VIDEO/ "Nëse ai është Biden, unë jam Erdogan" - Presidenti turk tregon "forcën" në Nju Jork

21 Shtator 2022, 19:28Bota TEMA

VIDEO/ "Nëse ai është Biden, unë jam Erdogan" -

Presidenti turk nuk ndihet inferior para askujt, qoftë ky dhe presidenti i SHBA-së, superfuqisë së botës.

Këtë e dëshmoi më së miri në Nju Jork gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët.

Mundësisë për ta takuar Joe Biden në darkën e OKB-së apo në ndonjë rast tjetër, Rexhep Taip Erdogan iu përgjigj.

“Pse të takohem? Nëse ai është Biden, unë jam Erdogan”.

Presidenti turk Tajip Erdogan i tha Reuters të martën se ai ka marrë reagime "pozitive" nga dy senatorë amerikanë që takoi në Nju Jork për mbështetjen e tyre të mundshme për shitjen e avionëve luftarakë F-16 qeverisë së tij.

Turqia i bëri një kërkesë në tetor Shtetet e Bashkuara për të blerë 40 luftëtarë Lockheed Martin Corp F-16 dhe gati 80 komplete modernizimi për avionët e saj ekzistues luftarakë.

Ndjenjat ndaj Turqisë në Kongresin e SHBA-së janë përkeqësuar gjatë viteve të fundit pasi Ankaraja bleu sisteme raketore mbrojtëse të prodhuara nga Rusia, duke shkaktuar sanksione të SHBA-së dhe largimin e Turqisë nga programi i avionëve luftarakë F-35.

Kjo ndjenjë mund të prishë shitjen e F-16.

"Ata po flasin pozitivisht," tha Erdogan për Reuters në Kombet e Bashkuara përpara takimit të tij me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

Erdogan po merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së (UNGA) të liderëve botërorë.

Ditët e fundit në Nju Jork, Erdogan u takua me senatorët amerikanë Lindsey Graham dhe Chris Coons.10 Komente

 1. R
  Real

  Po shurren , ne c'ore e beri Erdogani ? Po bakllava hengri ? Po ndonje xhami , ka atje ne OKB , ku te ngrinte bythen perpjete ? Na cate menderen me gjithe Erdogani , a thua se eshte president i Shqiperise dhe jo i Turqise qe na la 5 shekuj prapa botes .

  1. O
   Okb

   O gazete muti late name me erdoganin qe nuk e pjerdh njeri

   1. O
    Okb

    O gazete muti late name me erdoganin qe nuk e pjerdh njeri

    1. O
     Okb

     O gazete muti late name me erdoganin qe nuk e pjerdh njeri

     1. .
      .

      Pler muti qe ke 1jave ne SHBA duke u lutur per F16 dhe nuk ta var njeri, mire qe te takuan disa shqipo ne Central Park dhe e nete lakm te pare ne Turqi. . Duart e tua te qelbura qe perpara 1 jave takoni armiqt e Amerikes me Kines, Rus Iranian, Pakistan ... nuk do ti preki asnje politikan Amerikan, aq me teper Baideni. . I cili e di mire se cfar Kurve buri je.

      1. L
       Llamani

       Po ti ca halli ke evgjit . Nese atij sja var njeri pse komenton cdo kajm per te .

       1. K
        Kushtra Fushtra

        Keta bithlepirsat amerikan jan bere me te bezdiseshem se puqrra nbith!!!!

      2. A
       Arben

       O gazete muti ju qifsha turqine dhe erdoganin

       1. I
        IDRIZ

        PER MENDIMIN TIM BEHET FJALE PER F-35 SE F16 I KANE TURQIT, ME KEQ PER AMERIKEN PO SJA SHITI SE ERDOGAN DO BLEJE SU-57 RUSE

        1. K
         Kushtra Fushtra

         Ofendone sa te mundeni se po te mos ishte turqia juve sod jau kish humb edhe faren e leje ma kufomen greku, ashtu siq ka dashur te bej ne 1913 kur kan vdek mbi 50.000 ushtar turq per ta mbrojtur pamvarsin (nese nuk beson hyr dhe lexo), ne 1997 dhe pastaj kur deshi me zapton prap greku ishujt e shqiperis ne 2017 apo 2018 dhe i tha kryeministri turk, ti ne shqiperi-ne në greqi. Dhe kuptohet se prap turku eshte i jeq sepse jeni ende gjall dhe flisni shqip e nuk e ka leju grekun te ju masakroj per se gjalli!!!!!!!!

         Lini një Përgjigje