A u rrëzua apo u shpëtua nga një atentat gjenerali Hossein Taeb?

26 Qershor 2022, 12:30Bota TEMA

A u rrëzua apo u shpëtua nga një atentat gjenerali Hossein Taeb?

Fillimisht, mediat iraniane raportuan se shefi i Inteligjencës së Gardës Revolucionare iraniane, Hossein Taeb, u plagos në një atentat dhe u pa duke u dërguar në spital.

Por televizioni iranian më pas raportoi se Taeb ishte hequr nga posti i tij dhe emri i pasuesit të tij, Mohammad Kazemi, u publikua shpejt.

Për momentin, kjo është e vërteta zyrtare.


Nuk është dhënë asnjë arsye për rrëzimin e gjeneralit 60-vjeçar, i cili luftoi në Luftën Iran-Irak në vitet 1980.

Pa dhënë asnjë arsye, spekulimet kanë qenë të shfrenuara në internet.

Disa argumentojnë se Taeb u detyrua të largohej për shkak të dështimit të tij për të kryer sulme kundër izraelitëve, ndërsa të tjerë citojnë dështimin e tij për të parandaluar sulmet ndaj shkencëtarëve iranianë dhe komandantëve të Gardës Revolucionare.

Të tjerë ia atribuojnë atë informacionit sekret të sjellë nga ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, i cili gjatë një vizite dy-ditore në Teheran mund të ketë ndarë informacione mbi shkeljet e inteligjencës së organizatës.

Ose ndoshta ishte emërtimi i Taeb nga media izraelite si personi përgjegjës për planifikimin e sulmeve kundër izraelitëve në Turqi.

Taeb u emërua në maj 2019 si pjesë e një riorganizimi në Gardën Revolucionare që filloi një muaj më parë me emërimin e Hossein Salami si komandant.

Salami është ngarkuar të zhvillojë një “luftë të butë” kundër armiqve të Iranit.

Ai bashkoi dy agjenci të inteligjencës dhe vendosi Taeb në krye, me Hassan Mohaqeq zëvendësin e tij.

Të dy Taeb dhe Mohaqeq janë miq dhe mbështetës besnikë të Mojtaba Khameneit, djalit të liderit suprem Ali Khamenei.

Kjo miqësi daton që nga shërbimi i tyre në të njëjtin batalion gjatë Luftës Iran-Irak.

Falë këtyre lidhjeve, Taeb më vonë u emërua komandant i Basij, milicia vullnetare e lidhur me Gardën Revolucionare që mund të dislokojë rreth një milion njerëz.

Një vit më parë, Taeb-it iu besua “portofoli i Irakut”.

Rastësisht, në fund të vitit 2019, Taeb paralajmëroi udhëheqjen se amerikanët kishin planifikuar të vrisnin Soleimani.

Por ai mendoi se vepra do të bëhej në Iran nga agjentë të huaj duke përdorur një bombë të madhe, jo një sulm ajror të SHBA-ve në Irak.

Zëvendësuesi i Taeb-it, Kazemi, i cili më parë drejtoi njësinë e mbrojtjes së inteligjencës së Gardës, është në fakt ai që duhet të kishte marrë përsipër dështimin për të parandaluar sulmet izraelite ndaj objektivave iraniane.

Në fund të fundit, ai ishte përgjegjës për sigurinë e oficerëve të Gardës Revolucionare dhe diplomatëve iranianë, dhe ai kishte kompetenca për të arrestuar dhe marrë në pyetje jo vetëm spiunët dhe terroristët e dyshuar, por edhe kritikët e regjimit.

Përmbysja e Taeb mund të nënkuptojë se vendimi rrjedh jo vetëm nga dështimet e veçanta të inteligjencës ose operacionale, por edhe nga konsideratat politike dhe rivalitetet brenda Gardës Revolucionare.

Një teori është se Salami, i cili emëroi Taeb-in, i frikësohej fuqisë së madhe që Taeb kishte grumbulluar, si dhe lidhjes së tij të drejtpërdrejtë me Khamenein.

Kritika në shtëpi
Fushata kundër sulmeve në Iran që i atribuohen Izraelit dhe planifikimi i sulmeve hakmarrëse janë vetëm dy detyra për Gardën Revolucionare, veçanërisht agjencinë e inteligjencës.

Që nga maji, organizatës i është dashur të përballet me një revoltë qytetare dhe sabotim kundër regjimit nga brenda Iranit.

Protestat janë të një shkalle modeste, por udhëheqja ka frikë se ato mund të zgjerohen dhe të kërcënojnë stabilitetin e regjimit.

Presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i Ekonomisë janë kritikuar ashpër në parlament për paaftësinë e tyre për të ndalur rënien e monedhës rial dhe për të ndalur inflacionin, i cili ka arritur në 80 për qind.

Sipas të dhënave të qeverisë, qiratë janë dyfishuar afërsisht gjatë vitit të kaluar, ndërkohë që shumica e anëtarëve të klasës së mesme nuk kanë mundësi të blejnë një apartament.

Dosja e Sirisë
Një shqetësim tjetër për udhëheqjen iraniane, veçanërisht Gardën Revolucionare dhe Forcën Quds, është Siria.

Irani po forcon praninë e tij atje në rajonet që trupat ruse janë larguar.

Sipas mediave siriane, Irani ka marrë në dorë bazat e evakuuara nga rusët.

Në prill, shefi i inteligjencës siriane vizitoi Iranin për të koordinuar përpjekjet e dy vendeve në Siri.

Në maj, presidenti sirian Bashar Assad vizitoi Teheranin, me sa duket për të siguruar që Irani do të vazhdojë të ndihmojë ushtrinë e tij nëse Rusia tërheq një pjesë të konsiderueshme të forcave të saj.

Vizita e Lavrov në Iran këtë javë erdhi pasi Turqia kërcënoi të pushtonte më shumë Sirinë veriore, një lëvizje që Teherani dhe Moska e kundërshtojnë me forcë.

Irani ka pranuar gjithashtu se nuk është dakord me Turqinë për çështjen siriane, pasi Turqia dhe Izraeli po afrohen shpejt përsëri, duke shtuar shqetësimet e Iranit, si dhe të Rusisë.

Mund të ndodhë që nevoja për të mbyllur radhët kundër Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara – dhe dëshira për të nisur bashkëpunimin ekonomik Iran-Rusi për të anashkaluar sanksionet ekonomike – do të ndryshojë politikën e Moskës ndaj sulmeve të Izraelit në Siri.

Pra, tronditja në agjencinë e inteligjencës së Gardës Revolucionare nuk do të ndikojë shumë në vendimmarrjen strategjike dhe diplomatike.

Por si në çdo rast kur zyrtarët e rinj marrin detyrën, synimi është të arrihen suksese kundër Izraelit, qoftë edhe simbolike.

Dhe shefi i ri i inteligjencës pritet të lajë hesapet e viteve me armikun e tij kryesor.

Marrë nga Haaretz, përshtatur ngat Albanian Post

2 Komente

 1. B
  B

  Verteta esht qe NE Iran se rruan njeri.per.Izraelin ,sic Nuk Ka rrezik as NGA vendet arabe. Thjesht Israeli do ti kontrolloj kete pjese te globit bashke me vendosesin e "demokracise "boterore ,Ameriken. Prandaj shpikin Gogol per alibi. Kane 40 vjet qe e Ben lemsh gjirin persik,hiq president legjitim qe te vinin shahun e amerikes ,qe e hengri ne tajare e iranianet perfunduan me ajatollahun.

  1. a
   anti25642654censurë

   mirë këta të temës që shkruajnë gomarllëqe që si hyjnë në punë askujt,por ti o koqe nuk ke punë tjetër?? gja ti po na vjen me "komplote çifuto-amerikane"!! shkoni mor pirdhuni se nuk i ha askujt se kush është i pari i iranit dhe jo më i "inteligjencës së gardës revolucionare"!

  Lini një Përgjigje