“Rusia dhe Ukraina po bëjnë ekzekutime në grup të robërve të luftës”

24 Mars 2023, 22:25Bota TEMA

“Rusia dhe Ukraina po bëjnë ekzekutime në grup të

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka bërë të ditur të premten se është e shqetësuar nga ato që i cilësoi si “ekzekutime në grup” të burgosurve të luftës.

Këto ekzekutime, sipas OKB-së, po kryhen si nga forcat ruse ashtu edhe nga ato ukrainase në fushën e betejës.

Drejtuesja e misionit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë, Matilda Bogner, tha se organizata e saj ka dokumentuar vrasje, shpesh në fushën e betejës, nga të dyja palët në muajt e fundit.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për ekzekutimin e deri në 25 robërve rusë të luftës dhe personave hors de combat nga forcat e armatosura ukrainase, të cilat ne i kemi dokumentuar”, tha Bogner në një konferencë për shtyp në Kiev.

“Kjo shpesh kryhej menjëherë pas kapjes në fushën e betejës. Ndërsa ne jemi në dijeni të hetimeve të vazhdueshme nga autoritetet ukrainase në pesë raste që përfshijnë 22 viktima, por nuk jemi në dijeni të ndonjë ndjekjeje penale të autorëve,” shtoi ajo.

4 Komente

 1. N
  Nje tjeter shtetas shqiptar

  Tani na dilka qe kriminelet qenkan ukrainasit dhe jo ruset! Kjo paska te dokumentuara keto fakte vetem per ukrainasit dhe asgje per ruset.

  1. C
   C'po na shohin site dhe c'po na degjojne veshet.

   Njerzit si Zelensky qe mbeshtesin dhe perdorin per qellimet e tyre ushtarake Grupet Fashiste nuk bejne kurre "krime" lufte, ata jane paqesor.

   1. Z
    Zhvejku

    Nuk na treguat sa rober ka egzekutuar rusia, mire qe na treguat per neofashistet te ukraines. Po gjukata penale a do nxjer fletaresti per zhelen per krime lufte? Apo tani i duhet per interesat e perendimoreve? Nje dite, dhe atij do ja bejn si ja ben Thaçit me shoke?

    1. a
     anti25642654censurë

     ju shkërdhefsha robt të treve!! a kanë shku ukrainasit në rusi apo e kundërta??të vijë të shkatërrojnë,të përdhunojnë e në fund të vrasin,dhe ti duhet ti presësh me lule??ku pidhin e nënave tuaaja i keni mësuar këto gjëra!!këta shumë të fortë e kanë durimin!!

     Lini një Përgjigje

     Blog Tema