LISTA: Tropoja, Erseka dhe Saranda, qytetet me numrin më të madh të spiunëve të sigurimit gjatë komunizmit

7 Shkurt 2024, 13:10Dossier TEMA

LISTA: Tropoja, Erseka dhe Saranda, qytetet me numrin më të madh

Në vitin 1988, statistikat nxorrën një vështrim tërësor mbi nivelin e spiunazhit nëpër qytetet e Shqipërisë gjatë periudhës së komunizmit.

Në listën më poshtë, disa qytete veçohen për nivelin e tyre më të lartë të aktivitetit të agjentëve të sigurimit, ndërsa të tjera për shkak të nivelit më të ulët të pranisë së tyre.

Sipas kësaj liste, qytetet si Tropoja, Erseka dhe Saranda dalin në krye për numrin më të lartë të spiunëve të sigurimit për banorë gjatë vitit 1988.  Kjo tregon se këto zona ishin në fokusin e veprimtarisë së agjentëve të sigurimit, me qëllim monitorimin e veprimtarisë së banorëve dhe mbikqyrjes së aktivitete kundërshtuese ndaj regjimit komunist.

Në anën tjetër, qytetet si Tepelena, Elbasani, Fieri, Berati dhe Skrapari shfaqin një nivel më të ulët të pranisë së spiunëve të sigurimit krahasuar me qytetet e tjera të vendit. Kjo mund të interpretohet si një shenjë e mungesës së interesit të autoriteteve për të mbikëqyrur apo monitoruar këto zona.

Këto statistika hedhin dritë mbi ndërhyrjen e shërbimeve të sigurimit të shtetit në jetën e përditshme të qytetarëve shqiptarë gjatë periudhës së komunizmit. Ndërsa disa qytete ishin nën një prani të vazhdueshme të spiunazhit, të tjerat u përballën me një nivel më të ulët të ‘vëzhgimit’.

LISTA: Tropoja, Erseka dhe Saranda, qytetet me numrin më të madh

21 Komente

 1. a
  astriti

  tropoja edhe sikur te mos kete asnje ,i mjafton saliu qe kuterbon era spiun jo nga ata qe i sherbejne shtetit dhe qytetarit te tij ,por nga ata qe i sherbejne te keqes ,lincimit e shkaterimit te njeriut .i tille eshte saliu qe i tejmbushur me urejtje kaloi cdo norme njerezore e shoqerie

  1. T
   Tërfoni

   10070 zyrtarisht spiunë? Perëndi! Një qytet i tërë!!!! Kjo është vërtetë e hatashme! Dhe flitet për një popull afërsisht 3 milion ku gati 1 milion kanë qënë fëmijë ndaj të cilëve nuk kishte arsye për përndjekje. Po komunistët që e kishin detyrë partie spiunllëkun? Pa folur këtu për rrjetin e sigurimit brënda partisë, i udhëhequr nga Ramiz Alia e Nexhmije Hoxha, për të cilin, pas çdo grupi armiqësor thuhej "i zbuloi Partia"? Zot, çfarë regjimi! Dhe të mendosh që në ditët e fundit të tij nuk kishte në dyqan as bukë dhe as brekë!

  2. J
   Jorgo

   .. po normal... ishin rrethe kufitare me armikun

   1. T
    Toni Montana

    ARSYEJA E VETME ESHTE SE KETO 3 QYTETE KANE QENE QYTETE KUFITARE DHE SHUME PRANE KUFIRIT, KESHTU DHE MONITORIMI ME INFORMATORE TE SIGURIMIT DO ISHTE ME I MADH. KAQ

    1. v
     vezhguesi

     Po si arritet me e gjetur aresyen more aman? Shume te zgjuar paskeni qene. Po Peshkopia, Korca, Gjirokastra, Pogradeci, Librazhdi e te tjera a nuk kane qene ne kufi, apo i kishte futur Enveri me ne brendesi te vendit dhe vetem Tropojen, Erseken dhe Saranden i paska lene ne kufi?

     1. T
      Toni Montana

      OOOOO.....VEZHGUES....VEZHGOI ME MIRE NE SHTRIRJE GJEOGRAFIKE SE KUSH JANE ME AFER KUFIRIT!!!!

      1. V
       Vezhguesi

       Toni Montana-une e njoh shume mire gjeografine e vendit tim, pasi jo vetem qe e kam bere gjeografine si lende ne tetevjecare, por edhe i kam shkelur me kembe te tera ato vende kufitare per te cilat kam folur me siper. Problemi eshte se ne Tropoje, Erseke dhe Sarande ka patur me shume interes nga banoret per tu rekrutuar si agjente, pasi ka patur me komuniste qe kishin trute e gomarit.

       1. o
        oficeri

        Toni-Dibra ka nje kufi shume te gjate me ish Jugosllavine, sot Maqedonia e Veriut qe fillon nga fshatrat e Librazhdit, Golloborde e deri ne Bllate e me tej, ku eshte edhe pika e kalimit kufitar. Ne fshatrat e Gollobordes, rruga kalon paralel dhe disa metra larg kufirit. Kam kaluar vete nga ajo rruge dikur ne kohen e komunizmit dhe per te kaluar duhet te merrje leje nga dega e puneve te brendshme ne Librazhd. Nuk besoj se kishte ndonje vend me te pershtatshem per tu hedhur matane kufirit se sa ai i Gollobordes dhe m.gj.a. nuk na del se paska patur shume spijune ne ate zone. Tropojanet dihet qe i kishin qejf spijunlleqet. Mjafton qe te dish se cfare ka bere "Penicilina", te cilin e kemi patur President dhe K.Minister per shume vite qe te kuptosh se cfare kane qene nje pjese e tropojaneve, qe vdisnin per me qene i cik spijun.

     2. s
      spiuni

      Kjo ka te beje dhe me karakterin e popullates se zonave...ndoshta nuk u vjen mire por shkojini mire rrethet dhe do te kuptoni dhe dallimet....

      1. T
       Tërfoni, spiun me vullnet të plotë në gjithë vëndi

       Aaaaaa, jo kështu Tema, e keni nxjerrë listën në rubrikën DOSSIER! Spiun është jo vetëm një profesion i nderuar, por për popullin tonë ky i ashtuquajtur 'ves' është një virtyt me të cilin duhet të krenohemi! Dhe për më tepër kjo tregon se jemi një popull me shkallën më të lartë të kulturës, pasi spiunllëku na lartëson dhe na jep vlerë në sytë e popujve të tjerë, që jo vetëm nuk e kanë por dhe e përbuzin këtë veti të mrekullueshme të popullit tonë. Ndaj, Tema, pa u zgjatur nuk mund të mos shpreh indinjatën time më të thellë që këtë listë të ndritur ju duhet t'a kishit ekspozuar në rubrikën KULTURË.

       1. v
        veziri

        Spiuna dhe sigurimsa me shum kish laberia ,kurveleshi ,,,ish jeniceret e ushtris osmane ,,,

        1. I
         I shume vujaturi i dikurshem !

         Nje pjese i kane mare Dosjet ,, dhe nje pjese e madhe po i marin...ku brenda ne Dosjet jane te gjitha shpjegimet per secilin qe ka qene spiun apo Operativ e ndonje tjeter me fuksion tjeter ne ate kohe te poshter.. Fatekeqesia me e madhe eshte se pervece spiunllikut qe kane bere ato spiune vullnetare mund ti themi ! por kane perpiluar thashetheme dhe cdo lloje " Epitetesh " qe shume kush nuk i ka pasur ! ( mbase i ka patur ne shoqerine qe ka pasur kontakte por jo vete personi ! ) Eshte shume e habitshme se si i kane perpiluar dhe besuar ato ish Operative qe mereshin me keto pune gjoja si Prefesionist te shkolluar ! gjithsesi shuem shpejte do te hapet nje Portal ne Internet ku do te jene te bashkangjitura per secilin qe ka qene ne ate kohe spiun vullnetare apo spiun ordinere.... dhe gjithkuhs do te habiten kure ti Lexojne njerezit , do te befasohet mbase secili ... kure te lexoje Emrat e shokeve te tyre , qofshin nje pjese qee mbanin veten si dikushi ne ate kohe qofshin dhe njerez te thjeshte , qe kudo ne shoqerine e tyre kane qene shume te Respektuar....flm .. ndjese nese e teprova..

         1. I
          I shume vujaturi i dikurshem !

          Nje pjese i kane mare Dosjet ,, dhe nje pjese e madhe po i marin...ku brenda ne Dosjet jane te gjitha shpjegimet per secilin qe ka qene spiun apo Operativ e ndonje tjeter me fuksion tjeter ne ate kohe te poshter.. Fatekeqesia me e madhe eshte se pervece spiunllikut qe kane bere ato spiune vullnetare mund ti themi ! por kane perpiluar thashetheme dhe cdo lloje " Epitetesh " qe shume kush nuk i ka pasur ! ( mbase i ka patur ne shoqerine qe ka pasur kontakte por jo vete personi ! ) Eshte shume e habitshme se si i kane perpiluar dhe besuar ato ish Operative qe mereshin me keto pune gjoja si Prefesionist te shkolluar ! gjithsesi shuem shpejte do te hapet nje Portal ne Internet ku do te jene te bashkangjitura per secilin qe ka qene ne ate kohe spiun vullnetare apo spiun ordinere.... dhe gjithkuhs do te habiten kure ti Lexojne njerezit , do te befasohet mbase secili ... kure te lexoje Emrat e shokeve te tyre , qofshin nje pjese qee mbanin veten si dikushi ne ate kohe qofshin dhe njerez te thjeshte , qe kudo ne shoqerine e tyre kane qene shume te Respektuar....flm .. ndjese nese e teprova..

          1. S
           Shtese ! ahhaha

           Me fatekeqesia qe nje pjese e madhe punuan edhe mbas 90 dhe nje pjese jane akoma ! se si i kane punesuar nje zote e din ! njeri nga Vlora ( psh ) njeri ne Tirane dhe tjetri ne Angli ahhahahh, kapedan ! po me ate prefesion Spiun ! por normal ndryshe nga ditet e sotem,,,,, se nuk ka spiunllik per Politike....! e kush e shkele Ligjin eshte mese normale qe do te ballafaqohet me Drejtesine....por te pakten fjala eshte e lire.....JO si dikur ...por " FATEKEQESIA " me e madhe eshte se keta plehra ja fusin ne disa raste kote ! si e si te mbajne veten ne pune ! se pos nuk bene normen mbase i perzejne !

           1. S
            Shtese ! ahhaha

            Me fatekeqesia qe nje pjese e madhe punuan edhe mbas 90 dhe nje pjese jane akoma ! se si i kane punesuar nje zote e din ! njeri nga Vlora ( psh ) njeri ne Tirane dhe tjetri ne Angli ahhahahh, kapedan ! po me ate prefesion Spiun ! por normal ndryshe nga ditet e sotem,,,,, se nuk ka spiunllik per Politike....! e kush e shkele Ligjin eshte mese normale qe do te ballafaqohet me Drejtesine....por te pakten fjala eshte e lire.....JO si dikur ...por " FATEKEQESIA " me e madhe eshte se keta plehra ja fusin ne disa raste kote ! si e si te mbajne veten ne pune ! se pos nuk bene normen mbase i perzejne !

            1. T
             Trapajane hesapi

             "...altiviteti kundershtues i regjimit..."Shkruani me mend ne koke.Te tre keto rrethe Kane qene problematike,vatra te spiunazheve te huaja.Keshtu Ju keta rrjete spiunazhi me altiviteti armiqesor dhe antikombetar ndaj Shqiperise ju i beni heronj . Me thoni nje vend ne botte,qekur lindi shtetit,qe Spiunet e huaja nuk i Ka denuar ,nuk i pa' ndjekur.Forma e punes eshte Edhe kunderagjentura.Sipas kush Spiunet e huaja Jane heronj,ndersa ATA te sigurimit Jane armiq te Shqiperise.Ndaj dhe ATA te pareti i quanti sot "agjentura Mike".Ndaj Shqiperia nuk do te behet Asnjehere Shqiperi,por koloni.

             1. D
              Drejtesia e munguar

              Informatoret(qofshin keta edhe te sigurimit te shetit)jane pjese e jetes te perdideshme kudo.Rregulli e rendi me ato informacione mbahet.Informatore ka ne cdo vend te botes te rekrutuar nga organet perkatese.I vetmi ndryshim me informatoret kudo ne bote ishte se informatoret e sigurimit merreshin me informata "kush tha s'ka domate".Keqperdorimi i fjales infomator i sigurimit ka sjelle lulezimin e krimit e krimineleve ne Shqiperi.

              1. S
               Saranditi i vjeter 24 karat

               Saranda ka qene kampion ne fuksa ....i mblidhte i ndjeri , gjitoni im i plotfuqishmi Iso Kaci , ku duhet ta permend se ishte nje njeri i shkelqyer , thjesh bente detyren ..... AGBV ve te Sarandes u jepte detyrat.....Perendi e madhe ...te mernin gjak ne vetull ne spiunlleqe 1200 cat benin hatane ...vec nuk duhet mbajtur meri ...keshtu ishte ndertuar struktura e Shtetit , dhe cdo kush bente nje detyre , vec mos harojme dhe parullen e madhe te komunizmit ...te gjithe kundra te gjitheve ...asnje nuk ishte i sigurt ne komunizem ...

               1. K
                Kohe e kaluar !

                Ne " Dosjen" time kisha dy Spiune nga Saranda ! dy Spiune nga Tropja ( qe ju zura " Bese " sic thojne Verioret...) dhe tre Spiune po nga Saranda me Origjine Greke , njeri kuader i forte ne ate kohe ,, por dhe sote nje Biznesmen i fuqishem milionere ! nje nga Vlora ! ( me banim ne Tirane ) nje nga Fshati Berzhite Tirane... secili nga pervece Spiunllikut qe kishin bere per tentative Aratisje dhe Axhetacion ! por shyqyr Zoti bisedat i kisha tek e teke ! dhe ne dy raste me prisnin te me vrisnin ne Kufi ! ma ka pranuar nje ish Spiun rrogetare ! Por mesee drejte se kudo en Bote ka te tille ! se pa kete prefesion te ligjeruar luftohen krimet vjedhjet ! por jo " Fjala e lire " Rendesi ka qe kure mora "Dosjen " thueht qe asnjehere nuk ka pranuar....( por normal nga Torturat me kane lene pake gjysmak..nga shendeti...Gjithsesi shume shpejte do ti nxjerim ne Listen ne Internet shumica e atyre personave qe kane mare "Dosjet" .. kohe e kaluar...por keta Spiunat e sotem qe punuan 50 vjete dhe vazhdojne nje pjese punojne perseri !

                Lini një Përgjigje