Rusia fshin 20 miliardë dollarë borxhe të vendeve afrikane

21 Mars 2023, 10:12Bota TEMA

Rusia fshin 20 miliardë dollarë borxhe të vendeve afrikane

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka njoftuar se ka fshirë një borxh prej 20 miliardë dollarësh të marra nga vendet afrikane. 

Ai ka deklaruar se bilanci tregtar arriti në 18 miliardë dollarë në fund të vitit që lamë pas duke theksuar se tranzicioni drejt monedhës kombëtare në rregullimet financiare si dhe krijimi i zinxhirit të ri të transportit dhe logjistikës do të lehtësojnë zhvillimin e bilanceve fitimprirëse. 

Së fundmi Rusia është përmendur në media të ndryshme se ka fituar ndikim në vende të Afrikës duke nxjerrë mandej prej aty një fuqi me ndikim tradicional si Franca.

3 Komente

 1. s
  shori

  More gomere analfabete te Meros..., kush e kishte borxhin, Rusia, apo vendet afrikane...???!!!

  1. E
   Emigrant

   Edhe ukranes ja falen borxhin prej17 milard dollaresh por spranuan ukrainasit Dhe tani po luftojn per liri e demokraci nen udheheqjen amerikane

   1. X
    XXXL

    Po Amerika dhe BE thone se ne Rusi po ngrodhin per buke, si ka mundesi qe ajo fal borxhet, pra na del ndryshe esapi. Kete mund t'a sqaroj edhe gay "anti......"

    Lini një Përgjigje