Shalli i Orban që ndezi polemikat në Evropën Juglindore, DW: BE e ngriti vetë këtë përbindësh

27 Nëntor 2022, 09:16Bota TEMA

Shalli i Orban që ndezi polemikat në Evropën Juglindore, DW: BE e

Si të gjithë egomanët Viktor Orban ka nevojë të vazhdueshme për vëmendje. Së fundmi ai vari në qafë një shall me hartën e perandorisë së madhe hungareze. Ai i admiron gjithsesi ëndrrat perandorake të Putinit dhe luftën e tij në Ukrainë. Cari i Puszta-s ndoshta donte të tregonte se edhe ai është sundimtari i një perandorie, prej kohësh të zhdukur. Vendet fqinje e ndjenë veten të provokuar dhe reaguan me zemërim. Ky shou është tërësisht qesharak. Hungaria, një vend me 10 milionë banorë nuk do të sulmojë askënd dhe kufijtë e vitit 1922 janë histori e qëkurshme. Veprimi nuk është gjë tjetër veçse dëshirë për të rënë në sy: hungarezi i vogël do të donte të ishte më i madh – fizikisht dhe politikisht.

Më në fund pas vitesh kritikash të pavlera dhe ankesash të parezultat nga ana e Perëndimit, Komisioni i BE-së, i shtyrë nga Parlamenti Evropian, tani ka vendosur t`ia bllokojë provizorisht paratë Viktor Orbanit. Më shumë se 13 miliardë euro nga fondet e rindërtimit strukturor dhe nga fondi i koronës janë të ngrirë, derisa ai të zbatojë seriozisht një katalog të gjerë reformash. Këtu bën pjesë fundi i korrupsionit në prokurimet publike, rivendosja e një gjyqësori të pavarur dhe shumë më tepër. Viktor Orban duhet që të paktën pjesërisht të ndalojë çmontimin e demokracisë në vendin e tij.


Deri tani ai ka bërë disa premtime të paqarta, por nuk ka zbatuar në fakt asnjë nga kërkesat. Kjo mund t’i kushtojë atij pushtetin. Nga ana tjetër ai ka nevojë  urgjente për paratë nga Brukseli. Prandaj ai kundërpërgjigjet edhe një herë me shantazh dhe kërcënon të bllokojë ndihmën prej 18 miliardësh për Ukrainën. E njëjta gjë vlen edhe për taksën minimale globale dhe për anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë, të cilën ai deri tani e ka vonuar pa arsye. Orban luan sërish tërhiq e mos këput. Por mund të shpresohet, që BE më në fund do ta demaskojë bllofin e tij.

BE e ngriti vetë këtë përbindësh

Për më shumë se një dekadë institucionet evropiane e kanë lejuar veten të tërhiqen zvarrë në ring nga hungarezët. Ata bënë sehir, kur ai e shndërroi shtetin e tij në një “autokraci të zgjedhur”, u shokuan kur ai shpalli demokracinë anti-liberale dhe nuk bënë rezistencë, kur ai shfuqizoi lirinë e shtypit, mori kontrollin e gjyqësorit dhe e bëri korrupsionin një synim shtetëror. Prej kohësh nuk ka më dyshim se Viktor Orban po shkel dhe po tallet me të ashtuquajturat vlera evropiane të demokracisë dhe të shtetit të së drejtës.


Dhe ai nuk e fsheh atë që bën. Antisemitizmi i neveritshëm në fushatat e tij zgjedhore, racizmi i hapur dhe ksenofobia e shfaqur në politikat e tij, diskriminimi ndaj pakicave dhe atyre që mendojnë ndryshe – e gjithë kjo u zhvillua hapur dhe para syve të të gjithëve. Evropa e ka toleruar këtë për një kohë të gjatë duke e kategorizuar në folklor politik.

Siç dihet, fajin e kanë pjesërisht edhe kristiandemokratët në Parlamentin Europian, të cilët e mbuluan Orbanin për vite me radhë si të tyrin, si dhe ish-kancelarja, që e trajtoi atë si një nga miqtë e saj të dobishëm në Europën Lindore. Në këtë zonë të rehatshme Orban u bë mbrojtësi i forcave antidemokratike, nacionaliste dhe autoritare në Evropë. Miqtë e tij më të mirë janë populistët e djathtë në Francë, Itali dhe Holandë. Nga Geert Wilders te Matteo Salvini, ata të gjithë bënë pelegrinazh në Budapest për t’u pranuar nga Orban në klubin e gjoja sundimtarëve autoritarë. Deri në luftën e Ukrainës edhe partia në pushtet në Poloni PiS ishte një nga miqtë më të mirë të hungarezëve. Ndërkohë marrëdhënia është ftohur.

Rezistencë në momentin e fundit

Viktor Orban financoi autokracinë e tij të vogël me paratë e taksapaguesve evropianë dhe gjatë viteve grumbulloi miliarda e miliarda nga Brukseli. Ai ka mbushur me ato xhepat e tij, të familjes dhe përkrahësve të tij politikë. Po pse evropianët e lanë Orbanin për kaq kohë t’i bënte budallenj? Ishte një përzierje e tolerancës së rreme ndaj një “rruge të veçantë evropianolindore” dhe frikës nga shantazhi, që përdorte Orbani, sa herë që kërcënohej me ndëshkim.

Por ka zgjidhje. Ose shtetet anëtare bashkohen më në fund dhe ia heqin Orbanit të drejtën e votës, ose gjejnë zgjidhje të tjera. Për shembull, duke marrë vendime vetëm si marrëveshje ndërqeveritare mes 26 vendeve – pra duke mos e përfshirë Hungarinë. Ka juristë që mund të gjejnë mënyra, për të dalë nga korseja e traktateve evropiane.

Nëse Evropa nuk bëhet më në fund aktive për të mbrojtur demokracinë e saj, atëherë do ta humbasë atë. Kursi i ndjekur nga kryetarja e re e qeverisë së ekstremit të djathtë në Itali është një paralajmërim për këdo që besonte se nacionalistët dhe populistët në BE nuk duhet të merren shumë seriozisht. Viktor Orban dhe demagogjia e tij autoritare kanë bërë që idetë e djathta ektreme të jenë sërish të pranueshme nga shoqëria dhe që vlerat humaniste të mund të vihen në dyshim. Hungaria ka helmuar ujin dhe ka infektuar tokën e komunitetit demokratik në Evropë. U takon kryetarëve të qeverive të BE, që ta neutralizojnë më në fund këtë rrezik në radhët e tyre në samitin e tyre në dhjetor./DW

11 Komente

 1. N
  Noci

  Keta politikanet e shteteve te vogla perdorin nacionalizmin si faktor per te mbajtur pushtetin.Orban nuk ka nevojë te shikoje larg se aty afër e ka Vojvodinen hambarin serb te grurit qe ja ka shpopulluar Serbia .

  1. A
   Antikonformizem

   Viktor Orban me nacionalizmin e tij i ben te ndihen ne siklet shpuren e Sorosianeve ne BE. Sa me shume e sulmojne keta, aq me shume fiton Orban vota ne Hungari se hungarezet e shohin qarte se punon per vendin, jo per ti sherbyer Brukselit si kukull e Sorosit.

   1. a
    anti25642654censurë

    "Antikonformizem"= kotrapedal?? aty ke të drejtë!! nëse konformizmi thotë e bardhë!? dihet që kontrapedali do thotë e zezë!! e zezë me soros a bill gejts!? nuk ka rëndësi!!

   2. a
    amerika hoqi lulin,vuri saliun

    BE ngriti orban ashtu si USA ngriti perbindeshin komunist sali.

    1. A
     A.W.

     BE paska ngritur Orban? Jo mor jo, ate e ngriti populli i tij se ai punon per te. Sa per te ngritur, kjo BE ka ngritur Rrokotele te tipit Johannes-Hahn, pijanece te kallepit Juncker ose budallaqe te llojit Mogherini .

     1. P
      Piro

      A edini se Vojvodina ishte pjese e Hungarise para se t'i jepej Jugosllavise ne vitin 1922? A e dini se Transilvania me 2 milion hungareze iu dha Rumanise ne po ate kohe dhe sot 1 milion hungareze etnike jetojne ne Sllovaki? Shume veta i dine keto si dhe arsyen pse iu hoqen Hungarise: sepse Austro-Humgaria u mund ne luften e pare boterore. Por presidenti Uilson, ai qe vuri veton kunder coptimit te Shqiperise ne konfeerencen e Parisit, i kundershtoi edhe keto plane te Clemanceaus dhe Loyd George-s duke i keshilluar: "Make peace with justice, not withe winner e losser, or you are going to have another war" (Beni paqe me drejtesi dhe jo me fitues e te mundur se perndryshe do te keni nje lufte tjeter). Dhe me te vertete i doli fjala: pas 17 vjetesh filloi Lufta e Dyte Boterore.

      1. a
       anti25642654censurë

       pirro deri diku ke të drejtë,por mos harro se duhet të paguash për rrëmujën që bën!! "pasardhësi" i uillsonit,lloid austin tha atë që do të ndodhë pas përfundimit të luftës në ukrainë!"rusia nuk do të ketë mundësi të sulmojë një shtet tjetër në të ardhmen"! ajo do pësojë fatin e rahut gjerman,austrohungarisë,osmanëve në 1918!ndoshta dhe fatin e gjermanisë në 1945! ajo do të shpërbëhet si u shpërbë në 1990ën!ndoshta do të mbetet vetëm rusia,pa konfederatë!! po e dhjeu më keq se tashti!? ka rrezik që të mbetet vetëm "dukati i moskës"si e kanë thënë plotë analistë!!

      2. P
       Pirro

       TANI PO TE DUASH VENDIN TEND QUHESH NACIONALIST DHE KUNDRA DEMOKRACISE.KETU E KANE KATANDUSUR TEORITE E SORROSIT BOTEN,DUKE KORRUPTUAR POLITIKANE QE PER KARRIGE SHESIN CDO GJE.D W NUK THA NJE FJALE KUNDRA PUTINIT SA ISHTE SHTRIGA MERKEL DHE TANI BEHET MERAK PER DEMOKRACINE NE HUNGARI.BOTA KA NEVOJE PER ME SHUME ORBAN.

       1. a
        anti25642654censurë

        pirdho nuk di ku ke qënë ti e çfar ke lexuar ti!? por që për orban sumën është folur që ditën që ai u paraqit për herë të parë në fushatë elektorale!! u dallua që në atë moment se çfar muti ishte!!dhe u fol për të,por nuk është e thënë ta "mbysësh gjarprin që në vezë"!!

       2. L
        Lesht e currs kaçurrel

        Orbani është loqe kandari ..

        1. a
         anti25642654censurë

         pirdho ja kalon,mashtrohet nga një koqe i tillë!!duhet të jesh më koqe se orbani,që ta pranosh mashtrimin!

        Lini një Përgjigje