Leka Zogu nxjerr disa dokumente të arkivit: Arin e Shqipërisë nuk e vodhi gjyshi im, kur iku nga Shqipëria

16 Shtator 2022, 18:34Dossier TEMA

Leka Zogu nxjerr disa dokumente të arkivit: Arin e Shqipërisë nuk

Leka Zogu, që vetëquhet princ, ka publikuar disa dokumente nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave që flitej për arin shqiptar, i cili ishte grabitur nga Banka e Shqipërisë.

Leka shkruan se kjo është një provë tjetër që ari nuk është marrë në 1939 nga gjyshi i tij, por në vitin 1943.

“Një tjetër provë që ari nuk është marrë më 1939!”-shkruan Leka.

Shpesh është përfolur dhe akuzuar se Ahmet Zogu mori me vete arin e Shqipërisë kur u largua nga vendi, pas pushtimit nga Italia fashiste në vitin 1939.

“Si sot, më 16 shtator 1943, u grabit ari i Bankës së Shqipërisë.

Operacioni u drejtua nga SS Major Herbert Kappler. Sasia e grabitur e arit përllogaritet të arrijë sasinë e 23.408 kilogramëve. Ari u zhvendos nga Roma drejt “Rajh Bank”-ut dhe më pas u fsheh në minierën e kaliumit të Merkens-it të Turingisë. Në vijim, ari u transferua nga aleatët në mënyrë të pjesshme drejt Anglisë dhe Bankës Federale të Neë York-ut.

Bashkëngjitur paraqiten shënime mbi arin rezervë të monedhës shqiptare. Me notën e 3 nëntorit 1943 drejtuar Kryekonsullatës gjermane, qeveria shqiptare kërkoi që ari të depozitohej në Zvicër pranë Bankës së emisionit, duke argumentuar se si shtet neutral, Zvicra do i jepte besimin mbajtësit të kartëmonedhës shqiptare për sigurimin e kundërvlerës përkatëse.

Më 10 nëntor 1943, Kryekonsullata gjermane tregoi gatishmërinë për të pritur në “Rajh Bank” një komision shqiptar. Në mars 1944, u nis drejt Berlinit komisioni i zgjedhur, i kryesuar prej Vehbi Frashërit dhe me anëtarë ish-drejtuesit e Bankës Kombëtare të Shqipërisë, Loro Musani dhe Sandro Bressan. Në pamundësi për ta çuar në Zvicër, ari mund të depozitohej për ruajtje në “Rajh Bank” vetëm në emrin e shtetit shqiptar ose në emër të shtetit dhe të Bankës Kombëtare.

Më 6 prill 1944 ari u depozitua për ruajtje pranë “Rajh Bank”-ut në Berlin vetëm në emër të Bankës Kombëtare. Protokolli u lidh mes qeverisë shqiptare dhe ajo gjermane nënshkruan një protokoll, ku përcaktoheshin përgjegjësitë e palëve nënshkruese”, shkruan Drejtoria e Arkivave.

62 Komente

 1. N
  Noli

  Kjo dihej eshte sasia qe mori Gjermani ashtu siç dihet sasia që mori Ahmet Zogu.

  1. S
   ShkelXeni bythqir e vrases I Lilit hajdute nongrat

   Shokë !!’ Arin e vodhi Likja, muuuulikja

   1. D
    DinPak

    Gjermanet pishtues e moren arin (e grabiten thuhet ketu) por ama kane bere proces-verbal per sasine e mare (grabitur). Po Likja, ka lene ndonje shenim se sa ka mare (grabitur) ne Krrabe? Pyeteni nje here se, me siguri do kete bere ndonje proces-verbal, sepse, ne fund te fundit, nuk ka qene as pushtues ne ate kohe.

   2. n
    nacionalisti

    o hajdar, e ve pak ate cike tru ne pune apo rrofte shoku enver... Rrot kari. Me ca ti transportote 23 ton ar Zogu, kur iku, mor idiot

    1. N
     Niku

     Me gomar si Likja. Po sipas kesaj mendjes sate, si ka jetuar familja "mbreterore" jashte Shqiperise? Se flori e te ardhura s'kishin se e lane ne Shqiperi, atehere si mbijetuan? Punuan ne fast food? Apo hapen kafene? Ari nuk vidhet duke e vene ne valixhet qe merr me vete. Eshte vjedhur me avion dhe anije para ikjes, o rryp.

     1. h
      hajdari

      ti rrot kari nuk e ke mesuar akoma qe zogu iku me nja 13 kamjona pas vehtes?

      1. U
       Usa

       Nacionalist (i kti timit)Zogu mori aq sa mund te merte dhe iku si krye rrobqir nga Shqiperia,sa dhe gazetat ne mbare boten e quajten palacio e qesharak..Cfare ka per enverizem mor te qifsha te 14..kush eshte ai mbret qe le ne meshire te fatit popullin e tij pa ushtri e pa pushke..,Harrove Mujo Ulqinakun e shoke qe dhane jeten qe ti te jesh i lire?

       1. a
        alb.gunsmith

        23 ton ar kan een ne banken e Romes. die ka een ar i Sven shoqeria e zhvillimit shqiptar qe e Yuri italia si garanci te franges shqiptare. kemi qen protektorat italian ne koh te kogut sic esht kosova sot protektorat.

        1. R
         Ramazan Gjokola

         Kosova nuk eshte protektorat por shtet qe njihet nga fuqite me te medha te botes.

        2. p
         patrioti

         Nazionalist , rrote kari ne katror , ku e gjete kete shifer 23 ton ar ?! Kaq nuk ka as Anglia , qe zoteron rezervat me te medha te arit ne bote .

        3. T
         Thesi

         E mori gjermani apo ata qe ia morën gjermanit?

         1. B
          Buda

          Dokumentet e arit shqiptar te vitit 1943 nuk kane lidhje me hajdutin e Matit, Ahmet bej Zogollin, i cili mori 186 kg. flori nga thesari i Bankes Kombetare Shqiptare dy dite parpa se te braktiste popullin dhe atdheun. Por sasia e marre ne Banken Kombetare ishte shume e vogel ne krahasim me miliona dollare qe ish-mbreti Zog perfitoi nga rryshfetet dhe mitmarrjet e marra si shperblime nga firmosja e traktateve dhe marreveshjeve skllaveruese ne dem te Shqiperise me kryeminsitrin fashist italian Benito Mussolini, gjate 14 viteve te sundimit te tij si diktator ne Shqiperi. Parate u depozituan me kohe ne bankat e Zvicres, Parisit, Londres dhe New York-ut.

          1. F
           Fakte lidhur me sasine e arit dhe parate qe Zogu v

           Sipas nje autori amerikan, italianet kur pushtuan Shqiperine njoftuan qe Zogu kishte marre 500 mije franga ari nga Banka e Shqiperise. Duke qene qe nje frange ari peshon 1-4 gram atehere sasia qe Zogu ka marre eshte 500-2,000 kg. Pervec arit Zogu kishte nje milion dollare te depozituar ne Banken Imperiale Angleze (Imperial Bank of England). Nje milion dollare te vitit 1939 jane sot 100 milion dollare. Zogu bashke me familjen e tij dhe te gjithe ata qe e shoqeronin qendroj per nje vit ne Hotelin me luksoz te Londres (Ritz hotel). Shikoni Zogun duke zbritur nga hoteli Ritz ne vitin 1939 ne kete faqe: https://www.gettyimages.ca/detail/news-photo/king-zog-of-albania-leaving-the-ritz-hotel-on-the-occasion-news-photo/3359466. Ka dokumenta te sakta qe ai ka qendruar atje per nje vit te tere me me shume se 20 dhoma te rentuara. A e merrni me mend se sa kushtonin 20 dhoma ne Hotel Ritz ne vitin 1939. Zogu gjithashtu ndertoj nje mansion (vile luksoze te madhe) ne Long Island prane New Yorkut, por qe nuk e vizitoj asnje here. Shikoni artikullin ketu per vilen e tij prane New York-ut: http://www.historyisnowmagazine.com/blog/2016/5/15/the-fascinating-tale-of-the-european-king-who-never-visited-his-long-island-mansion. Shikoni ketu se kush ka fjetur ne Ritz hotel ne Londer qe nga Mbreter e deri ke yjet e Hollivudit: https://www.theritzlondon.com/about-the-ritz/history/. Ka edhe shume te tjera fakte, por kaq per sot. Prandaj ky nipi i tij mos na genjeje ne por t'a mbylli ate pipen se ne fakt keta i kane shume borxhe popullit shqiptar dhe duhet t'a kishin kthyer pasurine e tij Bankes se Shqiperise.

           1. S
            SUZANA

            O idiot, ti dhe familja joote nuk duhet te vinit fare ne Shqiperi, pa hequr ate emer qe e mori Zogu se ashtu i deshi qefi. Nje fshater nga Burgajeti!!!!! TY EDHE DASMEN TA BERI SPIUNI FRANCEZ PEDERASTI ZHYLIEN ROCH QE ORGANIZON FESTA NE SHTEPI NE DURRES KU THERRET GJITHE SPIUNET SI FERIT HOXHA E SHOKET E TIJ QE VIJNE NGA PARISI Ku e gjete mbreterine ti o qelbesire, qe na vazhdon te quhesh princ me ate rrugacen gruan qe ke!!!! Fajin e ka mizerje KOKE LOPA META qe te solli e ajo rrugace hajdute Monika qe ju priti me lule

           2. A
            ABC

            Hiç mos e ruaj o Lek. Ka 30 e kusur vite tani që vidhet aq shumë sa që ai ari i gjyshit tënd duket si kusuri që të kthejnë kur ble kafe. Ndërsa gjyshi dhe babai tënd jetuan për 60 vjet në kurbet pa bërë as edhe një punë me lekët që i kishte lënë stërgjyshi jot në Burrelin e përparuar të viteve 1800. Hajde përralla hajde.

            1. a
             arrifi

             Te vjen per te vjelle kur degjon te flasin keta plera Po sipas ketij kastravesit duhet te dale edhe Like floriri dhe ta tunde kete later dhe te thote edhe une nuk kam vjedhur gje.

             1. B
              Brum Troli

              As un"s'di gjë , veç për timin ingj , jam krenar .

              1. K
               Kapterri

               Do ketë qenë gjyshi i Ilir Metaj

               1. S
                Shaqo

                O debil i zogjit, eshte tjeter ari qe vodhi gjyshi jot dhe eshte tjeter gje ari qe grabiten gjermanet. Ai i joti e vodhi ne 4-5-6 prill 1939 dhe e ka deklaruar edhe vete zogji, ndersa ti ke grabitur rezidencat qeveritare te asaj kohe, me ndihmen e Saliut, se ndryshe te sateme kishe per te pare.

                1. L
                 L

                 E Ka marre Avni rustemi o princ. Rri rehat to... NE qenef

                 1. B
                  Benet Beci

                  Faktet tregojne qe e ka perlare gjyshja e Edvin Rames , neteve te nxehta pa breke ne sarajet e Zogut. Prandaj Rama e perdor floririn per gozhde, se sla gje pa vjedhur gjyshja dhe tani ai vete.

                 2. B
                  Bardha

                  Lene 43,por referoju 39 larash se gjyshi i yt cfare kishte i mori me vehte

                  1. J
                   Jari

                   Ore Spurdhjaku i të vetë shpallurit Mbret, po Gjyshi yt e vodhi o Mjeran, ndërsa në Kërrabë pyet Like Spiunin se kush e vodhi.

                   1. Y
                    Ylli

                    Nga sekuestrimet e arit mbas luftes u grumbulluan 430 ton,ne vitin 1990 skishte ngelur asgje ,ku vajti??Pyesni femijet e shokun enver.

                    1. L
                     Lala i Lushnjes

                     Dy nga fëmijët, Iliri me Pranverën, tek koteci i pulave ne Laprakë, ( me Nexhmien e të Nexhmies). Sokoli tek i vjerri me Lilianën ( të babës këta të ENVERIT) , por kurrë hajdut as njëra palë as tjetra.

                   2. Y
                    Ylli

                    Nuk behet fjale per arin qe kushte ngelur dhe qe s'arriti dot ta merte te gjithe me vete, por behet fjale per ste qe mori Meti me vete ne valixhe

                    1. L
                     Lacjani

                     Hahahaha doli dhe nje kurve tjeter malok nga Mati qe kerkon te permbyse historine e faktet e pa kontestueshme,per spiunin serb e grek Ahmet Mut Zogun,Ptu te qifte kina e Idia rracen o bajge kau

                     1. D
                      Dorjani

                      Ne 39 ten mori arin gjyshi jot o debil ,mos e hap at teme se esht ne demin tuaj sepse populli her gjyshi jot here iliri

                      1. A
                       Anglezi

                       Arkat nuk kishin florinj brenda por breket e gjyshes tende.. Me ato breke gjyshi yt pagoi Ritz ne Londer dhe brodhi gjysmen e botes dhe dole dhe ti sot.

                       1. H
                        Hasan pordha

                        Cfare hengri zogu ne kurbet leng avdalli.o tope po qerate evilave mecfare ipagoi me lesht e bythes po obertaret me cfare i pagoi me me leshte e sumes.

                        1. U
                         U kenaqa se zgerdhyeri

                         ha ha ha aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaha

                        2. H
                         Haka Tekizoti

                         E bukur kjo mbrojtja e gjyshit nga nipi. I bie që mbreti rrojti sa u lodh në luks mbretëror dhe mbajti edhe oborrin siç ia donte "sëra" dhe gjithë të ardhurat që i duheshin i siguroi duke lypur në rrugë!. .. Me floririn e Shqipërisë i mbajti or tunxh, pse e kruan plagën?

                         1. l
                          loni

                          Ari qe vodhi Ahmet Zogu ishte buxheti i shtetit, pra taksat qe mblithte qeveria e asaj kohe. Kurse Ari per te cilen ben fjale dokumenti, eshte kapitali i bankes Shqiptare, i cili ruhej ne nje nga bankat e Italise i grabitur nga Nazistet dhe i zene peng nga forcat aleate, perfundoi ne Angli.

                          1. D
                           Dajti

                           Ku kishte pare Zogu i pare! Po te kishte pare ai do te blinte nje pale opinga dhe do te dilte ne mal per te luftuar fashizmin Italian sic i premtoi popullit.

                           1. N
                            Nari

                            Na e mbushe mendjen o nip i hajdutit Ahmet Zogu.Gjyshi yt mori aq sa mundej,sepse normal qe nuk mund ta merte te gjithin.A mund te na tregosh me c'fare jetoi familja e Zogut ne mergim bashke me 5 motrat e tij,me roje,shofere,sherbetore,guzhiniere dhe qira pallatesh per gjithe kete kallaballek,per me shume se 25 vjet,sepse medemek mbas vdekjes se te jatit Leka Zogu "iu fut punes si turku sumes"

                            1. A
                             Arinari

                             Narikari mos u nxito mos u gabo dhe arin tim mos e lendo

                             1. L
                              Llogaritari i pensioneve

                              Ky është ari të cilin Anglia e bllokoi pas konfliktit të Korfuzit, të cilin më duket se na e ka kthyer pas vitit 9ç.

                              1. L
                               Loni

                               Populli thot te shkuara e harruara po ty ta lan ta thuash te verteten ????

                              2. T
                               Tironci

                               Kur e vodhi gjyshi jot floririn Nazizmi ishte ne poloni o kopuk , u be dhe ky idjoti po na mbush mendjen , kerkon te rehabilitoj floririn e gjyshit qe kan shkruar te ter gazetat pariziene per ish mbretin shqiptar qe bridhte neper paris me 4 makina flori dhe me nje ushtri me malok , ik or mut , shqiptaret e njofin te verteten qe kur kan lindur per gjyshin tend hajdut qe iku si cub dhe hengri floririn e popullit shqiptar i la bankat bosh legen , mir qe nuk po likujdon gjen e vjedhur nga gjyshi por do te naj shesesh per esnaf ate hajdut e tradhtar sumkapuç qe flet shqip cop cop.

                               1. a
                                arditi

                                Kjo dihet qe e morri gjermania,dihet qe pas lufte ari perfundoj ne Angli.Por ky kungull qe mezi ka mbaruar shkollen e mesme te nxjerri nga arkivar dokumentet e arit qe morri gjyshi i vet ne 1939.

                                1. L
                                 Lanabregesi

                                 KY mender princi Lek leshi eshte debil,o koqe gjermani mori ato qe ngelen nga grabitja e Ahmet Zogollit,kete e konfirmon dhe Eqerem bej Vlora ne kujtimet e tij,ku thot se Zogolli grabiti ar me vler dyqint e pesedhjet (250000) napolona flori.Kjo eshte e verteta o rob i trash.

                                 1. E
                                  Ed

                                  TE VIJE TURP PER ATE BABA QE E SOLLI NE PUSHTET SERBI SI SALIUN. PSE MOS FLASESH NJE TRADHETARE ME SHUME NE MES TE ATYRE QE KEMI SI. NANO , RAMIZ ALIA ILIR MUTA SALI SERBI.

                                  1. I
                                   Imigranti

                                   Zogu ka mare vetem parate e veta. Une jam ne Canada dhe kam gjetur nje liber qe trajton mbreterite e ballkanit. Nje kaput I’ll I vecante eshte edhe per Zogun. Aty trgohet me detaje se cfar ka mare Zogu ne 1939, kur iku nga Shqiperia. Nuk jam zogist po e verteta eshte se ai nuk ka mare asgje qe sish e tija.

                                   1. K
                                    Kita Kastra

                                    Sokrati nuk la asgjë të shruar pas .I pasionuari pas tij , pas kthimit nga dëbesa , hapi shkoulën e vet nga përvoja e fituar edhe me Tiranin . Kush ishte cili , nuk dihet , veç se Çotia ishte kriesa e mëmës së vet , mami , që u preu kërthizën edhe atyre që u ritën më pas e dëgjuan e studiuan në bangat Sokratike e që mbritën në udhëkryqin e fatit ironik , sa para dhe pas vitit zero me bishta nga pas . Ca shquhen ca i shquajn ca shuhen e ca ndrijnë për të driçuar udhën për të mos u harruar kurrë si gjishtoa me gurrë .

                                   2. B
                                    Bujar Kanapari

                                    Mbreti Zog, i uli vleren arit dhe forcoi lekun. Gjate kesaj kohe, arin e bleu, se kushtonte lire. Edhe kjo, vjedhje eshte, por eshte vjedhje me ligj.

                                    1. z
                                     zhduku nga Shqiperia fare e mutit

                                     na u en te gjithe Tradhetaret e Shqiperise patriote

                                     1. k
                                      kërkoje ta gjeshe

                                      po qenka rrot fare; kush e akuzoi Zagollin se mori te gjithe arin? Ai ushtari qe i percolli ne kufi me ushtaret e tjere thote vete dy tre arka te medha si baule qe u thyem ne veshja nga pesha pohon; emrin s'po e shkruaj te ushtarit, vete se ishte nga Vezhdanishti Vlores, djalin e madh e kishte pedagog ne U.B. Kaq per sonte; mbemri fillon me Z....

                                      1. b
                                       beso

                                       si arrihet ti jepet ketij plehere te paafte hapsire ne media, vend pune ne qeveri, kur nje popull I gjithe e neverit?ne nje shtet normal keta me. fis a sorrolop sdo. kishin te drejten te hynin ne Shqiperi edhe nenshtetesi a shqiptare do tju ishte hequr. Aq me teper qe si te mos. mjaftonte stergjyshi I tij por edhe gjyshi kur Shqiperia derdhre gjak ne faqet e erreta te 95 - 2000 mberti me avjon me arme. e dollar per te bere puc duke ju shtuar edhe nje Faktor. me shume destabilizues realitet te atehershem. keto absurditete me. pseudo princer vetem ne Shqiperi ndodhin, sepse duhet te dukemi tolerant te emancipiar dhe moderne si na e do bota, nderkohe qe vet Bota firgurat e turpshme. te histories se tyre I zhduk me lezet.

                                       1. I
                                        Istor Jani

                                        Gjyshes se ketij carit i mbeti ne mend qe s'mori dot me vete as takemin e lugeve e piruneve te lare ne ar. Iku pa breke ne bythe, e keputur!

                                        1. s
                                         sadedin çeliku

                                         deri para dy dekadash i kisha komshi dy shoferat e tij qe transportuan floririn deri ne kakavi.Ky robi injorant qe s'mesoi shqip ka 30 vjet kerkon te ndryshoje historine.

                                         1. B
                                          Bato

                                          Pa kulture, pa njohuri mbi sistemin monetar dhe kartmonedhen, del pseudoprinci pa turp dhe jep qorrazi dok. Kjo sasi Ari lingote e marre nga gjermanet eshte mbulesa ar e kartmonedhes, prere 12.500.000 fr AR. Zogu mori sasine e monedhave ne qarkullim. Sa mori, e ka dok ne arshive, se thesari, arketatari e banka nuk pranuan tja japin pa dok.

                                          1. L
                                           Loni

                                           Po neve po na vjedhin e po na rjepin keto qe kena tani ky I vete shpalluri bret

                                           1. P
                                            Po për teritoret e shitura pse nuk gjen dokumenta

                                            Po për teritoret e shitura pse nuk gjen dokumenta po kot e ke o nipçe nuk lahet me......ajo tradhëti që ka bërë gjyshi jot po çdoni më monumentin ja ngritët,ruajeni mirë !

                                            1. P
                                             Po për teritoret e shitura pse nuk gjen dokumenta

                                             Po për teritoret e shitura pse nuk gjen dokumenta po kot e ke o nipçe nuk lahet me......ajo tradhëti që ka bërë gjyshi jot po çdoni më monumentin ja ngritët,ruajeni mirë !

                                             1. T
                                              Tirona

                                              Eshte mese e vertete se mbreti Zog nuk mori asgje nga thesari i shtetit. Gjithcka qe mori eshte e deklaruar dhe ligjore. Ai terhoqi kontributet e veta sikunder e kishte ligji qe qendroi ne fuqi deri ne 1946. Terhoqi dhe vleren qe i atribuohej Atij sipas ligjit ne rast katastrofash. Propaganda komuniste e ka bere punen e vet, sepse floriri i avulluar drejt Titos duhej justifikuar publikisht. Enveri e bleu vendin e punes. Mbretit Zog nje gje nuk i falet, meqe iku pse nuk u rikthye ne pushtet gjate sundimit gjerman. Ai me ata e kishte mire. Por nuk pati bythe...kuptohet nga Mati, njerez pa bythe.

                                              1. t
                                               taras bulba

                                               Iku dhe nuk u kthye me mbrapa ....nga rjedha e jetes gjithmone nuk kthehen ata qe kane bere krim dhe u dihet fundi ..... Jep nje pergjigje se kur erdhen Italianet , dhe erdhen jo me ndihmen e komunisteve , por me veprimtarine anti shqiptare te hajdutit nga Mati ....pse i gjeten arkat e Bankes bosh , dhe cu be me borxhin qe kish mare Zogu per ndertimein e qendres se Tiranes tende , meqe ke inicialin " Tirana "...dhe perse kis ndaluar dhe nuk jepte kestet te Italia ....jep nje prgjigje .....jo vetem qe i vodhi , por u be sebepi nr1 per pushtimin e Shqiperise nga Italia ....dhe dihet formula dhe nese nuk u jepte serbeve krahinat te tera kur ata e sollen ne mreteri mbas ikjes se Fan Nolit ....dha ato dhe nuk u sulmua Shqiperia nga Serbia ....filtro dicka se nuk te gjen gje , dhe lexo me teper ...

                                              2. r
                                               rrusha

                                               Duke lexuar komentet konstatoj se asnjeri se ka idene qe ta trajtoj kete histori e stisur komunistesh me dokumenta. Por gjithsecili shkruan sipas nivelit te tij kulturor e ideologjik. E vetmja formim qe kane per te qene prezente ne kete histori eshte formimi qe kane mare nga filmat e realizmit socialist. Injorance totale!

                                               1. H
                                                Hajro Lula

                                                Ky derasa ne kemb mire e ka te beje propagande ndaj te kaluares se te afermeve te tij , eshte ne interes te tije personal sot , vec nuk sqron se perse duheshin nje karvan te tere me 10-tera makina te kalonin kufirin helen , dhe me cte ardhura kaloj jeten ish mbreti ne Europe dhe me gjere , dhe perse nuk iu neneshtrua dhe ai ligjeve strikte te te zenerve ne kufi kur kerkojne azil politik ....kalon dikush kufirin dhe i neneshtrohet ligjit dhe cohet ne kampe speciale dhe nuk bredh pa asnje lloj pengese europen , me cfare u ushqye mbreti kaq e kaq vite ??? Megjithe oborin e tij , dhe sa here i ishin bere perpjekje per ta rembyere ose asgjesuar dhe nuk ja kishin .aritur qellimit ....duhet shume shume te ardhura ... Te japi ky zdapi te dhena , se cu be floriri i mbledhur nga gjyshi i tij nga latifondistet dhe pasaniket truthare shqiptare kur Zagolli i mashtroi duke mbledhur valuten ne napolona dhe duke futur ne treg lekun ne leter , qe nuk kish asnje lidhje me realitetin ne napolona floriri , dhe se perse italianet kur pushtuan gjeten Banken Shqiptere bosh ....duke humbur ndaj saj gjithe borxhin shtetror te mare nga Zogu ......keto te sqaroje.....

                                                1. M
                                                 Moisi Golemi

                                                 Ja dhe zogu i gomarit, me titullin princ. Ahmeti vodhi arin pa proces-verbal dhe për këtë është shkruar që në Prill 1939. Kurse sasia tjetër e arit, ajo e 1943, është sasi e dhuruar gjermanëve nga djali kërriç i gomarit Mehdi Frashëri, pra Vehbi Frashëri. Janë dy ngjarje të ndryshme, por zogu i gomarit mundohet t'i ngatërrojë qëllimisht, duke ia hedhur fajin kërriçit.

                                                 1. S
                                                  Shqiptari

                                                  Nuk ka lidhje grabitja e arit nga gjermanet ne nentor 1944, po deri tani eshte bere fjale për “Marrjen e nje sasi ari” nga mbreti Ahmet Zogu —Me daten 31 mars 1939 dhe me date 3prill 1939, mbreti Zog urdheron Ministrin e Thesarit te shtetit Shqiptar,Kole Thaçi te terheqe nga. Thesari i Shtetit 448,535 franga ari dhe118,195 franga ari.Ministri urdheron Drejtorin Kel Naraçi i cili terheq nga Thesari i Shtetit 566,730 franga ari per llogari te mbretit Ahmet Zogu.Procesverbalin e terheqes sekesaj shume Kel Naraçi e paraqet ne mbledhjen e Qeverise se drejtuar nga Koço Kota,e cila ishte mbledhur ne shtepine e Kryeministrit.Ne mbledhje me K. Koten ushin Juka,Libohova,Shatku,Kurti,Noçka,Çupi,Allamani,Ypi,Dangellia dhe ministra te tjereKy dokument ruhet ne Arkiven EShtetit Shqiptar. Zogu dhe familja e tij(nena,vellai,6 motrat) merrnin 3% te buxhetit te shtetit paga mujore. -Ai ka marre me vete dhe para te tjera kesh,stoli,gure te cmuar,dhurat,arme trofe dhe sende te tjera me vlere,me te cilt jetoi ne Greqi,Egjipt,Angli,France,Afriken e Jugut etj Per me teper duhet pare Arkivi i Shtetit —Ari i grabitur nga gjermanet nuk ka lidhje me arin “e marre me letra nga Zogu”

                                                  1. I
                                                   Istor Jani.

                                                   Po qe se Zogu do ishte patriot, me demek e mori arin qe te mos e merrte pushtuesi, ai duhet ia kthente shtetit shqiptar pas lufte. Pra hajduteria e tij nuk eshte perse e mori, por perse nuk e ktheu! Pasardhesit e tij i kane borxh shtetit shqiptar ate ar dhe, si rrjedhim, duhet t'ia kthejne. Per kete i konfiskohet pasuria dhe gjithe te ardhurat e tyre deri ne vleren e plote te shumes.

                                                   1. s
                                                    seferi nga bruxelle

                                                    o debil, ku ee gjete mbreterine nje cope fshatar nga Burgajeti TI E FARA JOTE NUK DUHET TE PRANOHESHIT NE sHQIPERI ME LIGJ PA HEQUR PRETENDIMET, SIC E KANE BERE VENDET E TJERA TI DEBIL, ME ATE RRUGACEN GRUAN TENDE NUK DUHET TE GUXOSH TE FLASESH PER PRINC. tI DUHESH ZHDUKUR ME LIGJ NGA SHQIPERIA QE NUK ESHTE MBRETERI TI NUK KISHE LEKE TE BEJE DASMEN TENDE E TA BERI SPIUNI FRANCZ, PEDERASTI ZHULIEN ROCH. Ai qe mbledh ne vilen e Dursit gjithe pederastet e spiunet francez e shqiptare me ne krye plehren Ferit Hoxha qe shfrytezon grate çer te arritur synimet dhe pastaj as qe i permend

                                                    Lini një Përgjigje