WP: Pse Pentagoni po shqyrton operacionet e fshehta të luftës psikologjike?

21 Shtator 2022, 21:10Bota TEMA

WP: Pse Pentagoni po shqyrton operacionet e fshehta të luftës

Washington Post ka zbuluar se Pentagoni ka urdhëruar një rishikim gjithëpërfshirës se si zyrtarët e tij po bëjnë një luftë ndaj informacionit të klasifikuar pasi kompanitë e mëdha të mediave sociale zbuluan llogari të rreme që dyshohet se drejtoheshin nga ushtria amerikane, duke shkelur rregullat e platformave.

Gazeta tha, në një raport ekskluziv të botuar mbi këtë çështje, se Colin Kahl, N/Sekretari i Mbrojtjes për çështjet politike, javën e kaluar udhëzoi komandantët ushtarakë që kryenin operacione të luftës psikologjike në internet që të dorëzonin raporte të plota mbi aktivitetet e tyre deri në tetor.

Udhëzimi u lëshua pasi Shtëpia e Bardhë dhe disa agjenci federale amerikane shprehën shqetësim në rritje për përpjekjet e Departamentit të Mbrojtjes për të manipuluar publikun në vendet jashtë Shteteve të Bashkuara, sipas zyrtarëve të mbrojtjes dhe të administratës amerikane të njohur me këtë çështje.

Gazeta thekson se hulumtimi i kryer nga Graphika, një kompani që analizon platformat e mediave sociale, zbuloi në gusht se Facebook dhe Twitter kishin fshirë më shumë se 150 profile të rreme, si dhe uebfaqe të rreme, të cilat të gjitha ishin krijuar në Shtetet e Bashkuara.

Faqe të rreme dhe pretendime të rreme

Studiuesit e kompanisë nuk ia atribuan rrëfimet fiktive ushtrisë amerikane, por dy zyrtarë të mirëinformuar, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se Komanda Qendrore e Ushtrisë Amerikane është ndër ato aktivitetet e të cilave janë aktualisht në shqyrtim.

Washington Post thotë se burime të informuara thonë se fshirja e llogarive të rreme dhe faqeve të internetit të rreme ka ndodhur në dy ose tre vitet e fundit, me disa prej tyre të fshira këtë verë.

Këto faqe përhapën propagandë anti-ruse dhe paralajmëruan për pasojat e tmerrshme të asaj që ata e quajtën “lufta imperialiste” e Kremlinit në Ukrainë mbi vendet e Azisë Qendrore.

Komanda Qendrore e SHBA-së (CENTCOM), me qendër në Tampa, Florida, dhe e emërtuar në mesin e subjekteve nën hetim në lidhje me faqet e internetit dhe llogaritë e rreme, ka autoritetin për të kryer operacione ushtarake në 21 vende në Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe Qendrore dhe Jugore. Azia.

Gazeta thekson se midis faqeve dhe llogarive të rreme të hequra nga platformat e mediave sociale është një portal farsi, i cili ndante përmbajtjen në gjuhën farsi të Radios Evropa e Lirë (RSE) dhe Zërit të Amerikës (VoA), të cilat financohen nga SHBA.

Lini një Përgjigje