Lukashenko: Ukraina të ndalojë luftimet ose në të kundërt do të shkatërrohet

24 Nëntor 2022, 14:43Bota TEMA

Lukashenko: Ukraina të ndalojë luftimet ose në të

Alexander Lukashenko i ka bërë thirrje Ukrainës që të ndalojë luftimet, duke thënë se çdo gjë është në dorën e Ukrainës tani.

“Gjithçka është në dorën e Ukrainës tani nëse nuk duan që një numër i madh njerëzish të vdesin.

Është e vështirë, është e ndërlikuar, por nëse duan paqen duhet të ndalojnë në të kundërt Ukraina do të shkatërrohet,” tha Lukashenko.

Megjithatë, ai tha se nuk donte të fajësonte Ukrainën apo presidentin Volodymyr Zelensky për luftën.

Vlen të përmendet se Bjellorusia është një aleat i ngushtë i Rusisë dhe trupat e Moskës hynë në Ukrainë përmes territorit bjellorus në fillim të luftës.  Ndërsa Bjellorusia nuk ka hyrë drejtpërdrejt në konflikt ose nuk ka dërguar trupat e saj, ekspertët kanë spekuluar se kjo mund të ndodhë.

Muajin e kaluar, Rusia dërgoi mijëra trupa përsëri në Bjellorusi, pasuar me një takim të Vladimir Putinit me Lukashenkon më vonë.

 

6 Komente

 1. G
  Genti

  Ukraina po bëhet kurban i amerikanëve që duan të dobësojnë pozitat e Putinit për të organizuar rrëzimin e tij si kudo tjetër përmes protestash të tipit "Maidan" apo "Pranvera Arabe". Por kam bindjen se do dështojnë pasi në shahun politik Putin është gjithmonë një lëvizje para. Jo më kot shpenzimet ushtarake drejt Ukrainës janë miliarda e milarda dollarë. Dimri është para dhe luta do vazhdojë deri në dorëzimin e Kievit. Nuk ka rrugë tjetër. Atëherë Ukraina do jetë vrima e zezë e Perëndimit dhe trofeu i Putinit.

  1. C
   Cane

   Ku i ke mësuar këto ti Gent?Rusia na qënka një hap para Amerikës.Ha ha ha. Nejse po t'a ketë thënë Saliu do t'a pranoj.

   1. a
    anti25642654censurë

    cane ti e pyet "Ku i ke mësuar këto ti Gent?"? nga pidhi i sëmës!!punon putanë në rusi!!e paguan putini me rrubla të zhvleftësuara!!kur e dërgon me shërbim në perëndim ajo qihet me 1$ ditën!!kur e pyesin- përse kaq lirë?ajo ju thotë-me një ditë pune në perëndim unë jetoj një muaj në rusi!!

   2. a
    anti25642654censurë

    o gento,të qifshin nënën ukrainasit! të paktën të bëjnë një farë argëtimi dhe ata në këtë kohë lufte! sa për paret mos u mërzit!!e paguan putini!!rrogën e ka bazë,nuk ka rëndësi me kë qihet!!

   3. A
    Albi Boston

    E vertete, nuk eshte vetem Puti, por gjithe mentaliteti i bujkut/sherbetor rus, qe nuk mund te kuptoje lirine dhe identitetin e vet. Ukrainasit kane zgjegjiur lirine, dhe po vdesin per te. Ne fushbeteje, po fitojne, dhe cfare do te ndodhi, hisotria eshte ne anen e tyre. Asnje rus nuk do mbetet i gjalle ne Ukraine, kete Puti e ka kuptuar, dhe e di shume mire qe ditet i ka te numeruara. Sllava Ukraini, qeroje racen e qelbur nga faqja e dheut. Gjithe bota demokratike eshte me ju!

    1. A
     Ana

     Ti po thua qe i madhi eshte ne te drejten e vet ta haje me te voglin. Dhe e thua me bindje te plote. Ndersa une them te kunderten se popujt duhet te jetojne ne harmoni dhe vellazeri. Zoti qofte me Ukrainen. Poshte diktatoret dhe Cari i Rusise.

     Lini një Përgjigje