Opozita fiton Ankaranë dhe Stambollin - Goditje e papritur ndaj qeverisë së Erdogan

1 Prill 2024, 09:18Bota TEMA
Opozita fiton Ankaranë dhe Stambollin - Goditje e papritur ndaj

Partia kryesore opozitare e Turqisë i dha një goditje të papritur qeverisjes së Recep Tayyip Erdoğan të dielën me një fitore gjithëpërfshirëse në zgjedhjet lokale të Turqisë, duke mbajtur kontrollin e qyteteve të mëdha, duke përfshirë kryeqytetin, Ankaranë dhe Stambollin, ku Ekrem Imamoğlu siguroi një mandat të dytë si kryetar bashkie.

“Të dashur stambollistët e mi, ju hapët derën për një të ardhme të re sot,” u tha Imamoğlu mbështetësve të gëzuar të pamasë të Partisë së tij Republikane Popullore (CHP) në opozitë, ndërsa shpalli fitoren.

“Nga nesër, Turqia do të jetë një Turqi ndryshe. Ju hapët derën e rritjes së demokracisë, barazisë dhe lirisë… Ju ndezët shpresën në kutinë e votimit.”

Pjesëmarrja e favorshme vazhdoi në dobi të opozitës ndërsa nata kalonte dhe CHP siguroi kontrollin e një pjese të gjerë të Turqisë perëndimore dhe shënoi fitore në rajone më konservatore pranë Detit të Zi dhe Anadollit qendror, zona që tradicionalisht shihen si armiqësore ndaj politikave të saj.

Rezultatet u bënë shpejt simbolike të pakënaqësisë me Erdoganin, i cili filloi të mbledhë mbështetësit e tij për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale menjëherë pasi fitoi presidencën vitin e kaluar.

Erdogan ishte në ballë të fushatës së partisë së tij për të rimarrë Stambollin, duke mbajtur mitingje në qytet një javë para votimit dhe duke marrë pjesë në lutjet në xhaminë simbolike të Hagia Sophia në Stamboll një natë përpara votimit.

“Këto rezultate zgjedhore tregojnë se votuesit vendosën të krijojnë një politikë të re në Turqi”, tha kreu i CHP-së, Özgür Özel, duke iu drejtuar publikut me lot në sy.

Në një fjalim të heshtur para një turme të nënshtruar jashtë selisë së partisë së tij në Ankara, Erdogan vlerësoi vetë votimin dhe jo rezultatin. “Pavarësisht rezultateve, fituesi i këtyre zgjedhjeve është kryesisht demokracia,” tha ai.

“Fatkeqësisht, nuk arritëm të arrijmë rezultatin që donim në zgjedhjet lokale… Gjithçka ndodh për një arsye. Ne do të rindërtojmë besimin në vendet ku kombi ynë ka zgjedhur dikë tjetër.”

Erdogani ia drejtoi shumicën e komenteve të tij turmës, duke u thënë atyre në një moment: “Jam marrëzisht i dashuruar me ju”.

Imamoğlu, ylli i opozitës turke, mundi rivalin e tij, Murat Kurum, një ish-burokrat dhe ministër i mjedisit nga partia e Erdoganit për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP), me një diferencë të konsiderueshme në qytetin më të madh të Turqisë, ku kryesia e tij është bërë një gjemb në këmbë. të presidentit turk. Me shumicën e votave të numëruara, kryebashkiaku i Stambollit ishte në rrugën e duhur për të mundur Kurumin me 10%.

Në të gjithë Stambollin, shoferët u binin borive të makinave për të festuar, ndërsa videot tregonin njerëz të ngazëllyer duke rrëzuar një poster që shfaqte fytyrën e Kurum.

Dhjetëra mijëra njerëz ndezën pishtarë dhe valëvitën flamujt turq pasi rezultatet e pjesshme të zgjedhjeve lokale treguan se mbështetja për qeverinë ishte dobësuar.

Turma të mëdha thërrisnin slogane, “Turqia është laike dhe do të mbetet laike” dhe “Tajip, dorëhiqu!”

1 Komente

  1. J
    Jorgo

    shyqyr fryma e Mustafa Kemal-it nuk ka vdekur..

    Lini një Përgjigje