Kuleba bën thirrje për më shumë sanksione dhe armë

26 Qershor 2022, 11:31Bota TEMA

Kuleba bën thirrje për më shumë sanksione dhe armë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se vendet e G7 duhet të marrim masa kundër sulmeve të reja raketore që u regjistruan ditën e sotme në Ukrainë duke vendosur sanksione të mëtejshme kundër Rusisë dhe duke dërguar më shumë armë të rënda.

“Ky fëmijë 7 vjeç  ishte duke fjetur i qetë në Kiev derisa një raketë ruse e shpërtheu shtëpinë e saj.

Shumë të tjerë rreth Ukrainës janë në grevë. Samiti i G7 duhet të vendosë me më shumë sanksione kundër Rusisë dhe të dërgojë më shumë armë të rënda për Ukrainën. Imperializmi i sëmurë rus duhet të mposhtet,” tha Kuleba.


Ndërkohë, Britania, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus si pjesë e sanksioneve të reja kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë, tha Doëning Street përpara samitit të G7 që fillon pas disa orësh në Gjermani.

Lini një Përgjigje