"Pse bërtisni si femra?! Lojërat kanë përfunduar!" Video e oficerit rus me rekrutët e patrajnuar

23 Shtator 2022, 22:00Bota TEMA

"Pse bërtisni si femra?! Lojërat kanë përfunduar!"

Një video në të cilën protagonistë janë një oficer rus dhe rusë të rekrutuar që nuk kanë asnjë trajnim ushtarak po bën xhiron e internetit.

Në videon e cila është ripublikuar edhe nga Guardian, dëgjohet oficeri rus duke u thënë se para se të dërgohen në frontin e luftës do të trajnohen për dy javë.

“Lojërat kanë mbaruar, ju jeni ushtarë tani”, thotë ai.

“Pse bërtisni si femra? Hiqe dhe më lër të flas. Lojërat përfunduan. Tre ditë këtu dhe pastaj largohesh. Dy javë stërvitje dhe do të shkoni në njësitë tuaja”, shton oficeri sipas një burimi tjetër.

"Mendova se u arrestova për protestën"

Mikhail Svetin priste të arrestohej për pjesëmarrjen e tij në protestat në Moskë kundër dërgimit të qindra mijëra rezervistëve në Ukrainë.

Por ajo që ai nuk priste ishte se do t'i jepej një kartë marshimi për të shkuar në front.

Disa orë pasi Vladimir Putin njoftoi të mërkurën mobilizimin e 300,000 burrave dhe grave, Mikhail, një muzikant 29-vjeçar, shkoi për të luajtur në Arbat Avenue.

Ashtu si rreth 1300 njerëz të tjerë në të gjithë vendin, ai u arrestua.

“Po prisja të zakonshmet (procedurat): arrestim, komisariat, gjykatë”, tha i riu, i cili u kontaktua me telefon nga AFP të enjten.

“Por kur më thanë “Nesër do të shkosh në luftë”, ishte një surprizë", tha ai.

Sipas organizatës qeveritare OVD-Info, e cila monitoron protestat në të gjithë Rusinë, Svetin nuk është i vetmi protestues i urdhëruar në stacionin e policisë pas arrestimit të tij, dhe zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov vendosi se nuk ka asgjë "të paligjshme" në të.

Svetin thotë se pas arrestimit të tij, oficerët e çuan në një dhomë të veçantë ku donin që ai të nënshkruante një thirrje për të shkuar në një qendër rekrutimi ushtarak.

“Ose firmos këtë ose do të bësh dhjetë vjet burg”, u kërcënua ai, thekson 29-vjeçari që kundërshton sulmin e nisur më 24 shkurt nga Rusia kundër Ukrainës.

Të martën, në prag të rekrutimit të pjesshëm, Parlamenti miratoi dënime të rënda me burg për ata që refuzojnë të bashkohen me ushtrinë ose dezertojnë.

Megjithatë, ky ligj ende nuk ka hyrë në fuqi.

Svetin refuzoi të nënshkruante urdhrin, me këshillën e avokatit të tij, dhe u lirua të enjten në orën 5:00 të mëngjesit.

Megjithatë, policia e paralajmëroi atë se Komiteti i fuqishëm Hetimor i Rusisë, i cili është përgjegjës për hetimet e mëdha kriminale, do të informohej për refuzimin e tij dhe se ai do të përballej me "probleme të mëdha".

“Fatkeqësisht kam nënshkruar”

Andrei, i cili mbushi 18 vjeç javën e kaluar, gjithashtu mori pjesë në protestat në Moskë të mërkurën.

Ai gjithashtu u arrestua dhe u lëshua një fletëthirrje.

Por ndryshe nga Svetin, adoleshenti nënshkroi dokumentin nën "kërcënim", një kopje dixhitale e të cilit AFP ishte në gjendje ta shqyrtonte.

"Ishte e qartë se nuk mund të shpëtoja. Shikova përreth dhe vendosa të mos rezistoja," tha i riu i kontaktuar nga AFP me telefon.

 “Fatkeqësisht, kam nënshkruar”.

Sidoqoftë, Andrei sapo ka filluar studimet në universitet.

Dhe Kremlini, si dhe ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, kishin siguruar se asnjë student nuk do të thirrej, pasi forcat ruse flisnin për rezervistë me aftësi specifike ose përvojë ushtarake.

Andrei, i cili është ende në kërkim të një avokati, më në fund vendosi të mos shkojë në zyrën e rekrutimit në orën e caktuar, në orën 10 të mëngjesit të së enjtes.

 Dhe ai nuk e di se cilat do të jenë pasojat.

“Nuk u kam thënë ende asgjë prindërve të mi, - thotë ai, - ata do të jenë të shqetësuar.

"Unë do t'u tregoj atyre kur të kem një ide më të mirë se çfarë do të ndodhë me mua."

'Dërgoni Putinin në front'

Reagimet dhe demonstratat e qytetarëve rusë vazhdojnë në pjesë të ndryshme të vendit, pasi Vladimir Putin njoftoi të mërkurën një "mobilizim të pjesshëm", me qëllim forcimin e mbrojtjes së territoreve të pushtuara në Donbas dhe në jug të Ukrainës.

Njerëzit dolën në rrugët e Moskës, duke arritur disa kilometra larg rezidencës presidenciale, për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj dekretit të ri, ndërsa në videot e publikuara shihen protestuesit duke bërtitur “dërgoni Putinin në front”.

 

Lini një Përgjigje