Putin përpiqet të përdorë luftën e Gazës në avantazhin e tij gjeopolitik

17 Nëntor 2023, 18:31Bota TEMA
Putin përpiqet të përdorë luftën e Gazës në

Presidenti rus, Vladimir Putin, priti tre ditë përpara se të komentonte masakrën e Hamasit ndaj izraelitëve, e cila ndodhi në ditëlindjen e tij të 71-të. Kur e bëri, ai fajësoi Shtetet e Bashkuara, jo Hamasin.

“Unë mendoj se shumë do të pajtohen me mua se ky është një shembull i qartë i politikës së dështuar të Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme, e cila u përpoq të monopolizonte procesin e zgjidhjes,” i tha Putin kryeministrit të Irakut.

Kaluan gjashtë ditë të tjera përpara se Putini të fliste me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, për të shprehur ngushëllimet e tij për vrasjen e rreth 1200 izraelitëve. Dhjetë ditë pas kësaj, Rusia tha se një delegacion i Hamasit ishte në Moskë për bisedime.

Putini, thonë ekspertët e politikës ruse dhe perëndimore, po përpiqet të përdorë luftën e Izraelit kundër Hamasit për të përshkallëzuar atë që ai e ka hedhur si një betejë ekzistenciale me Perëndimin për një rend të ri botëror që do t’i jepte fund dominimit të SHBA-ve në favor të një sistemi shumëpalësh që ai beson se tashmë është duke marrë formë.

“Rusia e kupton që SHBA dhe BE e kanë mbështetur plotësisht Izraelin, por SHBA dhe BE tani janë mishërimi i së keqes dhe nuk mund të kenë të drejtë në asnjë mënyrë,” shkroi Sergei Markov, një ish-këshilltar i Kremlinit, në blogun e tij, duke shpjeguar fjalën e Putinit. duhet të diferencohet.

“Prandaj, Rusia nuk do të jetë në të njëjtin kamp me SHBA-në dhe BE-në. Aleati kryesor i Izraelit janë Shtetet e Bashkuara, armiku kryesor i Rusisë tani. Dhe aleati i Hamasit është Irani, një aleat i Rusisë”.

Moska gëzon një marrëdhënie gjithnjë e më të ngushtë me Teheranin – i cili mbështet Hamasin dhe të cilin Uashingtoni e ka akuzuar se e ka furnizuar Moskën me drone për Ukrainën, e cila është e përfshirë në një luftë rrënuese me Rusinë.

Hanna Notte, një eksperte e politikës së jashtme ruse me bazë në Berlin, i tha Qendrës Carnegie Russia Eurasia se ajo mendonte se Moska kishte hequr dorë nga pozicioni i saj më i hershëm, më i balancuar në Lindjen e Mesme dhe kishte miratuar “një pozicion mjaft të hapur pro-palestinez”.

“Duke bërë të gjitha këto, Rusia e kupton shumë mirë se ajo përputhet me zonat elektorale në të gjithë Lindjen e Mesme dhe madje edhe më gjerë – në Jugun Global, në pikëpamjet e tyre për çështjen palestineze ku kauza palestineze vazhdon të rezonojë”, tha ajo.

Janë pikërisht ato zona që Putini po kërkon të fitojë në përpjekjen e tij për një rend të ri botëror që do të zbehte ndikimin e SHBA-së.

“Mënyra më e rëndësishme në të cilën Rusia qëndron për të përfituar nga kjo krizë në Gaza është duke shënuar pikë në gjykatën e opinionit publik global,” tha Notte.

Putin ka thënë se “kur shikoni fëmijët e vuajtur dhe të gjakosur (në Gaza), shtrëngoni grushtat dhe ju vijnë lotë”.

Lini një Përgjigje