Shefi i OKB-së: Njerëzimi po luan me armë të mbushur

6 Gusht 2022, 18:03Bota TEMA

Shefi i OKB-së: Njerëzimi po luan me armë të mbushur

Qyteti japonez, Hiroshima, ka kujtuar më 6 gusht sulmin e parë me bombë atomike të 77 vjetëve më parë. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka shfrytëzuar këtë ceremoni për të paralajmëruar kundër krijimit të armëve bërthamore.

Ai ka folur për rreziqet që vijnë nga kriza në Ukrainë, në Lindjen e Mesme, si dhe në Gadishullin Korean.


“Njerëzimi po luan me armë të mbushur.Dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë në këtë qytet sa hap e mbyll sytë. Gratë, fëmijët dhe burrat janë djegur në zjarr”, ka thënë ai.

Sot “krizat e lidhura me çështje bërthamore po përhapen shpejt – në Lindjen e Mesme, në Gadishullin Korean dhe si pasojë e luftës së Rusisë në Ukrainë”, ka thënë mes tjerash Guterres.

Lini një Përgjigje