Iran: Gratë djegin shamitë në protestat kundër hixhabit

21 Shtator 2022, 10:35Bota TEMA

Iran: Gratë djegin shamitë në protestat kundër hixhabit

Gratë iraniane kanë qenë në ballë të përshkallëzimit të protestave në Iran dhe kanë djegur shamitë, pas vdekjes në paraburgim të një gruaje të arrestuar për shkelje të ligjeve të hixhabit.

Demonstratat kanë vazhduar për pesë net radhazi dhe janë shtrirë në disa qytete të vendit, shkruan BBC.

Në Sari, në veri të Teheranit, turma të mëdha brohoritën, ndërsa gratë dogjën hixhabet në shenjë proteste.

22-vjeçarja Mahsa Amin u rrah për vdekje, disa ditë pasi u arrestua nga policia me arsyetimin se nuk e kishte vendosur siç duhet shaminë e saj.

Policia hodhi poshtë dyshimet e mediave sociale se ajo ishte rrahur, duke thënë se e reja u sëmur, teksa qëndronte me gratë e tjera në burg.

Veshja e shamisë (Hixhabi) është i detyrueshëm për gratë në Iran që pas Revolucionit Islamik të vitit 1979 dhe anëtarët e policisë morale zbatojnë kodin e rreptë të veshjes.

1 Komente

  1. O
    Olsi Sazezhiu xhepisti qe na u be historian.

    Me vjen shume keq per kete popull me kulture te lashte i cili ka rene nen nje regjim teokratik kaq imonues.

    Lini një Përgjigje