I mori me avion privat, Abramovich shpëtoi pesë britanikët nga robëria ruse

23 Shtator 2022, 22:10Bota TEMA

I mori me avion privat, Abramovich shpëtoi pesë britanikët nga

Një ditë në robëri brutale, tjetrën në një avion luksoz privat. Pesë britanikë që luftuan përkrah ukrainasve u liruan. Multi-miliarderi Roman Abramovich ishte i përfshirë në operacionin e shpëtimit.

“Ai është një legjendë”. Kështu e përshkruan ushtari britanik John Harding oligarkun dhe ish-pronarin e Chelseat, Roman Abramovich.

Arsyeja? Oligarku ishte i rëndësishëm në çlirimin e tij nga robëria ruse. Abramovich e solli atë dhe katër ushtarë të tjerë britanikë nga Rusia me avionin e tij privat.

Pesë britanikët luftuan sëbashku me trupat ukrainase dhe u kapën nga ushtria e Vladimir Putin.

Harding u detyrua të dorëzohej në betejën për Uzinën e Çelikut Azovstal në Mariupol. Britaniku i tha "The Sun" se i duhej të kalonte tre ditë në një autobus pas kapjes. 

Atje ai ushqehej vetëm me pasta dhe ujë të pisët.

Harding ka vuajtur dënimin në tre burgje që nga maji. Ai tregon për torturat brutale. Ai rrihej rregullisht nga rojet. Tortura e vazhdueshme ka lënë gjurmë: plagë, brinjë të thyera dhe gjak në urinë. Në një moment, thotë Harding, ai dëshironte që ai thjesht të vritej në vend që të moskalonte nëpër një torturë të tillë.

Sipas Harding, rojet u përpoqën gjithashtu të abuzonin psikologjikisht të burgosurit britanikë. 

Për shembull, thuhet se u kanë thënë  duke u tallur se Mbretëresha kishte vdekur: “Ata u kënaqën shumë duke na treguar për vdekjen e Mbretëreshës. Ne vetëm thamë: "Rroftë mbreti".

Nga burgu në avionin luksoz

Të martën ishte koha për Harding dhe katër të burgosur të tjerë britanikë. Erdhi dita e lirimit. Ata u lejuan të paketonin gjërat e tyre dhe më në fund u lanë të lirë në një aeroport rus pasi kishin udhëtuar për 20 orë deri atje.
Britanikët u pritën nga zyrtarë të Arabisë Saudite.

Sipas “The Sun”, shefi i Kremlinit Putin dhe Mohammed bin Salman, princi i kurorës së Arabisë Saudite, kanë përfunduar një marrëveshje për çlirimin e britanikëve. Në këmbim, oficerë të rangut të lartë rusë thuhet se janë liruar.

Ata u kapën në kundërsulmin e fundit të Ukrainës.

Një rol kyç në këto negociata luajti multimiliarderi Roman Abramovich. Pesë britanikët më pas u dërguan në Arabinë Saudite me një avion luksoz privat.

“Ne trajtoheshim si mbretër”, tha Harding.

Biseda e rastësishme me oligarkun

Pesë britanikët nuk e kuptuan në fillim se nikoqiri i tyre ishte Abramovich, thotë Harding. 

Një nga shokët e tij shkoi te Abramovich dhe tha se dukej si ish-pronari i Chelseat. 

"Kjo sepse jam unë, zotëri," tha Abramovich, sipas Harding. Grupi mezi mund ta besonte.

Pas muajsh torturash brutale, ata u ulën në tryezë me Abramovich, hëngrën biftekë dhe tiramisu dhe biseduan për futbollin. 

Harding tha për "The Sun":

"Ne e duam atë më shumë se çdo gjë dhe jemi jashtëzakonisht mirënjohës për përpjekjet e tij". 

1 Komente

  1. Y
    Ylli

    Si perkthehet nikoqir se kam nje shok qe quhet Niko,mendova se shanit Nikon.

    Lini një Përgjigje