Frika se ‘gripi i deveve’ që vret 1/3 e të sëmurëve mund të përhapet në Katar

24 Nëntor 2022, 21:50Bota TEMA

Frika se ‘gripi i deveve’ që vret 1/3 e të

OBSH ka paralajmëruar rreth rrezikut të përhapjes në masë të një virusi të rrezikshëm gjatë Kupës së Botës, por çfarë është ‘Gripi i Deveve’?

Ekspertët e mbështetur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë frikë se ‘gripi i devesë’ – një kushëri më vdekjeprurës i Covid-it mund të kthehet në një problem gjatë turneut.

MERS-in – i cili vret deri në një të tretën e atyre që godet – u rendit si një nga 9 kërcënimet e mundshme të sëmundjes në turneun e Katarit.

Covid dhe lija e majmunëve u emëruan si dy kërcënimet më të mundshme.

Dhjetra njerëz janë sëmurë me Sindromën e frymëmarrjes së Lindjes së Mesme (MERS) në vendin pritës Katar gjatë dekadës së fundit.

Ai vret deri në një të tretën e të gjithë atyre që infektohen.

Duke shkruar në revistën New Microbes and New Infections, një treshe akademike tha se Kupa e Botës “paraqet në mënyrë të pashmangshme rreziqe sëmundjesh infektive”.

Profesoresha Patricia Schlagenhauf, një epidemiologe nga Qendra Bashkëpunuese e OBSH-së për Shëndetin e Udhëtarëve dhe ekipi tha se kjo vlen për Katarin dhe vendet fqinje.

Katari kufizohet me Arabinë Saudite, ku MERS u raportua për herë të parë një dekadë më parë.

Sëmundjet mund të eksportohen gjithashtu në vende të tjera, si Britania dhe SHBA, për shkak të numrit të madh të tifozëve që kanë udhëtuar në Katar për të parë turneun, sugjeruan ekspertët.

Rreth 5,000 tifozë të Anglisë dhe Uellsit besohet se do të shkojnë në shtetin arab për fazën e grupeve.

Ata përbëjnë vetëm një pjesë të 1.2 milionë mbështetësve që pritet të dynden në Katar për turneun historik.

Britania ka regjistruar vetëm pesë raste të MERS-it, më së fundi në një udhëtar nga Lindja e Mesme në gusht 2018.

Transmetimi nga njeriu te njeriu është i mundur, sipas shefave të shëndetësisë.

Devetë mendohet se janë mbartësi natyror i virusit, i cili është nga e njëjta familje me virusin e përgjegjshëm për pandeminë e Covid.

Për shkak të kësaj, shefat e shëndetësisë rekomandojnë tashmë që të gjithë udhëtarët në rajon të shmangin prekjen e gjitarëve.

Ata gjithashtu duhet të shmangin pirjen e qumështit ose urinës së devesë ose të hanë mish deveje që nuk është gatuar siç duhet, thanë shkencëtarët e sëmundjeve infektive pas paralajmërimit të fundit.

Kushdo që kthehet në Britani me simptoma treguese të MERS-it, të cilat janë si ato të ftohjes ose gripit, është lajmëruar të kërkojë këshilla mjekësore dhe të ndajë historinë e tyre të udhëtimit, në mënyrë që të mund të bëhet kontrolli dhe testimi i infeksionit.

Masa të ngjashme rritën një frikë nga Ebola në Mbretërinë e Bashkuar javën e kaluar, pasi një person në Mbretërinë e Bashkuar që kishte qenë në Ugandë – ku virusi është duke u përhapur – zhvilloi simptoma të ngjashme me të ftohtin.

Nuk ka trajtim specifik për sëmundjen, kështu që mjekët punojnë për të lehtësuar simptomat e pacientit. Rreth 35 për qind e atyre që marrin MERS vdesin si rezultat.

1 Komente

  1. J
    Jorgo

    Aman mos na zeje Gon Duken me shoke...

    Lini një Përgjigje