Izraeli publikon foton e komandantëve të Hamasit, pesë prej tyre janë vrarë

6 Dhjetor 2023, 14:06Bota TEMA
Izraeli publikon foton e komandantëve të Hamasit, pesë prej tyre

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit po vazhdojnë operacionet e tyre që synojnë udhëheqjen e lartë të Hamasit në Gaza, thuhet në një postim të IDF-së, duke përfshirë një foto të komandantëve të grupit terrorist, pesë prej të cilëve tashmë janë të vdekur.

“IDF vrau disa komandantë dhe operativë të Hamasit në Brigadën Veriore të Rripit të Gazës, brigada e dytë më e madhe e Hamasit, të cilët ishin fshehur në një tunel pranë Spitalit Indonezian gjatë sulmit. Pesë nga komandantët në foto janë vrarë”, thuhet në mbishkrimin e postimit.

Kujtojmë se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu siguroi të martën mbrëma se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve. Lëvizja islamike palestineze Hamas gjatë operacioneve ajrore dhe tokësore që po kryen në Rripin e Gazës që nga 7 tetori.

Ushtria izraelite supozon se Hamasi ka gjithsej 24 njësi që luftojnë në Gaza, me rreth 1000 anëtarë secili.

Së shpejti, nuk do të ketë asnjë nga këto njësi të aftë për të kërcënuar Izraelin, siguroi nga ana e tij ministri i Mbrojtjes Yoav Gallad, duke folur në të njëjtën konferencë shtypi me kryeministrin Netanyahu. Sipas tij, Hamasi po humb gradualisht kontrollin mbi Rripin e Gazës.

“Ne nuk do të harrojmë, as nuk do të falim,” tha Netanyahu, dy muaj pasi lufta Izrael-Hamas shpërtheu në një sulm të paprecedentë nga militantët e lëvizjes islamike palestineze në sektorët jugor të territorit izraelit më 7 tetor.

Lini një Përgjigje