FOTOT: Nga qielli dhe toka, kur Italia fashiste pushtonte Shqipërinë

7 Prill 2023, 12:04Dossier TEMA

FOTOT: Nga qielli dhe toka, kur Italia fashiste pushtonte Shqipërinë

7 prilli i 1939, shënon pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste.

Fotot e mëposhtme, tregojnë vetëm disa nga momentet e këtij pushtimi, përballë një shqipërie të dorëzuar.

9 Komente

 1. J
  Johni B

  Kjo dite eshte e shenuar per mua. Jo te gjitha gjerat per pushtimin fashist jane thene dhe dokumentuar. Xhaxhai im ne ate kohe sherbente ne ushtrine e zogut artilier, ushtar i thjeshte. Topat i kishin vendosur ne nje tunel ne kodrat e Durrsit qe une nuk e di se historine ma ka treguar im ate qe nuk jeton me, dhe xhaxhai nuk jetonte kur u linda une. Jemi nga Gora e Korces. Sipas tregimeve xhaxhai im dhe ushtaret e tjere qe ishin ne ate repart kane qelluar me top anijet italiane per nje jave deri sa u zbuluan dhe u bombarduan nga Italianet. Tuneli u shemb dhe komandanti u tha te iknin ne shtepi. Kur ja u tregoj te tjereve kete histori nuk mebesojne. Vetem Mujo luftoi me thone

  1. S
   Shkodrani

   Faleminderit qe solle keto fakte krejtesisht te papermendura ne historine tone tejet te mangut dhe shume te politizuar. Shume gjera u lane jashte nga disa mendje perverse dhe fatkeqesisht vazhdon ajo prirja e koheve te diktatures qe edhe kur faktet jane te pakundershtushme perseri injorohen dhe kundershtohen.

   1. P
    Pordhe me rigon.......

    Gorra ka nxjerre vetem ballista e tradhtare kshq si ka mundesi qe gorrua Muhammad doli patriot....!?

    1. t
     tfgs

     te djeg ty bythqir i janulles

    2. T
     TOTO

     O Johni, lëri përrallat me luftë e topa, se topave, mitrolozëve, madje dhe pushkëve, të asaj ushtrie shqipëtare që ishte, ja u hoqi shulët, Zogu bashkë me agjentët e Musolinit që përgatitën pushtimin e Shqipërisë...Edhe Mujo Ulqinaku me ndonjë tjetër, që bënë rezistencë, thjeshtë se nuk ju bindën këtij akti tradhëtie, të mbretit, dhe i ruajtën armët me të cilat luftuan në ditën e pushtimit...

    3. a
     astrit

     Nuk eshte e vertete se eshte luftuar vetem ne portin e Durresit, ushtia shqiptare beri sa mundi ne kushtet ku ishte. Gjethsesi duhet thene se ushtria italiane nuk pati veshtersi per ta dominuar e shpartalluar plotesisht ushtrine shqiptare e dobet ne armatim dhe ne kuadro ushtarak pa pervoje ne luftra te tilla frontale. Historianet e rregjimit komunist kane shpelare trute e shqiptareve me te paverteta dhe me te verteta te stisura sipas deshires se Enver Hoxhes

     1. B
      Baliu

      Jo more, kan ardhur per te sjelle "kulture"!!!

      1. q
       qenefistan

       Cfare flisni mor te gjore,ndryshe nga ajo qe besoni: Sorollopi i yne i krijuar si hibrid i spermes se anadollit me cobenjte e ketyre aneve,doli qe kishte vetine,qe sa me i eger dhe i erret te ish pushtuesi,aq me shume dashuroheshim ne me te,sic beri dhe po ben vaki me Babe Sulltanin. Pushtuesi italian qe ishte shume i kulturuar,per kete dhe shume nga ne anadollaket laramane nuk e pelqenim shume, dhe ne pak vjet qe ndenji beri gjithe ato ndertime te mrekullueshme,ne e kemi pritur me duartrokitje(shikoni dokumentaret e asaj kohe). Por dashurine marrosese,ama ne e rruajme per Baba Dovletin dhe kurumin e tij.

       1. k
        korofillaqi

        mbylle halene o bythqir lulishtesh pederast i janulles

       Lini një Përgjigje