Ish-presidenti rumun gjykohet pas 33 vjetësh për vrasje të protestuesve

24 Janar 2023, 10:09Bota TEMA

Ish-presidenti rumun gjykohet pas 33 vjetësh për vrasje të

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm ktheu në gjykatë çështjen e Revolucionin Rumun të Dhjetorit 1989, në të cilin ish-presidenti Ion Iliesku përballet me akuza për krime kundër njerëzimit. Ish-zëvendëskryeministri Gelu Voican Voiculescu dhe Iosif Rus, ish-kreu i Aviacionit Ushtarak, përballen me të njëjtat akuza, njoftoi prokurorja e përgjithshme Gabriela Scutea të mërkurën, 3 gusht, sipas Euronews.ro.

Rifillimi i hetimit penal është urdhëruar më 21 mars të këtij viti, pasi Gjykata e Lartë ka kthyer dosjen më 14 shkurt, sqaroi prokurori i përgjithshëm. Dokumentet e nevojshme të hetimit penal, sipas përcaktimeve të Gjykatës së Lartë të Kasacionit dhe të Drejtësisë, dhe hartimi i aktakuzës u kryen brenda një afati prej pesë muajsh e 15 ditësh.

Aktakuza fokusohet në veprimet që ndodhën midis 22 dhjetorit dhe 30 dhjetorit 1989, pasi diktatori i ndjerë Nicolae Ceauşescu u largua nga selia e KQ të Partisë Komuniste Rumune (PCR).

Prokurorët thonë se, për të marrë legjitimitetin popullor dhe për të mbajtur pushtetin politik të mbajtur që nga 22 dhjetori 1989, Ion Iliescu "mashtronte opinionin publik vazhdimisht, në mënyrë të përsëritur, sistematikisht, përmes paraqitjeve të tij televizive dhe lëshimit të deklaratave zyrtare (një mekanizëm i ushtrimit të shtetit pushteti) dhe ndërmori në periudhën 22-30 dhjetor 1989 operacionin sistematik për çorientimin e opinionit publik të kryer nga personeli ushtarak me poste drejtuese të Ministrisë së Mbrojtjes”.

Sipas të njëjtit burim, këto veprime gjeneruan dhe nxitën "psikozën e përgjithësuar të terrorizmit". Midis 22-30 dhjetor 1989, kjo çoi në 857 vdekje dhe 2,382 lëndime, plus "585 burgosje në kundërshtim me rregullat e përgjithshme të së drejtës ndërkombëtare dhe 409 raste të keqtrajtimeve e torturave ".

“Të njëjtat veprime të të pandehurit Ion Iliescu krijuan, për periudhën 22 dhjetor ora 16:00 – 30 dhjetor 1989, një gjendje rreziku serioz për popullsinë në të gjithë territorin e Rumania”, tha Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm.

Gelu Voican Voiculescu dhe Iosif Rus do të dalin në gjyq për krime të ngjashme.

Revolucioni i dhjetorit 1989 shënoi fundin e komunizmit në Rumani. Trazirat civile nisën në Timisoara më 16 dhjetor 1989 dhe më pas u përhapën në Bukuresht dhe qytete të tjera rumune duke filluar nga pasditja e 21 dhjetorit 1989. Kjo e detyroi çiftin Çaushesku të largohej nga selia e Komitetit Qendror të Partisë Komuniste Rumune. Megjithatë, ata më vonë u kapën dhe u dënuan me vdekje pas një gjyqi shumë të shkurtër.

Shumica e njerëzve humbën jetën ose u plagosën në konfrontimet e armatosura që pasuan pasi diktatori Nicolae Ceauşescu u largua nga Bukureshti.

TemA

Lini një Përgjigje