Negociatat e Shqipërisë mund të hapen në Samitin e NATO-s në Madrid

26 Qershor 2022, 10:00Bota TEMA

Negociatat e Shqipërisë mund të hapen në Samitin e NATO-s

Nëse autoritetet bullgare pranojnë ndryshimet e qeverisë maqedonase atëherë negociatat e Shqipërisë mund të hapen në margjinat e Samitit të ardhshëm të NATO-s.

Kjo e fundit, do të mbahet në Madrid më 29 dhe më 30 qershor.

Kështu bën të ditur një burim ndërkombëtar diplomatik për Albanian Post, i cili u deklarua në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.


Ngjarja ndërkombëtare do të shfaqë dislokimin më të madh të policisë në historinë e Spanjës, pasi mbledh 44 liderë botërorë.

Ngjarja mbahet në kuadër të luftës në Ukrainë dhe tensioneve mes Aleancës Atlantike dhe Rusisë.

Duke iu referuar burimit qeveritar të AP-së, i cili theksoi se mund të kemi një nisje të negociatave të hënën e 27 qershorit, ky plan është vështirësuar.

“Ka një mundësi por është zbehur, pasi maqedonasit duan t’i bëjnë një amendim të vogël propozimit francez”, sqaron zyrtari ndërkombëtar në kushte anonimiteti.

Sipas burimit, nëse Bullgaria e pranon miratohet në margjinat e Samitit të Nato-s në Madrid.

“Nëse Bullgaria nuk e pranon, RMV-ja do e refuzojë, pra do jetë Maqedonia e Veriut ajo që nuk do pajtohet me propozimin”, ravijëzoi në përmbyllje zyrtari ndërkombëtar i cili do të jetë pjesëmarrës në samit.

RMV-ja
Autoritetet maqedonase kanë parashtruar nga ana e tyre tre kushte në lidhje me propozimin e presidencës franceze për fillimin e negociatave me BE-në.

E para, çështja e gjuhës maqedonase nuk duhet të problematizohet në kornizën e negociatave.

Së dyti, nuk duhet të përfshihen çështjet historike.

E fundit, i takon përfshirjes së bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut.

Kështu bënë të ditur zëvendës kryeministri maqedonas Bojana Mariçiç dhe kryediplomati Bujar Osmani.

Bullgaria
Kuvendi Kombëtar i Bullgarisë miratoi të premten e 24 qershorit me 170 vota “pro”, 37 “kundër” dhe 21 “abstenim” propozimin francez.

Vendimi i jep dritën jeshile kryeministrit në dorëheqje Kiril Petkov për të miratuar kornizën negociuese dhe konkluzionet e propozuara nga Presidenca franceze me Këshillin e BE.

Kjo, që të zgjidhë marrëdhëniet komplekse mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, nëse plotësohen disa kushte.

Kuvendi Kombëtar konfirmoi kushtet në të cilat Bullgaria mund të mbështesë çdo hap në procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut.

Përkatësisht: Zbatimi efektiv i Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit të vitit 2017 dhe procesverbalet e mbledhjeve të Komisionit Ndërqeveritar sipas këtij Traktati; garantimi i të drejtave të bullgarëve në RMV, me përfshirjen e tyre në kushte të barabarta me popujt e tjerë në kushtetutën e RMV-së.

Për këtë qëllim, Qeveria e Republikës së Bullgarisë duhet të miratojë draft kuadrin negociues dhe konkluzionet e Këshillit të BE-së të propozuara nga Presidenca Franceze.

Kjo, me disa kushte: Sqarimi i tekstit të projekt-konkluzioneve të Këshillit në mënyrë që të sigurohet përfshirja e bullgarëve në kushtetutën e RMV-së në dispozitat në të cilat përmenden popujt e tjerë dhe në baza të barabarta me këta popuj.

Kushti i dytë ka të bëjë me përmirësimin e draft kornizës negociuese të propozuar dhe draft konkluzioneve të Këshillit.

Kjo, për të pasqyruar më qartë faktin se asgjë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE nuk mund të interpretohet si njohje nga Republika e Bullgarisë të ekzistencës të gjuhës maqedonase.

Së treti, përfshihet garancia se fqinjësia e mirë mbetet një kriter horizontal gjatë gjithë procesit të anëtarësimit.

Në reagim ndaj këtij vendimi, Petkov njoftoi se Kuvendi Kombëtar miratoi një vendim historik që i jep dritën jeshile propozimit francez për anëtarësimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian.

“Integrimi në Ballkanin Perëndimor është me interes strategjik për BE-në”, u shpreh kryeministri bullgar në dorëheqje.

Vendimin e Kuvendit të Bullgarisë e përshëndetën presidenti dhe kryeministri i Shqipërisë, Ilir Meta dhe Edi Rama dhe presidenti francez Emmanuel Macron.

23 Komente

 1. K
  Km

  C'pune Ka samiti i Nato me pranimet ne BE?Jane Forume europiane te caktuara ato qe vendosin.

  1. K
   Kalec Dega

   Kolumbiani i Evropes ngaterron kekun me byrekun.. po ashtu ...ben sikur do Shqiperine ne Evrope...kur te mos kete me pushtet dhe koloni e France-Gjermanise. = Edhe per Berishen premtoi shume. = Per te ardhur keq qe shqiptaret nuk shijuan kurre demokracine, nga nje diktature komuniste ne ate koloni e EU-se....lol

  2. E
   ERTV

   Edo Shifena në 36 Gusht! I yti, miku i shtrenjtë. MACRON

   1. k
    k

    Shqiptari e zapton pronën e tjetrit me forzë,e vjedh dhe falsifico dokumentat e tjetrit, paguan gjykatësit më shumë se vlera e tokës vetëm për tu tregua cub, për kokëfortësi dhe injorancë prish edhe jetën e vet apo të familjes pa menduar, dhe për gjithë këto idiotësira ai ndjehet krenar dhe i plotësuar dhe i lumtur. Mos vallë edhe Rama këron të sillet njëlloj me Evropën. Ata nuk kanë frikë.Ata tallen me një mentalitet kaq të prapambetur dhe mesjetar.

    1. L
     Loni nga Cejloni.

     Na e cate by..en.

     1. B
      Bert durrsaku

      Lajm sume i sajuar me burime te ta konfirmume anonine

      1. S
       Sarandioti

       30 vjet edhe akoma edhe skemi uje 24/7 ne Sarande. Kemi paguar leket per nje cope toke edhe as token edhe as leket, edhe keta moter.... vazhdojne me "negociata". Nuk ka te ardhme me spiunet/vrasesit Sala, Rama edhe Meta ne ate vend. Takohemi ne 2050 tani.

       1. S
        Saranditi i vjeter

        Deri ne 2050 -ten mire eshte te ruash token dhe lere ujin....uji do vij e do iki do vij e do iki .ate pun ka ...nje dite do regullohet , toka po te iku sdo te vij me kurre o patriot , me pyet mua , kam pervoje te keqe nga" toka "

       2. M
        Ministria e KomshiKulturës

        E hapi prapë thesin mashtruesi I Netës !!?? -Jemi vetëm dy hapa larg BE-së, një hap para dhe një hap mbrapa; kesaj rradhe gabuam dhe bëmë "dy hapa" para dhe e kaluam BE-në !!! Qafsha Spiropalikarin ! - Ja do mblidhet forumi I FIFA-s në Madrid dhe ne pranohemi ne BE.

        1. T
         Tirana

         Edhe nè èndèrr Ramen sheh ti o i metè?? Po ku e pe ti se idiotësite e këtij artikulli ti ketë thënë çuni i Netës???

         1. K
          Kalec Dega

          Lol asnje presje nuk i hiqet komentit tuaj...pak e sakte...por edhe nje carfaf te shkruaje , nuk nxen koka e fshatarve te Ramazonit...

         2. $
          $antiago-@-Chil€

          Deri në 2035-36 kur Shqipëria mund të bëhet anëtare nuk do ketë më fiq..????

          1. E
           E

           Jo shifni se ndoshta ne mbledhjen e OPEC -ut Mo's hapen dhe negociatat per hyrjen ne BE.

           1. T
            Tallin trapin me turkoshaket pa dinjitet

            Akoma vazhdoni me prrallen e BE qe po tall trapin me turkoshaket. Beni cicin europes po shtrohuni punes more te mjere se ngelem si lypsar ne dyert e botes.

            1. S
             Shqipe-Free

             po c´pune kemi ne Shqipetaret me Marredhenjet Bilaterale Bullgari-Maqo e Veriut??????? Ne se Bullgaret Pranojne Heqjen e Vetos..kjo nuk duhet te behet Problematike per Shqiperine..biles Shqiperia duhet te punoj FORTE(Diplomacia)..qe C´eshtja te ndahet nga Maqo e Veriut.... Duket se Europa Kurve...NUK DO QE Shqipetaret te kene Avantazhe...dihet se me Penalizimin e Maqedonise Penalizohen Shqipetaret ne Pergjithesi kur dime se 1-nje miljon jane ne Maqedoni...lol

             1. v
              vlora.vlora

              O Edo BE-ne mbaje per vete te maresh fonde dhe te vjedhesh ,sepse populli s ka cfare fiton jeta e tij do te veshtirsohet me teper,sic eshte veshtirsuar qe kur erdhe ti,po te mar dy raste te vogla atij peshkatarit te vogel sipas ligjeve te Be - se s do ti lejohet me te peshkoje,edhe atij fshatarit qe ka 10 rrenje ullinj ti beje vaj dhe ti shese s do i lejohet ,,keshtu qe shko qiu ti dhe evropa

              1. P
               Populli

               Or ti Edi Ramush-mavria, ktheji ca syte nga Ekonomia / Se po zbrazet Shqiperia, nga kjo qeveri-Varferia / Hidh syte nga Fukarralleku or Ram-maskaralleku, se kete Popull shqiptar nuk e ushqen dot me Bar /

               1. s
                sandakan

                O Edo lere Europen por meshoi "Open Ballkan-it" . Une kam 15 vjet qe" shkoj kaloj pushimet ne Kroaci ne nje ishull nga me te miret qe ka Kroacia . Une kam 15 vjet qe shikoj kurben ne renje te gjendjes se banoreve te ishullit qe kur nuk ishin ne BE, e deri vjet (sivjet ne gusht) dhe diskutoj me vendalinjte . Te tere ankohen per ekonomine dhe hyrjen ne Europe ...pa perjashtim te tere qahen (ne shpijat e tyre jepin me qera turistave dhe fitojne diçka) , biles i shoh kur blejne ne super market ...dikur me kadi para 15 vitesh ndersa tani me qeska dy ..jo me shume ( tye kerrusur nga hallet ) me qeska qe e shumta buken ,orizin, makarona, ndonje zarzavat e ec aty drejt e ne shtepi . Asortimentet e tjera jane lluks per te shkretet . A e di si thone ; erdhi Europa na beri nje autostrade dhe na mbyti ne borxhe qe po i paguajme me lekuren tone !!!!!! Kush eshte afer kufirit me serbine shkojne atje furnizohen me ushqime se jane me lire dhe me kualitet . Frutat ja u sjell europa nga Spanja e portugalia , prodhimet e tyre te bulmetit nuk i sheh me ne raftet se jane bere prone e ndermarjeve europiane dhe ato bien te tyret ne tregun Kroat . Ka shume per te treguar te "mirat" e hyrjes ne Europe nuk arrij me nje koment ketu se eshte eksperience e vrojtuar ne 15 vitet ne vazhdim por nje gje eshte e sigurte qe OPEN Ballkan eshte gjeja me e mire per ne dhe tere ballkanin . Mos lini tju rrjepin te tjeret por administroni vete pasurite dhe ekonomine tuaj dhe keni per te pare sa sa avantazhe do te keni nga bashkepunimi ekonomik me serbine . Edi nuk eshte alifmatrak e di mire llogarite prandaj kerkon Open ballkan ....... e lashe boll

                1. s
                 sandakan

                 Ballkan Open, Edo-manalli - do kesh lavatricet me te medhaja te pastrimit te lekut te droges dhe prostitucioni; me 200 petrita oligarke sic te ka mesuar Partia i qi nonen edhe Amerikes. Sorros me bisht ndershale do te vije ti futesh mik tek Putini; Macronin do ta punesosh roje tek kazinoja e strategjikes se puneve te jashteme; Kastratin Fushen Dulakun Papul-Carapul etj do i kesh groposur, qerruar dhe marre bisnesin ne emer te Zahos. Vilmen do e nxjerresh per te shitur fara tek dera e gratacielave te Spirokaripalit. Lenini i Librazhdit do te kete blere ne emrin tend minierat e Trepces dhe bregdetin dalmat ....e lashe boll ...se po me iken truri [qe skam] nga parajsa qe do krijosh me Ballkar Hapur- imagjino asnje shqiptar ne kembe ne Shqiperi. vetem bangladesh, siri, afgane. Perse ti duash "delet" nje dite do te kerkojne llogari

                2. U
                 United Agricultural Society of Europe

                 Shoqata agrikulturale a Europes se bashkuar shprehet publikisht se eshte gati te dale vullnetare dhe te beje pjese te axhendes ne takimin e saj ardhshem temen e anetaresimit te Shqipersie ne BE. Si organizata me tradita me te vjetra qe datojne prej kohes se para historise mirepresim perfaqesuesin e Republikes se Shqipersie ne daten 1 Korrik diten europiane te fiqve, manave, qershiave dhe kumbullave. Sugjerojm qe perfaqesuesit te marrin me vete edhe tasa bosh.

                 1. A
                  Artur

                  O edo merru me Infrastrukturen , me sistemin hekurudhor , me korrupsionin qe kemi, se ne ,në evrope jemi , leri udhetimet boshe dhe te kota per te hyre ne be. Be-ja aty eshte , nuk iken, homot aty do jene edhe pas 500 vjetesh, te shikojme te zhvillojme, vendin tone per te ardhmen e femijeve tane, mos humb kohe kot me keta , lidhu me kinen vetem per arsye ekonomike, mba lidhje me dajo semin , me keta te evropes mos harxho kohen kote, shiko kush sjelle investime , lekun , jo llafe te bukura.

                  1. a
                   arkadash i istambulit

                   Ramen e rren menja se eshte katolik dhe nga ana tjeter mendon si oriental. Bravo gjiganti Skenderbe.

                   1. I
                    Ish-foltorist

                    Maqedonia e Veriut esht nje shtet i cili qendron ne kembe vetem e vetem ne kurriz te Shqiptareve. Aktin e njohjes se atij palo-shtet e beri tartakuti sali, per te fituar pike. Prej asaj kohe e deri tani vetem sherrin ua kemi pare palo-maqedonsave.

                    Lini një Përgjigje