"New York Times": Një Putin i izoluar në qoshe, është më i rrezikshëm se kurrë

22 Shtator 2022, 09:30Bota TEMA

"New York Times": Një Putin i izoluar në qoshe,

Fjalimi kërcënues televiziv i presidentit rus, Vladimir Putin, ishte shumë më tepër sesa një përpjekje për të ndryshuar rrjedhën e luftës së tij të lëkundur kundër Ukrainës.

Ai u përpoq të kthente një luftë agresioni kundër një fqinji në një luftë të mbrojtjes së “atdheut mëmë” të kërcënuar, një temë që përkon me historinë e rusëve ndër kohë.

Putin-i synonte asgjë më pak se të ndryshonte kuptimin e luftës për vendin e tij, duke ngritur rrezikun për të gjithë botën.

Ai paralajmëroi Perëndimin me terma të pagabueshëm – “ky nuk është një blof” – se përpjekja për të dobësuar ose mposhtur Rusinë mund të provokojë kataklizëm bërthamor.

Duke përmendur armët e tij bërthamore, duke akuzuar Perëndimin se kërkon të “shkatërrojë” vendin e tij dhe urdhëroi thirrjen e 300 mijë rezervistëve ushtarakë, Putin pranoi në mënyrë implicite se lufta që ai filloi më 24 shkurt nuk ka shkuar ashtu siç dëshironte ai.

Ai i pikturoi ukrainasit si pengje të thjeshta të “makinerisë ushtarake të Perëndimit kolektiv”.

Duke u larguar nga objektivi i tij fillestar për çmilitarizimin dhe “denazifikimin” e të gjithë Ukrainës, ai nisi të gënjejë më pretendimet e shtrembëruara të Kremlinit se lufta po vazhdonte sipas planit, dhe në heshtje pranoi diçka që ai gjithmonë e kishte mohuar: realitetin dhe rezistencën në rritje të një kombi të bashkuar ukrainas.

Por Putin-i i futur në qoshe është një Putin në gjendjen e tij më të rrezikshme.

Ky ishte një nga mësimet thelbësore të rinisë së tij të ashpër.

“Rusia fitoi luftërat e saj mbrojtëse kundër Napoleonit dhe Hitlerit, dhe gjëja më e rëndësishme që Putin-i bëri këtu nga një këndvështrim psikologjik ishte të pretendonte edhe këtë, se është një luftë mbrojtëse”, tha Michel Eltchaninoff, autori francez i veprës “Brenda mendjes së Vladimirit”.

Sipas fjalëve të Putin-it, ajo botë e imagjinuar e mbushur me një thelb të patjetërsueshëm rus është rritur në përmasa.

Ai tha se Rusia do të mbështesë referendumet e afërta në katër rajone të Ukrainës nëse do t’i bashkohen Rusisë – vota të denoncuara nga Ukraina dhe Perëndimi si mashtrim dhe një prelud i mundshëm për aneksimin.

Kremlini ka sinjalizuar se nëse e përthith atë territor, kundërofensivat ukrainase që po zhvillohen në lindje dhe jug për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia do të konsiderohen si sulme në tokën ruse, duke justifikuar çdo nivel hakmarrjeje, duke përfshirë një përgjigje bërthamore.

“Nëse integriteti territorial i vendit tonë kërcënohet, ne sigurisht do të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë”, tha Putin.

Fjalimi i tij, i cili sigurisht mund të jetë një blof pavarësisht mohimit të tij, megjithatë vendosi para Perëndimit një dilemë që ka qenë e natyrshme në politikën e tij që nga fillimi i luftës: Sa larg mund të shkojë mbështetja intensive ushtarake dhe logjistike për Ukrainën, pa nisur një konfrontim bërthamor?

“Unë besoj se kërcënimi bërthamor është një blof, por i jep Putin-it një mjet për të tmerruar Perëndimin dhe për të theksuar ndarjet rreth ofrimit të armëve, sepse disa tani mund ta shohin atë si shumë të rrezikshme”, tha Sylvie Bermann, një ish-ambasadore franceze në Rusi.

Disa orë pas fjalimit në Moskë, Presidenti Biden denoncoi “kërcënimet e hapura bërthamore” të Putin kundër Evropës, duke i përshkruar ato si “të pamatura”.

Duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ai tha se Perëndimi do të jetë “i qartë, i vendosur dhe i palëkundur” në vendosmërinë e tij ndërsa përballet me “luftën brutale dhe të panevojshme” të Putin-it në Ukrainë.

Ka filluar një lojë e tërthortë me liderët amerikanë dhe rusë që përpiqen të manovrojnë njëri-tjetrin ndërsa lufta po acarohet.

Nëse Ukraina dhe mbështetësit e saj perëndimorë kanë avantazhin për momentin, ky avantazh nuk është aspak i sigurt.

Shtatë muaj pas luftës, zgjidhja e saj duket më e largët se kurrë dhe jehona e saj më e rrezikshme.

Ndoshta jo që nga kriza e raketave Kubane gjashtë dekada më parë, udhëheqësit amerikanë dhe rusë nuk janë përballur me njëri-tjetrin në mënyrë kaq të qartë dhe të mprehtë për rrezikun e luftës bërthamore.

Siç ka thënë Olaf Scholz, kancelari gjerman, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj perëndimorë janë përpjekur të përdorin “të gjitha mjetet e mundshme” për të ndihmuar Ukrainën “pa krijuar një përshkallëzim të pakontrollueshëm”.

Por rreziku i atij përshkallëzimi, ndoshta fillimi i Luftës së Tretë Botërore, sapo u rrit, sepse ajo që përbën një goditje “brenda Rusisë” tani mund të përkufizohet ndryshe nga Putin-i.

Plot zemërim dhe helm, duke e portretizuar Ukrainën si selinë e neo-nazistëve dhe Perëndimin si një motor gjigant të “rusofobisë”, Putin u shfaq po aq gënjeshtar për fqinjin që sulmoi, ashtu siç ishte në fjalimin e tij të 24 shkurtit që njoftoi luftë.

Ai ka pakësuar ambiciet ushtarake të Rusisë në Ukrainë – të përmbysura nga disfata ruse në Kiev dhe pengesat e fundit në fushën e betejës në verilindje – pa pakësuar obsesionet e tij mbi poshtërimin rus në shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik tre dekada më parë.

Të mërkurën, ashtu si në shkurt, ai akuzoi në mënyrë të rreme autoritetet ukrainase për gjenocid kundër rusëve etnikë.

Ai mburrej me armë bërthamore që janë “më të avancuara” se ato të Perëndimit.

Ai bëri akuza të egra për kërcënimin ndaj Rusisë.

Ai aludoi, për shembull, në “deklaratat e disa përfaqësuesve të rangut të lartë të shteteve kryesore të NATO-s për mundësinë dhe pranueshmërinë e përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë – armë bërthamore – kundër Rusisë”.

Nuk ka asnjë provë për këtë.

Putin “pohoi se duhej të vepronte sepse Rusia ishte e kërcënuar. Por askush nuk e kërcënoi Rusinë dhe askush tjetër përveç Rusisë nuk kërkoi konflikt”, tha Biden.

Fjalimet erdhën në prag të një dimri që do të jetë i vështirë në Evropë, me inflacionin dhe kostot e energjisë në rritje, dhe disa ditë përpara zgjedhjeve italiane të dielën, në të cilat një kandidate e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni, është favorite.

E djathta ekstreme evropiane në përgjithësi ka qenë simpatizante ndaj Moskës, megjithëse qëndrimi i vetë Melonit duket se po evoluon.

Deri më tani, Biden ka qenë shumë efektiv në çimentimin e unitetit perëndimor.

Por ndërsa administrata Biden ka pak besim në diplomacinë me Moskën në këtë fazë, Franca dhe Gjermania ende kërkojnë dialogun me Rusinë që Presidenti, Emmanuel Macron, i Francës përmendi në fjalimin e tij të martën në Kombet e Bashkuara, një dialog që gjykohet i nevojshëm.

Pozicioni i Macron është ngurtësuar.

Ai paraqiti një pamje të zymtë të një bote që rri pezull në prag të luftës dhe ndarjes brutale si rezultat i agresionit “perandorak” të Rusisë.

Përpjekja ruse për të rindërtuar perandorinë e humbur në shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik e gjen veten në një udhëkryq të pabesë.

Pas pengesave të shumta ushtarake, Putin foli nga një pozicion më i dobët se ai që kishte shtatë muaj më parë.

Situata është shumë e rrezikshme sepse Putin-i është në një kurth.

“New York Times”

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    "Ai i pikturoi ukrainasit si pengje të thjeshta të “makinerisë ushtarake të Perëndimit kolektiv”. a i interesoon kujt fantazia e një të çmënduri??a mund ta ndalosh fantazinë e tij?? jo!! prandaj,i çmënduri futet në çmendinë!!prandaj putini duhet "futur në çmendinë"!është momenti kur "nuk duhet ti hapet rrugë budallait",sepse të shkatërron dynjanë!!në fakt po "i hape rrugë budallait"!?përfundon këtu ku kemi përfunduar!! "Por Putin-i i futur në qoshe është një Putin në gjendjen e tij më të rrezikshme"ju shikoni vetëm putanën të futur në një qoshe,por nuk shikoni se tërë bota,dhe ata debila që se kundërshtojnë,është NË QOSHE!! pra qoshja jonë duhet ti kundërvihet qoshes së të çmëndurit!! "Shtatë muaj pas luftës, zgjidhja e saj duket më e largët se kurrë dhe jehona e saj më e rrezikshme." zgjidhja sapo ka filluar!dështimi i putinit sapo ka filluar,thirrja nën armë,megjithëse e pjesëshme,e tregon këtë fund!!sot rusët kanë filluar ta shohin se "zjarri po ju djeg bythët" e tyre!! deri më sot po dëgjojmë kërcënimet bërthamore të njëanëshme të një të çmënduri!kërcënime që i dëgjojnë dhe rusët!!të cilët kujtojnë se "kjo pjesa tjetër LBGT nuk ka mundësi ose guximin ta bëjë të njëjtën gjë"!! një herë në fillim të shkurtit foli një ministër francez dhe me shumë edukatë ju përgjigj kërcënimeve të të çmëdnurit rus"mos harro se dhe ne i kemi të njëjtat mundësi",dhe ky zë u kritikua sa nuk kishte ku të vente!! me të çmëndurin duhet të tregohesh po aq i çmëndur,sepse ai e ka të pamundur të kuptojë mirsjelljen e të mënçurit!! ju duhet kujtuar rusëve se po u përdorën armët bërthamore nga ana putinit,pra e tyre,konseguencat më të mëdha do ti kenë ata!!ata do të shfarrosen nga kundërpërgjigjia e perëndimit!!nëse janë të gatshëm që për një të çmëndur të shuhen si rracë!? atëherë mirë tu bëhet!! këto pordhë makron e shols!nuk mund të dialogosh me një person që nuk e njeh dialogun,me një person që për të arsyetuar çmënduritë e tij flet çfarë i do bytha!! ka vetëm dy rrugë: -o ti nënshtrohesh,të pranosh të jesh skllav i një haleje,i një sociopati,i një shteti që nuk i afrohet as shteteve më të dobta perëndimore!me një fjalë të bësh vetvrasje politike ekomomike e financiare shekullore! -o të marrësh parasysh gjithçka e të jetosh i lirë!!të jetosh si ka jetuar europa,si ka dhënë shëmbullin në histori!djep i lirisë dhe i luftës për ta fituar!!

    Lini një Përgjigje