Krishtlindje pa drita, Vjena merr vendimin drastik për shkak të rritjes së çmimit të energjisë

10 Gusht 2022, 18:20Bota TEMA

Krishtlindje pa drita, Vjena merr vendimin drastik për shkak të

Vjena, një qytet i njohur për tregjet e Krishtlindjeve dhe koncertin e Vitit të Ri, po shkurton ndriçimin publik përballë çmimeve të larta të energjisë.

“Nuk do të ketë ndriçime të Krishtlindjeve këtë vit në Unazë”, tha për AFP zëdhënësja e bashkisë së qytetit Roberta Kraft.

"Dhe dritat në tregun e Krishtlindjeve, në sheshin përballë bashkisë do të ndizen vetëm natën dhe jo në muzg, si në vitet e mëparshme, "që do të thotë rreth një orë më vonë, mesatarisht, çdo ditë" tha ajo.

Autoritetet e qytetit thanë se nuk kishin llogaritur saktësisht se sa do të kursenin, por masa vjen pasi çmimet e energjisë janë rritur në qiell pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia dhe reagimit të saj ndaj sanksioneve perëndimore.

Të premten e kaluar, Agjencia Austriake e Energjisë njoftoi se indeksi i çmimit të energjisë elektrike për shtatorin u rrit me më shumë se 256 për qind nga viti në vit.

Austria, me popullsinë e saj prej nëntë milion banorë, është shumë e varur nga turizmi dhe festimet e saj të fundvitit janë një motor kryesor i ekonomisë.

Përpara se pandemia Covid-19 të mbyllte shumë udhëtime ndërkombëtare, më shumë se katër milionë njerëz vizituan tregjet e famshme të Krishtlindjeve të Vjenës në 2019.

Në vitin 2021, rreth 30 nga rrugët tregtare të Vjenës u ndriçuan për shtatë orë në ditë, nga 12 nëntori deri në fillim të janarit.

3 Komente

 1. Y
  Y

  Qijuni motren,I kanceloni fare krishtlindjet,nje her NGA covid,tani NGA Rusia e vitin tjeter NGA lija majmunin e keshtu me rradhe. Ja vlen te sakrifikosh per 'demokracine ' ukrainase,ashtu sic vendoset demokracine dhe ne afganistan,Libi,irak e gjetke. Mbasi ju mbaruan lufterat ne lindjen e mesme kunder terrorizmit qe vete Europa e amerika financuar,tani e Ka rradhen popujt europian te sulmohen NGA politikanet e tyre ,gjoja ne emer te demokracise ne nje vend qe ska patur kurre demokraci. Per fat te keq keta politikane po shtyjn njerezit ne.konflikt civil,qe mund te zhduket vetem me shfatosjen e Sorros,gates ,schwabb etj

  1. B
   Baliu

   Me pak drita e me shum pije energjike Red Bull!

   1. Z
    Zgjohu

    Kështu ngjet kur ke udhëheqës Debilë ,Idiotë ,PSIKOPATË, Të Paaftë ,TË PAPËRGJEGJSHËM, udhëhs fejsbukistë ... Pra Debilat që quhen udhëheqës ,detyrojnë popullin të vuajë, pa drita ,,pa ngrohje në dimër, me gatim të reduktuar , me larje të reduktuar , me ushqim me tallon ,me rrymë me tallon etj për hatër të një komiku... Të vendosësh sanksione nënkupton, të ndëshkohet ai të cilit I vendosen sanksionet dhe JO AI QË I VENDOS.... siç po ndodh aktualisht... KEMI TË BËJMË ME PSIKOPATË..... POR MË PSIKOPATË JANË ATA QË I NDJEKiN.....

    Lini një Përgjigje