"Protesta për të mos shkuar në luftë", mbi 1,300 të arrestuar në Rusi

22 Shtator 2022, 09:26Bota TEMA

"Protesta për të mos shkuar në luftë", mbi 1,300

Mbi 1300 persona janë arrestuar në Rusi ditën e djeshme pas protestave që shpërthyen në vend kundër mobilizimit.

Grupi kundërprotestave OVD tha se shifra përfshin të paktën 502 njerëz në Moskë dhe 524 njerëz në Shën Petersburg.

Protestat shpërthyen pas fjalimit të Putinit se rreth 300 mijë rezervistë do të uhet të mobilizoheshin për tu thirru në luftë, në Ukrainë, pas humbjecve që Rusia ka regjistruar që prej nisjes së luftës, shkruan CNN.

2 Komente

 1. S
  Sqepari

  Me mire ne burg se te vdesesh ne luften imperialiste te fuksit Putin!

  1. k
   k

   Spiuni i ndyrë i kgb, pasurite e popullit ja dhuroi miqve të tij opigarke, kurse luften kerkon tja rrasi rinise ruse. Nuk ka me budallej te luftojne per një degjenerate qe shikon endrra sikur takon carin.

   Lini një Përgjigje