Vrasjet e civilëve në Afganistan, gjeneralët britanikë fshehën provat

17 Nëntor 2023, 22:00Bota TEMA
Vrasjet e civilëve në Afganistan, gjeneralët britanikë

Një nga gjeneralët më të lartë në Britaninë e Madhe dyshohet se fshehu provat se si ushtarët e Shërbimit Ajror Special (SAS) ekzekutonin të arrestuarit në Afganistan. Gjenerali Gwyn Jenkins, i cili është aktualisht oficeri i dytë më i lartë në forcat e armatosura britanike, thuhet se ka marrë raporte të detajuara me shkrim të bisedave midis ushtarëve që përshkruanin vrasjet pa gjyq të afganëve në vitin 2011, pretendon BBC, duke cituar një investigim të programit të saj, Panorama.

Në mars të atij viti, Jenkins dyshohet se mori informacion nga një oficer në Shërbimet Speciale të Mbretërisë së Bashkuar se kolegët e tij po vrisnin në mënyrë të paligjshme civilë të paarmatosur gjatë bastisjeve gjatë natës, thuhet në raport. Ai shtoi se ushtarët po vrisnin në mënyrë rutinë "meshkuj në moshë lufte", që do të thotë meshkuj të moshës 15 vjeç e lart, pavarësisht nëse ata përbënin kërcënim apo jo.

Në një rast, u përmend një jastëk i vendosur mbi kokën e një individi që u vra me pistoletë”, thuhet në raport.

Në vend që t'ia dorëzonte provat policisë ushtarake, siç e kërkon ligji, Jenkins raportohet se i mblodhi dokumentet në një dosje të klasifikuar dhe e mbylli në një kasafortë, pasi informoi eprorin e tij, gjeneralin Jonathan Page, për përmbajtjen e saj.

BBC gjithashtu vuri në dukje se ushtarët dyshohet se vendosën armë pranë trupave të afganëve të paarmatosur në përpjekje për të justifikuar vrasjet.

Dështimi për të zbuluar dosjen është përmendur më parë, por identitetet e Jenkins dhe Page janë mbajtur sekret nga Ministria e Mbrojtjes në Britaninë e Madhe. Katër vjet pasi dosja u mbyll, një sinjalizues njoftoi Policinë Ushtarake Mbretërore.

Pretendimet për ekzekutime të kryera nga ushtarët e Mbretërisë së Bashkuar në Afganistan janë aktualisht objekt i një hetimi në Gjykatat Mbretërore të Drejtësisë në Londër. Muajin e kaluar, gjykata dëgjoi pretendimet se zyrtarët e SAS kishin fshirë dosjet në lidhje me pretendimet për vrasje jashtëgjyqësore përpara se autoritetet hetuese t'i shikonin ato.

2 Komente

 1. H
  Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

  Shkrimi është gabim. Ata nuk kane vrare afganë. Afganët jane njerez të mire, dhe unë kam njohur plot prej tyre. Mendje hapur nevdrejtim të feve te tjera dhe shumë miqesore. Keta ushtaret anglezë kane vrarë Talebanë. Njerez qe rrojne kot ne këtë botë. Qenie pa tru. Njesoj si rrumpallat e Saliut. Rrumpallehanet e Saliut jane kane falur trurin Sali Katunarit, dhe shkojnë si zombie kudo ku i therret Sali Bin Ram Laden Berisha. Ndersa Talebanët ja kane falur trurin Allah Bin Belaversen Akbar Gjytyrym Al Mukaballa. Pra kane vetem pjesen e trurit që duhet per ne hale dhe per te ngrene. Rro kot. Vegjetojne. Futi nje plumb që të shpetojnë nga vuajtjet. AI gjenerali anglez paska qenë burrë i mençur. Si per shembull, dolën para ca kohesh nja dy djem, gjoja shqipetarë, qe vandalizuan shtatoren e Skenderbeut ne Prizren, sepse kishte vrare vellezerit turq myslimanë. Dhe thonin jemi shqipetarë. Ja, si thoni ju? Jane shqipetarë ata? Po dakord, pra, dakord. Nuk Jane shqipetarë. Edhe Talebanët nuk jane afganë.

  1. k
   korrigjim

   Po te kishin vrare talebane, do u jepnin dekorate dhe nuk kishte pse t'i fshehnin provat?

  Lini një Përgjigje