Osama bin Laden është kthyer!

17 Nëntor 2023, 13:00Bota TEMA

Osama bin Laden është kthyer!

Kjo nuk është një ëndërr e keqe.

22 vjet pasi organizoi sulmet terroriste të 11 shtatorit dhe 12 vjet pasi u vra nga forcat speciale të SHBA-ve teksa po strukej në boshtin e tij pakistanez, shefi i al-Qaidas, Osama bin Laden, është kthyer në titujt kryesorë.

Arsyet: TikTok + Gen Z + Guardian + lufta Izrael-Hamas.

E humbët fillin? Mos u shqetësoni, do shpjegohen të gjitha më poshtë.

“Letra drejtuar Amerikës” e Bin Ladenit është një përshkrim rrëqethës prej 4 mijë fjalësh, i shkruar dekada më parë, nga autori i sulmeve terroriste të 11 shtatorit, të cilat vranë afro 3 mijë njerëz në Shtetet e Bashkuara.

Letra dhe përkthimi i saj filluan të qarkullojnë në internet menjëherë pas sulmeve të vitit 2001, veçanërisht në mesin e organizatave ekstremiste islamike, dhe u botua për herë të parë nga “The Guardian” në 2002.

Në letrën, drejtuar SHBA-ve dhe amerikanëve, bin Laden kritikon ashpër qeverinë amerikane, duke përfshirë mbështetjen e saj për krijimin e Izraelit, të cilin ai e quan “një nga krimet më të mëdha”.

Por çfarë lidhje kanë TikTok dhe Gen Z me të?

Pas përshkallëzimit të dhunës Izrael-Hamas në Lindjen e Mesme, në të cilën grupi militant palestinez Hamas vrau 1 mijë e 200 njerëz në një sulm të dhunshëm të befasishëm dhe hakmarrja e Izraelit deri më tani ka vrarë më shumë se 11 mijë njerëz, letra e bin Ladenit filloi të qarkullojë sërish në internet.

Në platformën e mediave sociale në pronësi kineze TikTok, dhjetëra përdorues – duke përfshirë shumë Gen Z, të cilët përbëjnë shumicën e përdoruesve të aplikacionit – filluan të postojnë video duke cituar fragmente nga letra dhe duke folur për mënyrën se si ajo u dha atyre një perspektivë të re mbi kontekstin historik pas 11 shtatorit.

Pjesë të letrës që kritikonin mbështetjen e SHBA-ve për Izraelin rezonuan me disa përdorues, në një kohë kur njerëzit në të gjithë vendet perëndimore po bëhen gjithnjë e më kritikë ndaj qeverisë izraelite.

TikTokersat e përshkruan letrën si “hapja e syve”, me disa madje duke shkuar aq larg sa thonë se vrasja masive e bin Ladenit “ishte të drejtë”.

Ndërsa më shumë njerëz ndanë reagimet e tyre për leximin e letrës për herë të parë, postimet filluan të bëhen virale.

“CNN” tha se videot që diskutonin letrën kishin mbledhur 14 milionë shikime deri të enjten.

A po bën TikTok ndonjë gjë për të?

TikTok u zotua të ndalojë trendin, për të cilin tha në një deklaratë “shkel rregullat tona për mbështetjen e çdo forme terrorizmi”.

Aplikacioni shtoi të enjten se po punonte për “heqjen e kësaj përmbajtjeje në mënyrë proaktive dhe agresive dhe për të hetuar se si u fut në platformën tonë”.

Ajo hoqi gjithashtu hashtagun #lettertoamerica nga funksioni i tij i kërkimit.

Cilat janë reagimet zyrtare ndaj polemikave? Njerëzit janë të zemëruar, apo jo?

Politikanët në SHBA kanë qenë të ashpër.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se “askush nuk duhet të ofendojë kurrë 2 mijë e 977 familjet amerikane që ende mbajnë zi për të dashurit e tyre, duke u lidhur me fjalët e neveritshme të Osama bin Ladenit”.

Disa ligjvënës në të gjithë spektrin politik akuzuan aplikacionin në pronësi kineze për përhapjen e propagandës anti-amerikane dhe kërkuan që ai të bllokohej.

Përfaqësuesi demokrat Josh Gottheimer tha se TikTok “po shtynte propagandën pro-terroriste për të ndikuar tek amerikanët”.

Pra… ku mund ta lexoni letrën tani? Duke e kërkuar të ndonjë mik.

The Guardian hoqi transkriptin e letrës, por fragmente dhe teksti i plotë mund të gjenden ende në cepa të ndryshme të internetit.

Thjesht mos fol për këtë në TikTok.

“Politico”

8 Komente

 1. J
  Juristi

  Propaganda terroriste e al qaedes ka vite në internet por ky brezi i thjer gen-Z me qindra gender pronouns etj bëjnë propaganda terroriste dhe komuniste mbajnë bluza me Che Guevara që pushkatonte njerëz pa gjyq Se kanë lindur në kohë moderne nuk i kanë përjetuar ato kohe

  1. V
   Vranakonti

   Jurist! Ty po te degjoj une per here te pare se, Che Guevara paska pushkatuar njerez pa gjyq. Je shume larg,me kilometra ne njohjen e ketij heroi,Che Guevara.

   1. J
    Juristi

    Njerëzit me orientim homoseksual dhe kundër ideologjisë komuniste kërko në Google nuk është nevoja të besosh çfarë them une

  2. R
   Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

   Gen apo Xen ?!

   1. T
    T

    Cilen Al Qaeda? Ate qe krijoi amerika? SA miliona njerez NE bote Ka vrare e vret akoma Amerika? Dhe 11 shtatorin vec nje budalla kujton SE nje Bari delesh NGA malet e afganistanit mund te rrezij tre.kulla me avion,ne zonen me ye mbrojtur te amerikes. Porsche me rigon... Amerika do bjeri si gjithe perandoritw e tjera.

    1. E
     Engjell

     Sus T/cako mavria. Mbas THIRD REICH thefsh ti qafen dhe koken e shplare nga main kampf. Rroft Amerika !!!

     1. a
      anti25642654censurë

      o T që qifsh nënën tënde,se nuk të ka mbetur gjë tjetër!duke u nisur nga llogjika tënde prej gomari të lindur"vec nje budalla kujton SE nje Bari delesh NGA malet e afganistanit mund te rrezij tre.kulla me avion,ne zonen me ye mbrojtur te amerikes. "atëherë mund të më thuash seeee përse këta amerikanë budallenj duhej të krijonin një al kaida me këta barinj të trashë??a nuk të duket paradoksale??apo mjafton të besosh,ose tu mbushësh mëndjen të tjerëve të besojnë dhe ke arritur të vërtetën?? më bukshkalë se njerëz si ti nuk mund të gjesh në këtë dynja!!o robqir,ishte ajo amerikë që të çliroi,njohu vetë dhe ndihmoi në njohje,dhe po ta mbron kosovën,kurse ti vazhdon në krah të bqirëve arabë që,jo vetëm nuk e kanë njohur kosovën,por e quajnë pjesë të pandashme të sërbisë!! o bqir ke pyetur ndonjëherë se përse kuvajti pasi u çlirua nga amerikanët në 1991,përzuri 200'000 palestinezë,refugjatë që i strehoi për vite me radhë në tokën e tij??sepse këta palestinezë iu bashkuan sadam huseinit gjat pushtimit të kuvajtit!!përse nuk i pranojë egjyptianët,përse nuk i duan jordanezët dhe libanezët??a ta ka thithur truri ndonjëherë??apo majfton të jenë zagarët e erdoqënit??dhe kurdët myslymanë janë por ti nuk e ke hapur kurrë bythën(në gojë mban kar,prandaj flet me bythë)!! hy rracë e qelbur!!

     2. b
      borsh

      Ja pra ky eshte vellai i madhe i Salih Bin ladenit, ketij ja qiu nenen amerika tani ka pune me vellain. vogel

      Lini një Përgjigje