Inteligjenca britanike zbulon objektivin e radhës të forcave ruse në Ukrainë

3 Dhjetor 2022, 12:22Bota TEMA

Inteligjenca britanike zbulon objektivin e radhës të forcave ruse

Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar përditësimin e saj për luftën në Ukrainë. Sipas tyre, forcat ruse po bëjnë përpjekje të mëdha në frontin rreth qytetit Bakhmut në rajonin e Donetskut.

“Plani i forcave ruse është të rrethojnë qytetin në veri dhe jug. Bakhmuti është prioriteti kryesor që nga fillimi i gushtit 2022.

 Marrja e qytetit do të kishte vlerë të kufizuar operacionale, megjithëse do të lejonte Rusinë të kërcënonte zona më të mëdha urbane si Kramatorsk dhe Slovyansk”, thekson Inteligjenca britanike.

Megjithatë, oficerët e inteligjencës britanike theksojnë se kjo fushatë është në mënyrë disproporcionale e shtrenjtë në krahasim me përfitimet e mundshme.

“Ekziston një mundësi reale që marrja në kontroll e Bakhmut të ketë kryesisht një qëllim simbolik, politik për Rusinë”, shtojnë ata.

2 Komente

 1. p
  pretorian.

  Inteligjenca britanike zbulon nje mut, ose ju jeni pak te ngadalte dhe te njeanshem ne publikimin e fakteve. Atje ka muaj qe luftohet per marrjen e qytetit. Bakhmut do merret. Aty luftojne kryesisht trupat elitare Wagner. Jo vetem Bakhmut por shume shpejt dhe qytete te tjera brenda dimrit do bjene ne duart e ruseve. Sipas Ursula Van der Liar-en mbi 100 mij ushtare ukrainas jane vrare. Po te shtosh dhe te plagosurit dhe roberit!!! Ukraina ka mbaruar dhe kjo eshte disfate e gjithe Perendimit, ne çdo aspekt.

  1. a
   anti25642654censurë

   preti "Inteligjenca britanike zbulon nje mut" ke të drejtë!asnjë mut nuk ka zbuluar!! ti ishe më i shpejtë,e kishe ngrënë të tërin!!

  Lini një Përgjigje