Telashe për Emannuel Macron

25 Nëntor 2022, 10:14Bota TEMA

Telashe për Emannuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron është nën hetim me akuzën e favorizimit dhe financimit të paligjshëm të fushatës zgjedhore 2017 nga Prokurori Kombëtar Financiar (PNF).

Lajmi është publikuar në gazetën franceze Le Parisien dhe bën fjalë për hetimet që kanë të bëjnë me lidhjet midis Emmanuel Macron dhe firmës konsulente McKinsey.

Sipas raporteve nga Le Parisien, hetimi ka të bëjë me lidhjet midis Macron dhe firmave private të konsulencës, të jashtme me administratën publike.

Le Parisien flet për financime të dyshuara të paligjshme në fushatat presidenciale që e çuan atë në Elysee në 2017 dhe 2022, si dhe për atribuimin e disa kontratave publike.

Në një shënim, Prokuroria Kombëtare Financiare Franceze nuk e përmend kurrë emrin e Macron-it, por njofton se ka hapur dy dosje gjyqësore në fund të tetorit në lidhje me “kushtet e ndërhyrjes së zyrave të konsulencës në fushatat elektorale franceze të 2017 dhe 2022 dhe dyshimet e lidhura me të për “favorizim”. Shënimi u publikua nga zyrat e prokurorit publik, Jean-François Bohnert.

Gjatë fushatës presidenciale 2022, kritikat kundër Macron ishin shumëfishuar, veçanërisht në lidhje me kontratat e lidhura në pesë vitet e fundit midis shtetit dhe firmave private të konsulencës si McKinsey amerikane. Më 17 mars, Senati zbuloi se prokurimi i shtetit për këtë lloj firme private konsulence “më shumë se dyfishuar” midis 2018 dhe 2021, duke arritur një rekord prej më shumë se 1 miliard dollarë në 2021. McKinsey ishte firma private e konsulencës më e kërkuar nga francezët autoritetet gjatë pandemisë.

Raporti i senatorëve ka ngjallur kritika të ashpra për përdorimin e fondeve publike dhe opozita ka kërkuar një hetim për çdo favorizim ndaj shumëkombëshe amerikane. duke arritur një rekord prej mbi një miliard euro në 2021. McKinsey ishte firma private e konsulencës më e kërkuar nga autoritetet franceze gjatë pandemisë.

Raporti i senatorëve ka ngjallur kritika të ashpra për përdorimin e fondeve publike dhe opozita ka kërkuar një hetim për çdo favorizim ndaj kompanisë amerikane.

Në lidhje me hetimin ndaj një firme konsulence në të cilën dyshohet se është përfshirë presidenti Macron, Elysee, ka deklaruar se “drejtësia duhet të hetojë në pavarësi të plotë”.

2 Komente

 1. p
  preshevali

  Në burg derrin Manojlo Mikrob.

  1. S
   Si ka mundesi

   Ky sikur ishte flamurtari i demokracise. Edhe ky bo pislliqe ?

   Lini një Përgjigje