo e rruaj se baba tënd o bir putini,jo vetëm që është gjallë por dhe po rinohet çdo vit e më shumë!mo e rruaj fare se jo vetëm që nuk dhjet më por as pordhë nuk bën!!mo e rruaj fare se rusia jo vetëm do fitojë agresionin që ka filluar gati dy vite më parë por,javën e ardhshme ka për të rrethuar nju jorkun!!ti mo e rruaj, se leshi i bythës paguhet shumë sa më i gjatë të jetë!!

   1. A
    Ai

    Ik ore, bajge…..

    1. a
     anti25642654censurë

     mamin në gjumë e le??shko zgjoje si i fillon turrni!!thuaj të zbukurohet pak se ta shpif!!

  Lini një Përgjigje