Sulmi në Oslo, kancelari gjerman: Lufta kundër terrorit na bashkon

26 Qershor 2022, 09:24Bota TEMA

Sulmi në Oslo, kancelari gjerman: Lufta kundër terrorit na bashkon

Pas sulmit të dyshuar islamist ndaj një klubi të homoseksualëve në Oslo me dy viktima, shprehet me tronditje edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz. Lufta kundër terrorit na bashkon, ka thënë Scholz.

Sulmi kundër një klubi të komunitetit LGBTQ në Oslo natën e së dielës, ku humbën jetën dy persona dhe të paktën 21 të tjerë u plagosën, 10 prej tyre rëndë ka tronditur opinionin jo vetëm në Norvegji. Shoqata e komunitetit të homoseksualëve dhe lezbikeve, LSVD në Gjermani i ka quajtur plumbat e një islamisti në një klub të preferuar në Oslo si atentat kundër komunitetit queer në një shoqëri liberale. “Ky sulm është një krim i urrejtjes, në mes të një hapësire të sigurtë për njerëzit queer”, ka deklaruar kreu i shoqatës, Henny Engels në një njoftim për shtyp. Mendimet tona janë tek viktimat, të plagosurit dhe të afërmit e tyre.

Edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz është shprehur i tronditur. Sulmi kundër komunitetit queer e trondit atë thellë, shkroi Scholz në tëitter. Mendimet e tij janë me të afërmit e familjarët. Scholz u uron të plagosurve shërim të shpejtë. “Populli norvegjez mund të jetë i sigurtë për solidaritetin tonë. Lufta kundër terrorit na bashkon.”


Shërbimi informativ norvegjez, PST e kategorizoi sulmin kundër komunitetit LGBT në Oslo si sulm terrorist islamist. Atentatori që policia e arrestoi dyshohet se është një norvegjez me rrënjë iraniane. Klubi “London” në Oslo është një pikëtakimi e preferuar për komunitetin queer. /DW

2 Komente

 1. C
  Coli

  Po,vazhdo bjer sa me shume arabe ne europe sic beri kurva Merkel me urdher te Obames se do e ndihmosh situaten.

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Makron (gjermonit): E mer kok tunxh,te thash se duhet te kemi kujdes me vendet sunite(Albanistan, Kosovo, fyrom, Bosnia etj) kur flitet per ne BE......trecerekshat jane mega problem per jeten e kristianeve ne evropi a me gjere.

   Lini një Përgjigje