“Respektoni Turqinë dhe myslimanët”, Erdogan bllokon Suedinë pas djegies së Kuranit: S’ka NATO për ju

23 Janar 2023, 21:00Bota TEMA

“Respektoni Turqinë dhe myslimanët”, Erdogan bllokon

Turqia bllokon anëtarësimin e Suedisë në NATO, pas zhvillimeve të cilat Ankaraja zyrtare po i konsideron si blasfemike. Tensionet mes dyja shteteve vijnë pasi disa protestues në Stokholm dogjën një kopje të Kuranit dhe në një manifestim tjetër varën me kokë poshtë një manikin me fytyrën e presidentit Erdogan.

“Është mjaft e dukshme se ata që lejojnë një blasfemi të tillë përballë ambasadës sonë nuk mund të presin mbështetjen tonë për anëtarësimin e tyre në NATO. Qeveria e Suedisë nuk ka nevojë që të na përmendë të drejtat dhe liritë. 

Nëse ju vërtetë respektoni të drejtat dhe liritë, fillimisht duhet të respektoni Republikën e Turqisë apo besimet fetare të myslimanëve. Nëse ju nuk tregoni aq respekt, më vjen keq, nuk mund të keni ndonjë mbështetje nga ne, sa i përket anëtarësimit në NATO”, deklaroi Erdogan.

3 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  "Respekti"me i modh per nje turk do te ishte i "gjati" ne kolotripida-n e tij......

  1. K
   Kalec Dega

   S'ka EU per byrazerin e Edrames, lol

   1. a
    anti25642654censurë

    mo u mërzit o kalec!! nuk ka BE,por ka LC!prit sa të humbë pas katër muajsh dhe do të fillojë LC(Luftë Civile) në turqi,për ta mbajtur karrgen(faji gjithnjë do jetë i amerikanënve,këtë mos e harro,erdoqëni nuk ka asnjëherë faj për adhuruesit e tij dementë)!!turqit masivisht do derdhen në BE,si azilantë,dhe kështu!?nëse nuk ka "EU per byrazerin e Edrames",do të ketë për nja 10 mln turq!!

   Lini një Përgjigje