Rusia ngec në pushtimin e qytetit simbol në Ukrainë për shkak të... municioneve

16 Mars 2023, 11:54Bota TEMA

Rusia ngec në pushtimin e qytetit simbol në Ukrainë për

Forcat ruse kanë pushtuar pjesën më të madhe të qytetit simbol të rezistencës ukrainase Bakhmut, por pikërisht kur dukej se flamuri verdheblu i Kievit do të zëvendësohej me atë rus, trupat e mercenarëve të Wagner duket sikur janë stepur.

Janë të shumtë të analistët që kanë vrojtuar ditët e fundit një tkurrje të sulmeve në qytetin e rrethuar.

Arsyeja kryesore mund të jetë pikërisht ajo për të cilin kreu i organizatës, Yevgeny Prigozhin, ka kohë që ankohet gjithmonë e më hapur, mungesa e furnizimeve me armë.

Sasia e municioneve në betejën për qytetin në rajonin e Donjeckut ka nevojitur një sasi të jashtëzakonshme artilerie, absolutisht disproporcionale me rëndësinë e atij territori, dhe tani grupi Wagner ndodhet në vështirësi, madhe denoncon jo vetëm pamundësinë, por edhe një indiferentizëm nga Ministria e Mbrojtjes.

Për këtë arsyeje, orët e fundit grupi mercenar ka devijuar duke preferuar të pezullojë aksionet në qendrën e qytetit, për t’u përqendruar në disa operacione në fshatrat përreth më të lehta për t’u pushtuar.

Sipas analistëve, në veçanti ato të amerikanes “Institute of War” që monitoron konfliktin nga dita e parë, marrja e qytetit është ende e largët, dhe rusët rrezikojnë të përballen me kundërpërgjigjen e ushtrisë ukrainase në javët në vijim, kur Kievi pritet të jete e pajisur edhe me armatimet perëndimore.

4 Komente

 1. s
  shori

  Mero, na cave bythen me keto perrallla...!!! Si i thone turpit andej nga Peshtani...???!!!

  1. P
   Putin Gelboqja

   Gospodin Shurra, na ke ca karin, prandaj kujdes naten vone, sepse rrezikon!

   1. z
    zhvejku

    a.censumqiri vec gelbazes dhe loqeve te Putinit, kerkoka te shuj etjen me shuren e komentuesve, paska dale dhe naten von per ti bere izmet sumes, ndaj bene dhe presion te mos e shqetesojn se behet i rrezikeshem per kalimtaret, qekure u pushtua Bahmuti nuk i bejne efekt as ilacet, vetem leh e kujis si qene i pa vaksinuar.

    1. a
     anti25642654censurë

     o të qifshin qentë,o kopjusi i ndyrë i një personazhi fantastik! ça pidhin e satëme kujtn ti se të gjithë janë si ti??jo mor të qqifsha robt,ka 14 vjet që kam të njëjtin pseudonim!që nga shtatori i 2009ës!!po të isha si ti a ndonjë tjetër nuk do ta kisha problem ta luaja të njëjtën lojë!çdo koment,një pseudonim të ri!!e di përse o shkëdhe?sepse sa herë të ta qi nënën,ta dish që ta kam qirë unë dhe të mos kesh asnjë dyshim,sado të vogël, se më ka shpëtuar një herë të vetme!

   Lini një Përgjigje