Putin i gatshëm të shpallë kandidimin në zgjedhjet e vitit 2024

3 Tetor 2023, 16:16Bota TEMA

Putin i gatshëm të shpallë kandidimin në zgjedhjet e vitit

Presidenti rus Vladimir Putin mund të shpallë fushatën e tij për një mandat tjetër presidencial muajin e ardhshëm, raportoi gazeta Kommersant të martën duke cituar burime në zyrën ekzekutive të Kremlin-it.

Sipas burimeve të Kommersant-it, fushata “joformale” presidenciale është planifikuar të fillojë në nëntor, me Putin-in që pritet të shpallë ofertën e tij të vitit 2024 në hapjen e ekspozitës “Rusia” – një forum ndërkombëtar që do të zhvillohet në qendrën e ekspozitës VDNKh në Moskë.

Megjithatë, Kommersant gjithashtu vuri në dukje se opsione të tjera janë ende duke u shqyrtuar, raporton “Meduza”.

Burimet i thanë gjithashtu Kommersant-it se fushata do të sillet rreth konceptit të Rusisë si një qytetërim më vete që “lufton për vlerat e saj” dhe mbetet i konsoliduar përballë armiqve.

“Operacioni special ushtarak” i Rusisë – termi zyrtar i Kremlin-it për luftën e tij të vazhdueshme kundër Ukrainës – do të shfaqet gjithashtu në fushatën presidenciale të Putin-it “saktësisht aq sa është e nevojshme”, tha një burim i paidentifikuar.

Agjencia “Meduza” raportoi se ekspozita “Rusia” ishte në shqyrtim si një forum i mundshëm për shpalljen e fushatës së Putin-it në vitin 2024 në korrik.

 

4 Komente

 1. D
  Diktatori

  ????????????????????

  1. k
   k

   Ha,ha,ha,ha !!!!

   1. ?
    ???

    Ky boka fushat per zgjedhje.po ai ermali i ukros thot kur te marim tokat e pushtuara nga rusi atehere do ket zgjedhje.

    1. p
     piu piu

     Putinin e madh e donte shum Berluskoni ,,,,,,,kok tiganet e arnavutlukut e shajne ,,,haha

     Lini një Përgjigje