SHBA: Nëse Rusia përdor armë bërthamore pasojat do të jenë të rënda, i kemi marrë seriozisht kërcënimet

21 Shtator 2022, 15:38Bota TEMA

SHBA: Nëse Rusia përdor armë bërthamore pasojat do të

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë marrë seriozisht kërcënimin bërthamor të bërë më herët gjatë ditës së sotme nga Vladimir Putin. Nëse Rusia do të arrinte në atë pikë sa të përdorte armë bërthamore, pasojat do të jenë të rënda.” Ka qenë ky reagimi i SHBA-ve pas deklaratave të bëra sot nga presidenti rus Vladimir Putin.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Amerikane, John Kirby shtoi se SHBA vijon të monitorojë pozicionin strategjik të armikut për të parë nëse është e “përshtatshme të ndryshojmë tonin.”

Për momentin nuk ka shenja se duhet ta bëjmë këtë,” shtoi ai, duke përsëritur se qëndrimi i Rusisë ndaj energjisë bërthamore është i papërgjegjshëm.


Po ashtu, Kirby u shpreh se fjalimi i mbajtur këtë mëngjes nga lideri rus është një shenjë se ai ndodhet në krizë. Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Amerikane, John Kirby tha për ABC News se forcat e Moskës janë në krizë veçanërisht në veri dhe lindje të Ukrainës.

 “Ne e prisnim thirrjen e rezervistëve, Putini po i bën edhe ushtarët e plagosur të luftojnë”, tha Kirby.

10 Komente

 1. P
  Piro

  Shikoni sa koment i permbajtur, pikerisht sikur te mos kishte edhe SHBA bomba atomike. Ne te moshuarit mbajme mend se edhe Hrushcovi, njelloj si Putini kercenonte me bomba atomike. Mentalitet oriental komunist!

  1. M
   Mondi Vlore

   Deri me tani per hir te vertetes i vetmi vend qe ka perdorur bomben atomike kunder njerezve eshte "aleati yne strategjik" . Te tjerat jane pordhe me rigon.

   1. a
    anti25642654censurë

    mondi o të QR a të ka mbet hatri për ato bombat e L2B?? akoma pro hitlerit paske mbetur o dobiç?? jo për gjë po vetë gjermanët e japonezët janë kundër asaj periudhe!! pastaj o bir kumlle,përse përdor dhe këtë mut pseudonimi XY?? nuk të mjafton ai mut Mondi Vlore?? ti shko tek aleati tënd strategjik se i duhesh sidomos tashti!! sko të të shkërdhejë nënën në ukrainë o zog kurve!! o dobiç me pseudonim Mondi Vlore,mos harro një gjë,se amerikanët,"aleati yne strategjik", si tashti,dhe atëherë nuk lehu si putin tërë kohën"ne kemi armë bërthamore","ne jemi fuqi bërthamore",jo o RQ,i ngarkoi avionët dheeeeee "bummmm"!! mos harro,lexo si flet ky lali,se dhe tashti ta bën njëlloj!! o RQ,më kujtohet intervista e një fotografi arab gjat L2 të irakut!! "amerikanët thanë se do të fillojë bombardimi i irakut,llogaritëm kohën që i duhej një bombarduesi të nisur nga nevada dhe pastaj dolëm në ballkonin e hotelit. precizizioni i mbrritjes ishte në minutë-tha fotografi"!! kështu o RQ bën ai që ka bole,ai që si ka?? lëshon zagarë si ti që të bëjnë zhurmë për bolet që i mungojnë atij!!

  2. a
   anti25642654censurë

   Piro nuk e di se çfarë lidhje ka komunizmi a mentaliteti i tij!? por ska rëndësi! për mendimin tim është mentaliteti i një diktatori!!një diktator që,si gjithë tjerët,kujton se është perëndi!!dhe kur ky diktator e sheh që,jo vetëm i kanë rënë brekët në fund të këmbëve,por dhe po i merr muti shalët!! bëj një llogari të vogël!! ai parashikoi një rënje të ukrainës,brënda një jave!!prandaj sulmoi me një trupë ushtarake shumë të vogël për rusinë,por sidomos për një shtet si ukraina!!italia fashiste ka pasur më shumë ushtarë kur ka sulmuar shqipërinë! nëse ai do të ishte kaq i fortë,brënda në rusi,do të kishte bërë këtë gjë që po bën tashti,pikërisht kur u tërhoq"taktikisht" nga kievi!! dhe këtë duhet ta bënte thjeshtë për të mos arritur në këtë pikë që ndodhet!! ky mobilizim që po bën nuk mund të përdoret para 2 ose 3 muajsh,më e shpejta,për të mos thënë diku nga pranvera!! futja e zonave të pushtuara si pjesë e teritorit rus,dhe pasja e të drjetës që të "mbrojë shtetin e tij",ta quaj avancimin ukrainas si agresion kundër rusisë,nuk ka asnjë mbështetje sa llogjike aq dhe reale!! një copë idioti si ai mund të pretendojë se alaska është teritor rus dhe se duhet të përdorë armët atomike për të nxjerrë amerikanët!a thu se e pjerdh kush?? të njëjtin kërcënim bëri dhe për hyrjen e suedis,e finlandës në NATO!! po të kishte aq bole kjo kërmë do kishte bërë mobilizim të përgjithshëm!! ai nuk e ka këtë fuqi,nuk e ka këtë mundësi,prandaj nuk ka as mundësinë për të dhënë një urdhër për sulm bërthamor!! e para se ka frikë për veten e tij dhe e dyta,nëse ka frikë të mobilizojë njerëz në qytetet e mëdha,moskë,shën petersburg,e rekruton njerëz në p të sëmës,ka frikë të japë urdhër për të goditur një amerikë e europë!! një gjë e tillë do të thoshte me një siguri jo 100 %she,por 1 mijë përqindëshe një kundërpërgjigje të tillë që do ta këthente rusinë në një pejsazh hënor!! pirro si ta merr mëndja se do reagonte europa dhe sidomos amerika nëse do të sulmoheshin me armë atomike?? a ta merr mëndja se nuk e kanë guximin për tu kundërpërgjigjur??

   1. X
    Xho bidoni

    Keto analizat e tua te rrengjethin lesht e bythes , kopetet , fodull , ben si kur je pjese e inteligjences amerikane dhe gjithe urdhrat dalin nga zyra jote… Ke dhe egon dhe kembengul se duhet qe te degjojne ,dhe te besojne, idjotesit qe te pjerdh mendja. Replikon me ata qe kane mendim kundra , por edhe me ata qe ta mbeshtesin mendimin( dhe jo vetem) Tipik klloun qe peshtyn veten ne pasqyr se mos e ha me sy …. He pra hidhu se ka tete muaj qe ka filluar lufta , jo ta ni jo pastaj dhe aty eshte putini pa levizur nga istikami…. Evropa do filloje te lahet nje here ne jave tanidhe me konoçe si laheshe ti ne kohen e dulles , dhe ti i jep leksione piros qe sipas gjithe shanseve ( si i vjeter) qe eshte eshte “ pjekur” ne hije , ne kohen e merhumit…

    1. g
     ganiu

     Të paska djegur byçka o bidon nga mendja? Aj, aj, të paska kir nënën Cenua.

     1. a
      anti25642654censurë

      o bidon të ka djegur se të kam thënë RrQ,apo je thjeshtë koqe?? mondo përse ndryshon prapë pseudonimin?? me kë duhet të replikoj sipas teje?? me nonën tate kur e merr në gojë??të bëj monolog thua ti?? o idiot,replikohet me ata që ke një mendim ose mendim të kundërt,nuk replikohet me ata që nuk të interesojnë,nuk komentohet në artikujt që nuk lexon,nuk replikohet në artikujt që nuk të interesojnë pasi i ke lexuar!! o RrQ,a duhet me shku me luftu patjetër në ukrainë për të vërtetuar mendimin tim?? mos vallë ti ha mut sa her që shkruan mutllëqe të tilla??mos vallë ushqehesh me të vërtetë me mut sa herë ke komplekse inferioriteti?? asqë e diskutoj se ti nuk ha mut,as kot e as plot,kur unë të them"ti nuk e ha mutin kot"!! o bir kumlle,të shkruash si e jëma e zeqos ulur në hu,nuk të bën as interesant e as të zgjuar!!jepi heshtjes vlerën e floririt,në vënd të fjalës,që ke dhjerë, vlerën e mutit!

      1. X
       Xho bidoni

       Ha ha thashe une qe ti je i fandarepsur . Pse duhet te replikoje njeri me ty me emra te ndryshem !!?? Per ç’fare arsye , se ka fikriken se mos futesh nga kablli internetit dhe do i rruash carin !!!! Ik or te qifsha gruan bythqir …

       1. a
        anti25642654censurë

        "se ka fikriken se mos futesh nga kablli internetit" jo,jo,vetëm e vetëm se të QRr!! ë bidon?? çoje mamin në llogore të ngrohë ushtarët rus,kur të këthehet tnë shtëpi të sjell një qese me gaz!pagesën që do ti japin ushtarët!!

    2. X
     X Y

     Mos o Pirush me mentalitet borgjezi se na shkrive. Ishin Amerikanet qe hodhen dy bomba atomike ne Japoni apo i ke aruar. Ska gje po i hodhi U.S.A. i hedhe per te istaluar demokracin. A pika qe subie, nuk shikon hallin tent me qe je dhe i moshuar apo ke qen komonist dhe je konveruar borgjez Te fala nga nje i moshuar

     Lini një Përgjigje