Nga Pushkin-i te Putin-i: Një gjurmë e Imperializmit Rus

26 Qershor 2022, 10:37Bota TEMA

Nga Pushkin-i te Putin-i: Një gjurmë e Imperializmit Rus

Një nga rrugët në Hoholiv – një qytet në lindje të kryeqytetit të Ukrainës, Kiev – mban emrin e Mikhail Lermontov, një poet rus i shekullit të XIX-të.

Lermontov nuk e vizitoi kurrë Ukrainën dhe vetëm disa nga poezitë e tij prekin temat ukrainase.

Por rrugët në mbarë Ukrainën janë ende të emërtuara në nder të tij dhe figura të tjera kulturore ruse, një trashëgimi e së kaluarës së saj perandorake sovjetike.


Hoholiv-i, i cili pa luftime të rënda në mars, nderon në mënyrë të ngjashme Anton Chekhov, Vladimir Mayakovsky dhe Aleksandr Pushkin.

Emërtimi i rrugëve në çdo qytet, qytet dhe fshat është vetëm një instrument për një perandori për të përcaktuar dhe kontrolluar hapësirën e saj koloniale.

Çdo emër i shquar rus ishte një mënyrë për të përjashtuar një ukrainas. Emrat e rrugëve ishin një mjet për të fshirë kujtesën lokale.

Të mëdhenjtë letrarë të Rusisë, megjithatë, nuk i dhanë emrat e tyre vetëm projektit perandorak të vendit të tyre.

Shumë më tepër se sa njihet zakonisht, shkrimet e tyre ndihmuan gjithashtu në formësimin, transportin dhe rrënjosjen e ideologjisë perandorake të Rusisë dhe botëkuptimit nacionalist.

Po Lermontov?
Ai ka një imazh specifik në letërsinë ruse si një shkrimtar, ushtar, grua dhe poet romantik.

Lermontov solli imazhe idilike të Kaukazit, të cilat kishin pushtuar imagjinatën e tij si shumë shkrimtarë të tjerë të famshëm rusë.

Ashtu si Pushkin-i, ai vdiq në mënyrë dramatike në një duel.

Por pas romantizmit të fillimit të shekullit të XIX-të, ka diçka tjetër: kontrolli i ftohtë i një perandorie.

Poema më e famshme e Lermontov – Mtsyri ose “The Novice”, shkruar në 1839 – është një rrëfim idilik i një murgu kaukazian të zënë rob nga një oficer i ushtrisë ruse kur ishte djalë.

Emocioni kryesor i poemës është ndjenja e mungesës së shpresës.

Historia krenare dhe e lavdishme e popullit të Kaukazit është në të kaluarën dhe është zhdukur përgjithmonë, dhe nostalgjia e personazhit kryesor për një të kaluar të humbur na tregon se ai i përket anës së mundur të njerëzimit.

Në Ulansha, poezinë e hershme të turpshme të Lermontovit, ai rrëfen përdhunimin kolektiv të një gruaje nga ushtarët rusë – teksti nuk duket të ketë ndonjë shenjë të dukshme simpatie për viktimën.

Një tjetër poemë, Kavkazets (Kaukazian), lë të kuptohet se kaukazianët e vërtetë nuk janë vendasit, por ushtarët rusë që pushtuan rajonin.

Ashtu siç Lermontov-i ndërtoi një perspektivë perandorake, kolonialiste ruse për Kaukazin, Pushkin-i e bëri këtë për Ukrainën.

Merrni Poltava-n, poezinë e Pushkin-it për Ivan Mazepën, hetmanin ukrainas që u rebelua kundër Carit të atëhershëm Pjetri i Madh.

Për ukrainasit, Mazepa është një simbol i rezistencës kombëtare kundër dominimit rus dhe një kujtesë se Rusia cariste theu një traktat të shekullit të XV-të që ruante autonominë e Kozakëve (të ukrainasve të ardhshëm) në këmbim të besnikërisë ndaj moskovitëve (rusëve të ardhshëm).

Për ukrainasit, Pjetri e theu marrëveshje – për rusët, çdo pretendim ukrainas për autonomi ishte tradhti – ashtu siç është për Putin-in tani.

Pushkin ka pikëpamjen ruse duke e përshkruar Mazepën si një tradhtar të shëmtuar që “do të derdhte gjak si uji”.

Ukrainasit duhen keqardhur dhe përbuzur, sugjeron poema, si “miq të kohërave të vjetra dhe të përgjakshme”.

Të njëjtin mesazh do ta gjeni në novelën e famshme historike të shkrimtarit rus Nikolai Gogol për Ukrainën: Taras Bulba.

Kur Gogol – ukrainas nga lindja – ndryshoi identitetin e tij në një identitet perandorak rus, ai shpenzoi shumë nga talenti i tij për të provuar se të gjitha gjërat ukrainase janë të vjetruara dhe, më e rëndësishmja, mizore.

Sipas fjalëve të Gogolit, ata kanë nevojë për perandorinë ruse që të mund të civilizohen.

Sigurisht, kishte një mënyrë alternative për t’i parë gjërat.

Sapo të filloni ta kërkoni, do të gjeni letërsinë ruse të mbushur plot me diskurs imperialist, pushtim dhe mizori të romantizuar dhe heshtje për pasojat.

Edhe nëse vepra është në dukje simpatike ndaj subjektit perandorak, si Taras Bulba ose Mtsyri, kjo ndjeshmëri është një nocion romantik për fatin e trishtuar të subjektit për prapambetjen dhe nënshtrimin e përjetshëm.

Në të njëjtën kohë që orientalizmi evropian po zhvillonte një imazh të shoqërive afrikane dhe aziatike se nuk kishin histori që ia vlente të tregohej, letërsia ruse po ndërtonte një imazh të Kaukazit dhe Ukrainës si shoqëri, historitë e dhunshme të të cilave meritonin të harroheshin.

Paralelet me politikën e sotme pushtuese ruse janë të thella dhe të gjera.

Pushkin-i kërcënoi hapur Evropën me luftë (A kemi harruar të pushtojmë akoma?) dhe u kujton lexuesve përmasat e fuqisë dhe pushtimeve ruse.

Ka një vijë të drejtë nga ideologjia e Pushkin-it në retorikën e sotme neo-perandorake.

Një nga sloganet ruse gjatë luftës Rusi-Ukrainë ka qenë “ne mund të përsërisim” – duke kujtuar qëllimisht luftërat e kaluara të shkatërrimit dhe pushtimit për të frikësuar armiqtë e imagjinuar të Rusisë./  Marrë nga “Foreign Policy”, përktheu: Albanian Post 

1 Komente

  1. S
    Shaqo

    Zbulime kolosale. Maskarenjte, Pyshkin, Lermontov, Gogol, komuniste te poshter,ndryshuan udentitetin e Ukraines. O Mero, mire se ti je gjeolog, aq e njeh letersine, po gazetaret e redaktoret, apo jane jane te rinj dhe aq kane mesuar ne shkolle. Por eshte e turpeshme qe poshterohen kolloset e letersise boterore.

    Lini një Përgjigje