FOTOT: Turqia prezanton “Mollën e kuqe”, dronin që mund të ndryshojë konceptin e luftës ajrore

24 Nëntor 2022, 11:01Bota TEMA

FOTOT: Turqia prezanton “Mollën e kuqe”, dronin që mund

Rëndësia në ajër e dronëve turkë Bayraktar, veçanërisht ato të tipit TB2, filloi të kuptohej nga publiku i gjerë në konfliktin midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku ky vend në saj të aleancës me Ankaranë mundi t’i përdorë ato duke shkatërruar mjetet e tipit sovjetik të Jerevanit.

Po aq të rëndësishëm, dronët turq po tregohen në fushëbetejën ukrainase, edhe pse aty kanë si rivalë dronët e ndërtuara nga Irani. Sukseset e dronëve i kanë hapur sytë shumë vendeve, rreth 24, që tashmë ndodhen në radhë për të blerë nga kompania turke modelet e tyre.

Me një kosto rreth 5 milionë dollarë, një dron TB2 mund të shkatërrojë mjete të cilësuara si të avancuara, tanke ose sisteme kundërajrore që kanë kosto shumë herë më të lartë.

Por tani kompania Bayraktar dëshiron të bëjë një hap më tej, që mund të ndryshojë përgjithmonë konceptin e superioritetit ajror në betejat e së ardhmes.

Bëhet fjalë për modelin Kizilelma, një dron bombardues që sipas projektuesve mund të shohë fluturimet e para vitin e ardhshëm. Me një kapacitet fluturimi që shkon deri në 900 kilometra në orë, droni emri i të cilit do të thotë “mollë e kuqe” mund të mbajë me vete më shumë se një tonelatë armatime.

Risia e këtij modeli, padyshim më i kushtueshëm se paraardhësit e të njëjtës kompani, është fakti se ai do të ketë një motor të mirëfilltë, duke e shndërruar praktikisht në një avion pa pilot. “Një ëndërr 12-vjeçare”, pohojnë projektuesit, që ditët e fundit kanë prezantuar një prototip i cili ka bërë xhiron e pistës, ende pa u ngritur në qiell.  

Vlen të theksohet se motori në fjalë është ndërtuar falë bashkëpunimit me kompaninë ukrainase Ivchenko-Progress, të zyrtarizuar një vit para fillimit të konfliktit që ka vënë përballë Kievin me Moskën. Ky model mendohet se në të ardhmen mund të përdoret edhe nga vetë Shtetet e Bashkuara, nga momenti që ndër facilitetet dhe koston e reduktuar mund të niset dhe të zbresë jo vetëm nga aeroplanmbajtëset tradicionale.  

14 Komente

 1. D
  Detari

  Nje teknologji e vjeter mongole te cilen ne helenet e kemi nxjerre jasht perdorimit qe ne luften e pare boterore . Bile dhe femijet tane kane turp te prekin me dore lojera te tilla .

  1. q
   qish ere ? grqia ne luften e pare hahahaahah

   Detari , ne Luften e Pare Boterore greket s'kishin as Kuaj dhe shetisnin mbi Gomare hahahahaahaha o sa karagjoza jeni or shejtane Korifillake .Grekt s'dinin me bo nji karro me terheq buajt sepse as buaj skishin hahahahaahah o mer karagjozat e botes

  2. A
   Allah - Allah cfar Tmerri per armiqt e Turqise

   kushedi sa ifarkte do ket shkaktuar ne Gerrqi ky Lajm _Tmerri per pderet

   1. E
    Evropiani

    SA per dijeni bytheqiri Jani ose bytheqiri Jusuf jane e njejta race.

    1. A
     Allah - Allah hahaha

     Evropiani , ndoshta ke te drejte , porse ky Fakt s'na pengon ne shqiptareve me ngacmu e bo galllat ktu

     1. E
      Euro

      Europian perpedera edhe europianet sjane keq jo . Kam 31 vhet ne Europe e me beso se skam pse genjej

     2. E
      Erjon

      "Mund te perdoret nga SHBA" hahaha po fuqija me madhe ushtarake e globit qe e ka buxhetin e ushtrise me te madh se ekonomia e Turqise....paska nevoje per kto

      1. a
       anti25642654censurë

       Erjon ti nuk i di disa gjëra si duhet!! dronët nuk janë shpikur nga perëndimi!! ata janë shpikje turke,si çdo gjë tjetër në këtë dynja!! por qeveritë e shitura turke,para erdoganiste,jua kanë dhënë amerikanëve,në shkëmbim të parasë së thatë!!prandaj thotë erdogëni se kanë qënë të korruptuar!! këta mollat e kuqe janë speciale!!bio komplet!! erdogënistët nuk përdorin më çipa perëndimorë,për ti përdorur si kamera!përdorin sy shqiponjash e skifterësh!!nuk e di a të ka rastis të shohësh se në turqi e në të gjthë stanet skifterët janë me një sy!! amerikanët po plasin dhe po provojnë gjithçka për të bindur erdogënin që të mos i prodhojë këto mollët e kuqe!!kanë frikë se mos humbin fuqinë ajrore!!por erdogëni nuk pranon,i vetmi lëshim që ka bërë është dhënja e 5 copë e gjysëm!!dhe ato me kontratë që të mos përdoren pa lejen e tij!!në të kundërtën,ai do tu hajë mutin!! varju kart idiotëve!! dhe motorrët e bajraktarëve prodhohen në ukrainë, prandaj "i shet aq shumë ukrainës"!

      2. A
       Andi

       E cna cat trapin me kshu lajmesh dylekshe. Vetem usa e izraeli der diku bejne drone cilesore. Ter tjeret bejne drone dytesore te limituar me teknologji te licensuar nga kto 2 shtete. Mjaft na lodhet bythen kot.

       1. D
        Detari

        Andi kompetenti . Me siguri ti ja jep licenzen o pederast

       2. U
        Undefined

        "Molla e kuqe" per bithe zinjt e Athines.....hahahahahaha.....

        1. R
         Read alone

         Idiotë që akoma adhuroni Turqinë. Nuk u ngopët 500 vjet. Kot nuk thonë: q.. nënën, të të thotë babë. Prandaj jemi të fundit në Europë, sepse kemi juve bythëpërpjetët.

         1. N
          Na mbyten pallat e kkkk

          Nuk e adhuron njeri Turqin o koke loqe....por nuk eshte keq te tallim pak kkkk me keto lajme me filogreket e ketij forumi......kuptoj gjerat pastaj hajde e "ha" m....ketu....toc kuklle.....akoma ne 1400 keni mbetur...

          1. E
           Edi

           Read alone. Ti je trap. Cne Turqia 500 vjet. Nderkohe qe eshte shtet i krijuar para 99 vitesh. Para 1923 nuk ka pas egzistuar dhe as njihej shtet turk.

          Lini një Përgjigje