“I përfshirë në dhunën në Capitol”, gjykatësja pro Trump: Gjithsesi do të kandidojë

18 Nëntor 2023, 10:17Bota TEMA

“I përfshirë në dhunën në Capitol”,

Një gjykatëse në Kolorado deklaroi se Donald Trump ka qenë i përfshirë në kryengritjen e 6 janarit në Capitol, por pavarësisht kësaj ai do të jetë pjesë e fletës së votimit në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Vendimi i gjyqtares Sarah Wallace, i cili është pothuajse i sigurt se do të apelohet, hedh poshtë një ofertë të një grupi votuesish të Kolorados për të skualifikuar Trumpin sipas një amendamenti të rrallë të përdorur në Kushtetutën e SHBA-së që ndalon zyrtarët që janë përfshirë në “kryengritje” të mbajnë poste federale.

“Votuesi amerikan ka të drejtë kushtetuese të votojë për kandidatin e zgjedhur prej tyre, me presidentin Donald J. Trump që kryeson me një numër të madh”, tha zëdhënësi, Steven Cheung në një deklaratë.

1 Komente

  1. A
    Ari

    Edhe Hitleri kryesonte dhe, ne emer te shumices erdhi ne pushtet..!!?

    Lini një Përgjigje