Rusia: Avionët F-16 në Ukrainë do të çojnë në luftë bërthamore! Ora e fundit e botës po troket

22 Shkurt 2024, 13:15Bota TEMA
Rusia: Avionët F-16 në Ukrainë do të çojnë

Rusia vlerëson se rreziku për një luftë bërthamore është shumë i lartë. Zëvendës presidenti i Këshillit të Sigurisë të Federatës, Dmitry Medvedev, kërcënon perëndimin duke thënë se dërgimi i avionëve të luftës F-16 në Ukrainë do të çojë në konflikt nuklear.

Miku i ngushtë i presidentit Vladimir Putin, ka përmendur shpeshherë paralajmërime të tilla duke vënë theksin tek ajo që e konsideron reagim të furishëm të ushtrisë ruse.

Medvedev sjell në vëmendje skenarin e shpërthimit aksidental të një lufte bërthamore, i cili sipas tij nuk duhet hedhur poshtë.

“Nëse një nga këta avionë niset nga një vend i NATO-s për një mision në Ukrainë, çfarë do të sillte konkretisht? Një sulm drejt Rusisë. Nuk duhet ta përshkruaj se çfarë do të ndodhte më pas.”, deklaroi Dmitry Medvedev, Zv.president i Këshillit të Sigurisë së Rusisë.

Medvedev tha se përplasja e Rusisë me SHBA-në dhe aleatët e saj nuk ishte në një fazë që do t'i detyronte njerëzit të fshiheshin në një strehë bërthamore, por e përshkroi situatën si më keq se kriza e raketave Kubane e vitit 1962.

“Ora e fundit të botës ‘po troket’ dhe është “përshpejtuar në mënyrë të konsiderueshme”, shtoi ai.

Ora e fundit të botës, që tregon sa afër jemi drejt një katastrofe globale, është aktualisht vetëm 90 sekonda nga mesnata. Medvedev foli për konfliktin në Ukrainë duke bërë me dije se ushtria ruse do të vazhdojë të luftojë deri sat ë Arrijë në Kiev, pasi sipas tij, ai qytet ka rrënjë ruse.

Gjithashtu pretendoi se Ukrainë përbën kërcënim ekzistencial për vendin e tij, ndërsa theksoi se Ushtria e Putinit nuk do të ndalet vetëm në kryeqytet. Sipas tij, edhe Odesa është një qytet rus që do të kthehet “në shtëpi”. Në terren, Moska pretendon se ka pushtuar dhe fshatin Pobjeda.

Por presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, thotë se Avdiivka është fitorja e vetme për Putinin në 9 muajt e fundit. Synimi I ushtrisë së tij është që të fortifikojë pozicionet aktuale dhe të mos bëjë më lëshime.

Ndërkohë, ministria franceze e mbrojtjes akuzon Rusinë duke bërë me dije se ushtria e Putinit ka kërcënuar me rrëzimin e avionëve të Parisit në detin e Zi. Mjetet fluturuese janë angazhuar në aksione patrullimi të hapësirë ajrore ndërkombëtare.

24 Komente

 1. T
  Trojan

  Legena dmth ju mund te mirni drone kamikaze nga irani dhe ukraina s ka te drejte te mbrohet

  1. V
   Veterani

   Ky Medvedevi ha kot se e di shumë mirë se si përfundojnë ato që thotë për luftën bërthamore. I pari që e pyet b. then mirë është Putanka. Medvedevi i bën fresk këtij të fundit.

   1. M
    Medvedev pasqyre e Rusise, ha ha ha

    Medvedevi ka lindur i dehur tape, dhe akoma nuk i ka dale vodka.

   2. V
    Veterani

    Ky Medvedevi ha kot se e di shumë mirë se si përfundojnë ato që thotë për luftën bërthamore. I pari që e pyet b. then mirë është Putanka. Medvedevi i bën fresk këtij të fundit.

    1. E
     E di

     ... ju te na merni pleshtat me "oren e fundit"! Plehrat e KGB-es! !!!

     1. T
      Treni

      Epo mirë. U shuftë fara juaj e qelbur Ruse. Se kujtoni se do ketë Rusi mbas një lufte bërthamore?

      1. A
       Albi

       Fundi po ju vjen ju Z. Putin!

       1. L
        Lozhani

        ...aman se kemi hallin e Legjendes ne kafaz"...le qe nuk bie ajo ne hale"...

        1. M
         Miri

         Komb kurve, ruzzzzia, shteti me shkerdhate ne bote, terrorista dhe te korruptuar! Amerika duhet ti shtype si krimba keta pisa qe kercenojne jeten ne Toke

         1. b
          bobi

          amerikanet jane me pithropa akoma

          1. z
           zozhigalga pazhallusta !

           nuk jane te gjithe ruset njesoj

          2. D
           Dervishi Iranian i Mamurrasit.

           Shumë Evropjan nuk e kanë besuar dhe kanë qeshur pas shperthimit të Çernobilit, kur qeveria e Francës, Italisë, Spanjës, Anglis, Gjermanis etj etj, i thonin popullit që të mos merakoset, sepse rrezet atomike të Çernobilit janë ndaluar stop në kufirin e ketyre shteteve. Kjo hipotezë e ketyre qeverive ka qënë e vertetë, po po pa qi nanen Shiqere ka qënë e vertetë, sepse Rusët kanë shpikur bomba dhe Uranium teper intiligjent, që pa shperthimit nuk afrohet afer shteteve, fashatrave dhe shtepive të tavarish ( shokve të tyre ). Për ketë gjë jam pregatitur si familje, dhe kemi ndertuar një shtepi në Viçidol të Trapojës dhe një apartament gjigand afer shtepisë së rracë-qirit Sali tradhetar Berishës në Tiranë. Keshtu, që po leshoj Rusia bomba atomike në Shqiperi, rrezatimi i tyre do ndalet stop në kufirin administrativ të Viçidolit dhe të shtepisë-xhami të Sali kurvës në Tiranë, pra hipotezat e ketyre shteteve që permenda më lart është e vertetë, po po e vertetë. Pra nqse Rruskia e leshon bombën ose bombat atomike në Maqedoni, Greqi, Serbi apo Bullgari, duhet urgjentisht që Shqiftarët ta nxjerrin me forcë imamin Iranian Sali shkerdhatën nga xhamia e tij dhe nga minarja-ballkon ku pordhë çdo natë, dhe urgjentisht nqse duan të shpetojnë vehten dhe atdheun nga bomba atomike, duhet ta vendosim në krye të shtetit Shiftar. Pa qi nanen Shiqere nuk duhet ta merrni me shaka ketë ide, sepse kamarad Saliu, me DNA, me zemer dhe me pampers është 103% KGB-ist Rus, dhe Ruskovt nuk vrasin kurrë vellezerit e tyre. Mos thoni që nuk ju paralajmerova.

           1. a
            astriti

            bo bo bo cna gjeti .po big bradheri do vazhdoje pas lufte ?

            1. k
             kush e manipuloj kte titullin?

             Medveleshi thote po u nis avjoni nga vend i NATO te sulmoj trupat tan ne do pergjigjemi, clidhje ka lufta berthamore? A nuk e tha Biden qe po cuam tanke DMTH WW3?

             1. s
              serxho

              Rrofte putin ,,,dhe russia e madhe bashk me ukrainen moter sllavo orthodhokse ,,,

              1. a
               anti25642654censurë

               prapë e paska gjetur votkën ky xhuxhi pianec??mo e rruj fare o medi,janë të vjetër,nuk krahasohen me ata avionët tuaj SUm 342!ata janë të padukshëm!bëje hesap,nuik i kemi parë kurrën e kurrës,pavarsisht se ju i përdorni për të trasportuar fishekët një nga një në llogoret tuaja!!medi o pianec,mbaje lart atë koburen bërthamore,bile rrafshoji thepin,më parë!jo se më ha palla se po shtie mbi këmbët e tua,por thjeshtë se do të të zërë ndonjë,e do të ta rrasë në bythë atë kobure!!do të të çjerrë bythën kur të ta nxjerrin,o medi!!

               1. H
                Hani mut dhe si tabaka per servirje keni pampersi

                Dergimi i avioneve F-16 ne Ukraine eshte me shume se nje provokim!!!!!

                1. P
                 Poshte pReonazhistat

                 Faji i usa. Po nxit dhe mban anen e nje komiku ukrahinas duke testuar te gjithe arsenalin e mundeshem. Tani rradha e atomit. Te shohim a do e ndalije Bideni apo ndonje patronazhist me lideri. Global xhepist te gjate.

                 1. A
                  Artan

                  Ky putana i Putanes mbeti duke permendur luften berthamore. Ka dy vjet.

                  1. S
                   Sal bolja

                   Lexhenda nuk do ta lejoje kurre Putinin te shtype butonin.Lexhenda si aset i UDB,ka ndikim te forte te Putin.

                   1. O
                    Olti

                    Me gjithe mend qe ha m.. kot, po ja ta zem se do nisi ndonje, do bëj dëm, nuk eshte se nuk do bëj , por eshte i rrethuar nga te gjitha krahet me aeroplan e raketa, edhe nga aty te deti i zi qe e k merak bastardi , nuk do te kete më rusi pastaj, dhe me mire ashtu

                    1. B
                     Beni

                     ha pak mut se te qeteson.

                     1. V
                      Vladimir Putana e Rrushqise

                      Putana do kete ndonje semundje te pasherueshme dhe do te marre gjithe boten me vete para se te iki.

                      1. e
                       emigranti

                       Ky cibuku 1 meter e gjysem pijanec rus sikur kercenonte dikur me perdorimin e armeve berthamore nese Suedia dhe Finlanda futeshin ne aleancen atlantike .... E keqia me keta bajgarace ruse qe udheheqin sot Rusine eshte se vetem keta mund te perdorin arme berthamore ...nese harin puna deri atje keta do goditen nga cdo ane ....sa te papergjegjshem jane ...pa piken e llogjikes

                       Lini një Përgjigje