Raketat ruse vrasin një person dhe plagosin disa të tjerë në Kiev

26 Qershor 2022, 15:39Bota TEMA

 

Raketat ruse goditën një ndërtesë banimi dhe kompleksinRaketat ruse vrasin një person dhe plagosin disa të tjerë në e një kopshti fëmijësh në qendër të Kievit të dielën, duke vrarë një person dhe duke plagosur pesë të tjerë, thanë zyrtarët ukrainas, ndërsa Moska shtoi sulmet e saj ajrore në Ukrainë për të dytën ditë, raporton Reuters.

Zjarrfikësit shuan një zjarr në një ndërtesë banimi 9-katshe të dëmtuar rëndë në lagjen qendrore Shevchenkivskiy, thanë shërbimet e urgjencës.

Mbeturinat u shpërndanë mbi makina të parkuara jashtë një ndërtese që digjet me një krater në çatinë e saj.


“Zjarrfikësit kanë nxjerrë një vajzë shtatëvjeçare. Ajo është gjallë. Tani po përpiqen të shpëtojnë nënën e saj” tha kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko.

“Ka njerëz nën rrënoja”, shtoi Klitschko në aplikacionin e mesazheve Telegram. Ai shtoi se disa persona tashmë ishin shtruar në spital.

Një zëdhënës i forcës ajrore ukrainase tha se nga katër deri në gjashtë raketa me rreze të gjatë u lëshuan nga bombarduesit rusë më shumë se një mijë kilometra larg në rajonin jugor rus të Astrakhanit që shikon nga deti Kaspik.

Ai theksoi se disa nga raketat në hyrje u rrëzuan nga mbrojtja ajrore ukrainase.

Deri në katër shpërthime tronditën qendrën e Kievit herët të dielën.

Shpërthime u dëgjuan edhe në qytetin qendror të Cherkasy, tha guvernatori rajonal Oleksandr Skichko.

Lini një Përgjigje