FOTOT tronditëse: Shqipëria në sytë e një gjermani, në vitin 91-92

16 Shtator 2022, 09:14Dossier TEMA

FOTOT tronditëse: Shqipëria në sytë e një gjermani,

Hans Peter Jost e vizitoi Shqipërinë në një nga periudhat më të vështira të saj.

Fotografi gjerman udhëtoi drejt vendit tonë në vitin 1991 dhe 1992, për të dokumentuar rrëzimin e një regjimi që zgjati për 45 vjet.

Fotot tregojnë një botë tjetër, të cilën tashmë e kemi lënë pas krahëve dhe e kemi harruar.

Por fotot shërbejnë pikërisht për këtë gjë, për të mos harruar atë që kemi kaluar!

 

29 Komente

 1. T
  Taulant

  Fotot nuk tregojn gjithcka varet kush i ka bere ku i ka bere dhe ne c'moment. Ne gazetat apo kanalet televizive kur flitet p.sh per Kuben jepen disa pamje te nje lagjeje te vjeter te Kubes. Ato shtepira jane te palyera te rrenuara dhe tregojn skamje. Kush shkon ne Havan habitet me realitetin modern por media publikon akoma ato pamje.

  1. G
   Gramozi

   Ke qene ne Kuba ti Taulant? Te lutem mos na sill fantazma, vampira dhe komuniste me bisede se nuk duam te kthehemi tek trahanaja dhe çorapet e arnuara, sobat me drru dhe grate qe lanin me dore.

   1. H
    Hasa

    Dhe qe gatuanin aty ku benin m… in!

    1. R
     Raimond vlonjati

     Gjermani ka bere foto tendencioze ne vendet me te humbura dhe ne pjeset me te varefra te Shqiperise, per ta pasqyruar sa me keq Shqiperine e asaj kohe Foto te tilla mund te besh edhe ne New York, ku ka vende qe duken me keq se keto foto Gjermanet jane kombi me antishqiptar ne Europe , Ne te gjithe e kemi jetuar vete ate kohe, dhe foto te tilla qe ka bere ky Nazisti jane marre ne vendet me te humbura Nuk ka qene aspak keshtu Shqiepria ne vitet 1991-1992, biles dukej shuem me mire se sa duket tani

     1. R
      Raimond korçari

      Ngele tope o derebardh si topet e Sheshit te Flamurit qe edhe pse i zhvendosen prape si ti jane fiks

      1. S
       Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

       Rrahi-mondi eshte laro turk,kshq vari kkkkkkk, eshte normale qe te flas si piid s'emes...... Erdogan birazereve turq:jemi me te lumturit ne bote...!!!!

    2. T
     Te rroftë Saliu

     O idiot Gramoz. Kur kam mbritur ne Gjermani kam marre një thes me rroba anes rruges, nje duzinë çorapesh te arnuara me mjeshtri per ti zgjatur jetën. Ku!rsimi , o i gjymtuar i pandrqshëm është cilësi e popujve të qytetëruar dhe jo i shpellarëve qe kapardisen me xhinse e nuk kanë shtëpi private siç duhet te jesh ti çyryk.

     1. N
      Niku

      Kam qene une ne Kube. Kuba eshte komuniste vertet, por ka sistem te mire shendetesor dhe ka resorte hotelerie me 4-5 yje, qe Shqiperia tani po i nderton. a dhe varferi, por varferi ka edhe Nju Jorku, Brukseli, Londra, e cdo vend tjeter. Ne gjithmone behemi me katolike se papa. Instaluam komunizmin dhe e beme me keq se vete Rusia. Hoqem komunizmin, i vume fadromen cdo gjeje qe ishte ndertuar, rrenuam fabrika, toka bujqesore, sistemin elektrik te vendit. Akoma s'kemi drita e uje 24 ore. Sollem demokracine dhe e beme Shqiperine si Amerika e viteve 1800, ne vend ta sillnim ne shekullin e XX. Akoma s'kemi nje burse ekonomike, sistem hekurudhor, gjera bazike per nje vend qe do te hyje ne Evrope. Tregu i punes operon pa ligje, s'ke ku perplas koken po te hoqen nga puna pa te drejte, mos te zente halli e te vesh ne spital se duhet te marresh dhe nje thes me para me vete. Te vazhdoj akoma? Shqiptaret duan hu, ndryshe nuk zene mend, dinte merhumi se c'bente.

     2. N
      Neutrino

      Ti me siguri ke lindur në fund të 92-shit. Pyet prindërit se è kanë jetuar pikërisht atë që tregojnë fotot. Imagjino që ky gjermani të kishte nga veriu

      1. T
       Transparenti

       Perse perpiqeni gjithmone te arsyetoni apo te ngaterroni mizorine Taulant?! Vetekritika te ndihmone te ecesh para.

      2. L
       Latif Dreqi

       Kjo eshte Shqiperia dhe shqiptaret qe la pas si trashegimi ai qe i humbte varri, nami e nishani..Keshtu do ta shohi kete popull pjellat e Dushan Mugoshes dhe Miladin Popovicit te ri, i cili po ben cmos qe ta varferoje e percudnoje kete popull si dajua i tij, Spiro Koleka! Mjere ai popull qe nuk ka memorie. Ata te rinj qe dje desh u mbyten ne kanalin e La manche ta sjellin gomonen e cpuar perpara dyerve te KM e tja pellcasin ne fytyre!

       1. S
        Saliu iliri

        O latif deqi, të palost derri nenen ty se paske vuajtur per tu shkerdhy nga Saliu dhe iliri, ti klysh hallesh gjate kohes se atij qe te mbarste tet eme ty dhe gjith soit tend. Futu ne gjirize se atje e ke vendin, kohët shkojnë evijne por ju atë vend ju ka dhuruar historia.

        1. L
         Latif Dreqi

         Te marrte me vehte edhe ty, e po njesoj mos mbifte me fara juaj, po u shofte e u marrofte nga kjo toke. Vafsh ne ferr!

       2. m
        mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

        nuk pashe ndonje gje tronditese ne keto foto, jane periudha qe shtet komb i ka kaluar. Nese do shohim fotot e sotshme pas 30 vjetesh ne vendin tone patjeter dhe sot qe eshte mut me qime persiper sa per te thene ... kshu qe thuajini ketij fotografit gjerman me email qe ajo foto me ushtaret ne klase eshte fiks si gjermania ne kohen e hitlerit pra qe do te thote per ata qe se kuptojne qe dhe gjermania si ne ka qene :P:P:P

        1. I
         Irish Kremlin

         Vitet me te mira,Pa Oligarke e Kurva qe deri dje qelbeshin era shurre e sot na hiqen dhe model.Xhaxhi Ramuti dukej si sirian me ato vite e qihej ne bythe nen Urat e Senes dhe shikonte Mos shiste ndonje Ikone te vjedhur.Saliu sa kishte filluar te vidhte milionat e para dhe Meta kerkonte kepuce e breke per Moniken se rrinin tek Vjeri milirader qe shiste Qepe e beri Vilen e Lalzit.Nano bente pipa me burg e betohej qe eshte kunder komunizmit e i paster.Shqiptaret e shkrete punonin si Qente ne itali e Greqi dhe akoma sot nuk kane nje shtepi.Hajdutet dhe Vrasesit e mesiperme u bene mi,iardera.Rama u kthye u martua me nje Thithilope qe nuk flet Po paska para .Kush pelqen Shtetin dhe Dhierkoracine e Sotme te miqeve e hajduteve qe mbrojne njeri tjetrin ju qifsha grate ,nenat e motrat.Juve nuk ishin me te zgjuar se Shqiptaret por me moterqire,hajdute, vrases e te shitur.Sot Shqiperia eshte me keq se ne 91/92 kush nuk e kupton eshte debil ose Patronazhist i byreqeve ose i punesuari i partive.Ju befshin aspirina e kancer Pa dallim te gjitheve juve qe i vodhet driten e te ardhmen Shqiptareve.

         1. J
          Joti

          Ta befte zoti drite ngado qe te shkosh rofsh per komentin real qe ke bere

          1. P
           Per korrektesë

           Shkrim koti. Vetëm per të nxire Shqiperine. Pamje të tilla ke edhe sot në Angli, Itali, SHBA. Kush lexon shtypin e huaj ne telefon, sidomos gazetat lokale join vazhdimisht pamje historike si ishin qytetet e tyre ne vitet 1970, 80, ose 90. Dhe bejne paralele me sot. Kur Margaret Thatcher mbylli industrite e çelikut ne Sheffield, qyteti u kthye ne varreze fabrikash, dhe ju deshen 20 vjet të merrte veten. Kjo ne fakt ndodhi ne disa shtete. Njerezit nuk kane nevojë per kete gjermanin qe të kujtojne si ka qenë Shqiperia. Ne çdo vend të botes të shkosh, po të kerkosh llum, do ta gjesh. Edhe Shqiperia ka llumin e vet si çdo vend tjeter. Ti fusion edhe ne një xhiro andej nga Gjermania dhe Hollanda dhe të fotografojme llumin e tyre? Po kush ka kohë të merret me llumin e tyre? Ky Gjermani është nga ata qe nuk kane ç'bejne dhe tundin derën. Ne kemi ate djalin nga Borshi udheton dhe bën foto, dhe është 100 here me i mire nga ky gjermani. Po I themi të shkojë me Gjermani dhe të marrë ca foto nga haletë e Gjermanise. Të na falin tifozat gjermane ne Shqipëri qe japin jetën per Gjermaninë. Nuk e kisha me ju. Ju Jeni artista.

           1. Q
            Qytetar i zakonshem

            Sakte........

           2. b
            buli

            Afrika e bardhe me plot kuptimin e fjales

            1. 1
             19

             Ti kurva e putinit shko ne moske se mos ta qine mamin me mire se ktu .krahasoke sot tiranen me vitet 90 ik mor malok kurve .ju qifte sala .

             1. F
              FOTOGRAFI

              NUK ESHTE GJERMAN POR ZVICERIAN. DHE KA PATUR GJITHMONE NJE ROL POZITIV NDAJ SHQIPERISE DHE SHQIPETAREVE KUR KA DOKUMENTUAR NE MENYRE TE VAZHDUESHME NDRYSHIMET E VENDIT. RESPEKTE PER PUNEN E TIJ E CILA KETU ESHTE PERSHKRUAR E CUNGUAR

              1. D
               Dhe kujt i duhen kto foto Sot ?????????

               Apo greqireve te Temes dhe plehrave te kazanit ! Shqiptaret e njohin mir te Kalueren e tyre dhe s'kan nevoj qe Plehrat e Kazanit t'i gerrvishin memorien te Kaluaren . Cdo shoqeri e komb ka fazat e tij te degradimit , zgjimit , zhvillimit . Prandaj futini andej nga i keni nxjer kto foto . Appo eshte ber Nostalgjik Katunari Medies ,te kujtoj ate kohe .Plehra . Sot shqiptaret duhet te shikojn qarte ne zhvillimin e shoqerise e vendit ,s'kane kohe per te humbur e kthyer koken ne deshperim .Politikat e Kazanit ne Shqiperi jane Toksike per Opinionin Shqiptare dhe AMA putana kushedi nga pallohet

               1. P
                Per te qare!

                Ashtu edhe sot eshte ky vend me te njejtin milet vetem ngjyrat kane ndryshuar, jane bere me te dukshme nga malli/produktet evropijane.

                1. Z
                 Zoti Piterson

                 Ngelet duke u tronditur. Me se shumti shoh njerez thatanike por te qeshur, qe partia i ka mbajtur ne diete kunder deshires se tyre, qe i gezohen pluralizmit te porsaardhur qe do t‘i ngope e shendoshe me „mrekullite“ e konsumerizmit dhe do t‘i infektoje me „virusin“ e lakmise.

                 1. X
                  Xhaxhi

                  Pse habiteni? Nga data e shpalljes se demokracise dhjetor 1990 Shqiperia kaloi ne kolaps total. Turmat e nxitura nga barbaret e PDs me ne krye kriminel dhe rrugace te rendomte i vune flaken Shqiperise ne te katerta anet. Librarite, dyqanet, shkollat, spitalet u dogjen dhe shkateruar ne cdo qytet qellimisht e deri edhe tek dritat ne rruge dhe pllakat e trotuareve u shkulen. Kanalizmet, kooperativat dhe cdo ndertese shteterore u rrafshuan neper fshatra e deri tek pemet buze rrugeve. Aq kriminel ishin saqe edhe fabrikat e bukes dhe magazinave te grurit ju vinin flaken.. nuk e harroj kurre grevat per te ndaluar makinat te shperndanin buken! Apo e harruat operacionin ushtarake te Italise Pelikani qe erdhi te furnizonte dyqanet sepse barbaret nuk kishin lene asgje pa djegur e shkateruar. ? Kshu qe mos hani mot kot me kumunizmin per vitet e zeza 90. Te jesh i varfer nuk eshte turp, te jesh barbare eshte.

                  1. P
                   Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

                   Koment shume real Xhaxhi.

                  2. C
                   Canon

                   Ec aty, xhaketa e lekures alla "Shaft".

                   1. a
                    abc

                    Une nuk shoh ndonje te keqe ne ato foto, vec dyqanit te bukes. Po t'i kishte bere me ngjyra fotot, do dukeshin edhe me bukur. Ja, c'te keqe tregon Sheshi "Skenderbej" ne foto? Po ajo klasa me ushtarake qe mesojne? C'ka ketu per te "vene duart ne koke", apo qe s'kemi ushtri?!

                    Lini një Përgjigje