Von der Leyen: Duhet të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën

30 Nëntor 2023, 16:08Bota TEMA
Von der Leyen: Duhet të vazhdojmë të mbështesim

Bashkimi Evropian duhet të marrë parasysh nevojat ushtarake të Ukrainës, ndërsa përcakton strategjinë e ardhshme të industrisë së mbrojtjes evropiane, tha të enjten (30 Nëntor) presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen.

"Strategjia jonë mund të jetë e plotë vetëm nëse merr parasysh nevojat e Ukrainës dhe kapacitetin industrial të Ukrainës", tha von der Leyen në një fjalim në konferencën vjetore të Agjencisë Evropiane të Mbrojtjes.


Von der Leyen tha se Ukraina duhet të integrohet në programet e mbrojtjes të BE-së për të ndihmuar në përmbushjen e nevojave të saj në luftën e saj kundër pushtimit rus, raporton Reuters.

“Hapi i parë për ta arritur këtë, është përfshirja e Ukrainës në procesin e konsultimit të Strategjisë Industriale. Kjo duhet të çojë në integrimin e Ukrainës në disa nga programet tona të mbrojtjes, me marrëveshjen e Parlamentit dhe Këshillit Evropian, aty ku është e nevojshme", tha von der Leyen.


Komisioni synon të propozojë Programin e tij Evropian të Industrisë së Mbrojtjes në fillim të vitit të ardhshëm, tha von der Leyen, i cili gjithashtu do të shikojë mënyrat për të financuar industrinë.


Si pjesë e kësaj, komisioni do të përpiqet të shohë se si mund të marrë kontributin e industrisë së mbrojtjes për sigurinë e Evropës të njohur nga investitorët financiarë të qëndrueshëm, tha ajo.

Industria e mbrojtjes e BE-së vitin e ardhshëm do të përmbushë një objektiv për të rritur kapacitetin e saj të prodhimit të municioneve në 1 milion fishekë në vit, shtoi von der Leyen.

Objektivi është i ndarë nga një plan i BE-së për të ofruar 1 milion predha artilerie dhe raketa për Ukrainën brenda një viti - një objektiv që ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius dhe zyrtarë të tjerë kanë thënë se blloku nuk ka gjasa ta arrijë.

Lini një Përgjigje