Pse disa arabë dëshirojnë fitoren e Rusisë në Ukranë?

24 Nëntor 2022, 21:30Bota TEMA

Pse disa arabë dëshirojnë fitoren e Rusisë në

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka nxjerrë në pah ndarjet e pranishme në publikun arab midis atyre që mbështesin Perëndimin dhe janë dakord me sulmin dhe bojkotimin e Rusisë nga ana e tij, duke pasur parasysh qëndrimin e tyre për masakrat e kryera nga Moska, veçanërisht kundër popullit sirian. Të tjerët, nga ana tjetër, mbështesin Rusinë dhe shpresojnë se ajo dhe aleatët e saj do të arrijnë fitoren në konfliktin aktual me Perëndimin, të përfaqësuar nga Amerika dhe Evropa, sepse janë të pakënaqur me politikën perëndimore. Prandaj, lind pyetja: Cila palë e meriton mbështetjen e arabëve: Perëndimi apo Rusia?

Shkrimtari dhe analisti Thaer al-Nashif përfaqëson mendimin e atyre që janë kundër mbështetjes dhe vendosjes së shpresave te Rusia për zgjidhjen e çështjeve arabe, sepse ky vend, thotë ai, nuk do t’u sigurojë asgjë. Në Siri, Rusia kreu më shumë se 6943 masakra dhe sulme ndaj objekteve civile dhe kreu 237 sulme me bomba thërrmuese dhe më shumë se 130 sulme me bomba ndezëse. Ajo përdori lloje të ndryshme të armëve të reja para se ato të hidheshin në treg, përveçse po bën një luftë absurde në Ukrainë dhe masakra në atë vend.

Rusia po manipulon ndjenjat arabe sepse e di se ata janë të frustruar me politikat perëndimore. Është një nga vendet më të mëdha që ka mbajtur anën e Izraelit dhe nuk i ka të gjithë elementët e nevojshëm për të qenë në gjendje të mbështetet tek ai. Gjithashtu, Rusia nuk do të jetë një kundërpeshë ndaj SHBA, sipas Al-Nashif. Sipas tij, arabët janë më afër kulturës perëndimore, e cila konsiderohet si rruga e zhvillimit, sesa me kulturën ruse, gjë që dëshmohet nga fakti se numri i atyre që flasin anglisht është shumë më i lartë në krahasim me rusishten.

Arabët janë aleatë me Amerikën sepse ai vend u lejon atyre të diversifikojnë marrëdhëniet ndërkombëtare, ndryshe nga Rusia, e cila i trajton aleatët e saj si shërbëtorë dhe i poshtëron ata, tha ai. Al-Nashif, në paraqitjen e tij të ftuar në programin “Opposite Direction” të Al Jazeera Arabic, përmendi shembullin e Katarit, i cili refuzoi të normalizojë marrëdhëniet me Izraelin, por pavarësisht kësaj, aleati i Katarit, SHBA, nuk i bëri presion për të ndjekur shembullin e vendeve në rajon që e bën këtë.

I ftuari i emisionit “Drejtimi i kundërt” deklaroi se Rusia masakroi popullin sirian dhe plaçkiti burimet e tyre natyrore, si dhe dëboi iranianët me qëllim që të kapnin pasuritë në lindje të Eufratit. Pavarësisht aleancës së saj me regjimin e Bashar al-Assad, ajo nuk e ka mbrojtur Sirinë nga sulmet ajrore të nisura nga Izraeli në territorin sirian, për shkak të aleancës dhe koordinimit të sigurisë dhe ushtarake me Tel Avivin.

Për çështjen e Palestinës, Rusia konsiderohet një aleate e fortë e Izraelit. Presidenti Vladimir Putin vizitoi Izraelin dhe u takua me ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu. Gjithashtu shkrimtari dhe analisti paralajmëroi se Moska nuk ka paraqitur asnjë iniciativë për zgjidhjen e konfliktit palestinezo-izraelit, prandaj kritikoi palestinezët që shprehin mbështetje për Rusinë në luftë kundër Ukrainës, pasi ajo përfaqëson një standard të dyfishtë.

Rusia po rebelohet kundër hegjemonisë amerikane

Nga ana tjetër, dr. Mahmoud al-Afandi, një këshilltar i Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, qëndron në mënyrë të vendosur në anën e mbrojtësve të Rusisë. Ai beson se ajo i ofron botës dhe vendeve arabe, siç i quajti ai, “një revolucion për të hequr qafe hegjemoninë amerikane” dhe u siguron drejtësi ekonomike vendeve arabe. Si dëshmi për këtë ai shprehet se Mbretëria e Arabisë Saudite po afrohet më shumë me Rusinë dhe se ajo kundërshtoi qëndrimin amerikan për çmimin e gazit, përveç faktit që vendet arabe nuk i zbatuan sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga Perëndimi.

SHBA-ja e ka akuzuar më parë Riadin se është në anën e Rusisë, pasi kundërshton përpjekjet perëndimore për të kufizuar çmimin e naftës ruse, për shkak të luftës në Ukrainë.

Al-Afandi beson se Rusia nuk po plaçkit Sirinë, por se po e bën Amerika, e cila kontrollon pasurinë në Sirinë verilindore, domethënë një zonë të quajtur “baseni ekonomik sirian”, sipas tij.

Ai thotë se populli palestinez e di shumë mirë se është Perëndimi ai që mbron Izraelin dhe se është Rusia ajo që mbështet rezistencën në vendet arabe. Edhe kreu i Autoritetit Kombëtar Palestinez, Mahmud Abbas, dikur tha: “Nuk duam zgjidhje nga Amerika, por nga Rusia”, përveç faktit se Rusia nuk mori pjesë në marrëveshjen Sykes-Picot.

Al-Afandi shton se Ukraina përshkruhet si një parajsë për hebrenjtë, jo Rusia, dhe se Golda Meir dhe Ariel Sharon janë ukrainas, madje edhe presidenti aktual ukrainas është hebre. 

Lini një Përgjigje