"Të pamend, injorantë", Paskal Milo përgjigje kritikëve të Enver Hoxhës për luftën

29 Nëntor 2022, 22:40Dossier TEMA

"Të pamend, injorantë", Paskal Milo përgjigje

Historiani Paskal Milo e cilëson debat të nxitur nga njerëz injorantë në fushën e historisë atë lidhur me Luftën Nacional-Çlirimtare.

Në emision Now në Euronews Albania, Milo u shpreh se lufta që kanë bërë shqiptarët ka qenë e qartë në objektivat e veta; të çlirojë vendin nga fashizmi dhe asnjë vend tjetër në Evropë përveçse në Shqipëri nuk e ka vënë në dyshim thelbin e luftës antifashiste.

“Këto dyshime të pamend do t’i quaja i bëjnë njerëz që janë injorantë në fushën e historisë dhe ata që duan ta përçudnojnë ta përmbysin historinë por ata me 5 pare mend në kokë s’mund të shtrojnë pyetje të tilla. Asnjë popull se’ vë në dyshim thelbin e luftës antifashiste. 

Vetëm në Shqipëri janë vënë në dyshim vlera të tilla të përbotshme që nderojnë shqiptarët për pozicionin që morën shumica e vendeve evropiane, vetëm një pakicë që kanë perversitetin për të përmbysur historinë e mendojnë këtë. 

Përmbysja e historisë nuk është vetëm të shash Enver Hoxhën ta quash kriminelë, të heqësh dëshmorët nga institucionet”, tha Milo.

73 Komente

 1. P
  Pjetri

  Deshmoret ishin sllavo-komuniste!!!! Lexova librin "Receta pa komb" dhe i kuptova te vertetat e fshehura. Shoku Paskal eshte qellimisht i pamend.

  1. P
   Pjetri i arit

   Po pse sllave? apo ashtu tka thene plaka jote qe ka folur me ta

   1. B
    BABO

    Pjetër i arit, mos e vrit mëndjen shumë se Pjetri do jetë ndonjë nip i Sheqere Viçidolit, që kërkon t'i rrisi lavdinë, rrahësit sllav të dybekut të saj...ndodh edhe kështu o evlat...

    1. M
     Meri

     Plako babush. PKSh ishte kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

     1. s
      shqip

      Meri-pa dyshim qe PKSH u krijua nga Jugosllavet, por ne fillim, Miladin Popovici, si i deleguari i PKJ ne mbledhjen formuese te PKSH ishte i sinqerte, pasi ai ishte vertet nje njeri qe besonte tek komunizmi si vellazerim midis popujve, prandaj edhe u eleminua me vone. Ai u zevendesua prej Velimir Stojniqit qe zbatoi politiken e varesise se PKSH ndaj asaj te PKJ. Synimi ishte i qarte qe mbas luftes Shqiperia te behej Republike e 7-te e Jugosllavise. Problemi eshte se shqiptaret nuk e dinin aspak se PKSH ekzistonte si nje organizim komunist ne formen e nje partie politike. E gjithe ajo qe ne dinim ishte ne baze te propogandes se PPSH mbas clirimit qe falsifikuan historine duke i dhene luftes se popullit tone nje drejtim qe ne te vertete nuk e kishte. Me nje fjale, populli shqiptar nuk u ndgit ne lufte prej te qenurit komunist, por nga ndjenjat nacionaliste. PKSH luftoi pa kompromis pushtuesin, por ajo ishte ne minorance. Gabimi qe bene nacionalsitet eshte se nuk paten qendrueshmeri ne lufte dhe ne fund pati prej tyre qe u diskretituan, pasi u bene kolaboracionaliste me pushtuesin.

      1. P
       Psikolog Mjeksor

       hahahahaha Ti e di se Miladin Popoviçi ne 7 Nentor 1941, ora 6 mbasdite ishte i sinqerte kur e korigjomnte bubfin Enver se si te fliste para sllavo-komunisteve shqipfoles?

    2. A
     Arthi

     Çfar nuk ishte sllave-komuniste? Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviçi qe themeluan PKSh? Velimir Stopjniçi dhe tete jugosllavet e tjere qe formuan Shtabin Partizan Shqiptar me komisar te pashkollin Enver H. ? Librat dhe idete sllave komuniste te Titos, Stalinit, Leninit ?

    3. N
     Ndoc Mazi

     KURSE TI PJETER JE NJE GOMAR PA SAMAR

     1. B
      Buda

      Pa ua thene jugosllavet e ruset se duhej te luftonin pushtuesin e huaj, a do ta luftonin ate PKSH dhe ato qe iu bashkuan UNÇL?

      1. B
       Buda

       Pa ua thene jugosllavet e ruset se duhej te luftonin pushtuesin e huaj, a do ta luftonin ate PKSH dhe ato qe iu bashkuan UNÇL?

       1. B
        Buda

        Pa ua thene jugosllavet e ruset se duhej te luftonin pushtuesin e huaj, a do ta luftonin ate PKSH dhe ato qe iu bashkuan UNÇL?

       2. I
        Illo

        Ne Receta pa komb, kuptohet, eshte pasqyruar vetem e verteta absolute. Myslym Shyri, Siri Kodra, Mujo te gjithe ishin sllave. Ah mor Pjeter, ka ardhe koha qe edhe tipave injorante si ty t’u jepet e drejta e fjales….

        1. S
         Shota

         O ANTISHQIPTAR , MOS E FELLIQ VETEN MA SHUME SEPSE FELLIQESH EDHE ME SHUME DUKE HEDHUR BALTE MBI GJAKUN E DERDHUR NGA PATRIJOTET ( AJKA ) E SHQIPERISE , QOFTE MALLKUAR AJO NANE ( QE SPASKA QENE NANE ) QE TE LINDI DHE TE EDUKOJ ME NDJENJEN E TRADHETARIT .............

         1. P
          Pezi

          Tradhetaret e kombit shqiptar qene dhe jane ata qe i sherbenin sllaveve, ruseve, serbeve, grekeve.

          1. P
           Pezi

           Tradhetaret e kombit shqiptar qene dhe jane ata qe i sherbenin sllaveve, ruseve, serbeve, grekeve.

           1. P
            Pezi

            Tradhetaret e kombit shqiptar qene dhe jane ata qe i sherbenin sllaveve, ruseve, serbeve, grekeve.

           2. Çajupi

            Pjeprit të pa pjekur i themi kungull.....

            1. .
             .

             Normalisht se duhet korrigjuar, se pse Enver Hoxha Ka qëne veq një vrase i shokve dhe i Shqiptarve me porosine e Serbeve. Dersa e sjedhen në pushtet.

             1. U
              Ulsi

              Rrofte Enver Hoxha qe eleminoi me shume komuniste se pushtuesit e huaj.

             2. Z
              Zjarr

              kokrra legenit je o pjetermustakuqi!

              1. k
               k

               Qëllimi i rinisë shqiptare për të luftuar kundër okupatorit ishte vërtet e sinqertë. Problemi lindi mbrapa.Qëllimi i sinqertë u kthye në thikë pas shpine për të qëruar këdo kishte një ide të ndryshme nga diktatori.Shume partizanë heroj u kalbën burgjeve dhe kampeve të përqëndrimit bashkë me intelektualët që kishin studiuar në Europën e përparuar kurse nëpër institucionet drejtuese u vunë fshatarët injorantë zbatues të verbër të udhëzimeve të partisë.Terrori bolshevik ishte një imitim surrogato të asaj që bënte stalini ne rusi.Diktatura shkatërroi aspiratat e kombit per një shoqëri të përparuar dhe pasojat janë të dukshme edhe tani.Enveri si saliu do bënin aleancë edhe me djallin vetëm të mund të uzurponin përjetësisht pushtetin.Enveri ishte i ndershëm në linjën e vet,kurse shpellari hajdut i degraduar dhe ndyrësirë e pamatshme.Mjerë populli shqiptar.

               1. s
                shqip

                Si nuk ke turp more maskara qe quan sllavo-komuniste ata qe dhane jeten ne luften e fundit qe te te krijonin mundesi ty dhe maskarenjve te tjere si ty qe te jetoni te lire dhe ta perdorni kete liri per te hedhur balte mbi ta? Nuk ishin vetem komunistet ata qe bene luften, pasi numri i tyre ishte fare i paperfillshem gjate luftes. Ishte nje popull i tere qe u ngrit kunder pushtuesve fashiste qe diten e pare qe hordhite e Musolinit vune kembe ne token tone dhe deri ne diten e fundit ne 29 Nendor te 1944-s, kur hitleriani i fundit u largua. PKSH ishte edhe mbeti ne ilegalitet deri ne 1947-ten dhe shume pak njerez e dinin ekzistencen e saj gjate luftes. P. sh. Ceta e Pezes, si nje nga formacionet me te hershme qe u ngrit nga nacionalistet shqiptare me Babe Myslym Pezen ne krye, nuk kishte asnje komunist ne rradhet e veta. Po keshtu edhe te tjere formacione luftetaresh anembane Shqiperise u krijuan per te luftuar pushtuesin. Te gjithe kate nuk ishin komuniste. Mbas clirimit, propoganda komuniste glorifikoi formacionet e ushtrise shqiptare duke i quajtur ata si partizane komuniste, gje qe nuk eshte aspak e vertete. Ata ishin ne shumican e tyre patriote qe kerkonin clirimin e vendit. Komunistet ishin nje pjese e vogel e tyre. 50 vjet propogande komuniste beri qe perceptimi i njerezve te ndryshonte dhe te besonin nje "fake" histori. Me kete nuk dua te them aspak se komunistet nuk kane luftuar. Nga ana tjeter, shumica e tyre ishin patriote qe besonin ne ideologjine Marksiste-Leniniste dhe kerkonin qe edhe shqiptaret te jetonin te lire nen nje regjim te proletariatit. Ata nuk ishin sllave, apo te ndikuar nga sllavet. E kunderta mundet te ishte per disa ne kupolen e PKSH.

               2. V
                Vranakonti

                Disa inelektual te tipit LUIGJ GURAKUQI, e URAN BUTKA, kerkojne te shtremberojne te verteten,te shtremberojne historine e popullit shqipetar,me LANCL,e cila ishte nje lufte per çlirimin e vendiit nga pushtuesit. Ata kete lufte per çlirimin e vendit duan ta kthejne ne lufte civile.Keta jane armiq te betuar te popullit shqipetar qe nuk dihet se kujt i sherbejne. LANCL-re ishte nje lufte e drejte e cila e radhiti shqiperine ne radhe e fitueseve te botes.

                1. T
                 Tani

                 Bre fatos muzhik, i pa ditur, i palarë. Sipas Fjalorit të Gjuhës Shqipe, fjala "Çlirim" është e kundërta e fjalës "Lirim". domethënë se Çlirim = Pushtim sllavo-komunist.

                 1. S
                  Sistem referimi

                  O tan hajvani, çlirohu se te ka pushtu injoranca. Lirim/liroj ka nje kuptim te posaçem ne shqip. shqip. Perdoret ne fushen gjyqesore: liroj nga burgu, lihet i lire, del ne lirim, etj. Çliroj perdoret ne fushen luftarake. Po ty duhet te te lerojne trute qe ta kuptosh.

                  1. S
                   Shqip

                   Shko more shtaze se ti nuk ke pate ndonje fjalor me sy e s behet fjale ta kesh shfletuar. Per fat te mire gjua shqipe eshte e qarte dhe e mençur e nuk pjerdh per gomarlleqet e tua. Po te jep mundesine dhe ty te vesh mend: çlir/ój folje kalimtare; -óva, -úar 1. i sjell lirinë; e shpëtoj nga robëria; antonim; pushtoj; robëroj: çliruan atdheun. 2. i jap mundësi të veprojë lirisht; e shpëtoj nga diçka e padëshirueshme; e lehtësoj: e çliroi nga telashet. 3. e bëj më të lirë diçka të shtrënguar, liroj: çliroj rripin (jakën). 4. term në kimi; term në fizikë; nxjerr jashtë nga vetja: çliron oksigjen; çliron energji. 5. folje jokalimtare; nxjerr qelb, plas, shpërthen: çliroi plaga. Sinonime / Të ngjashme liroj

                   1. L
                    Leshi

                    HAHAHA Përpjekje e gabuar. Bie ndesh me vetveten me ato qe shkruan liroj/çliroj.

                   2. D
                    Dakord

                    Tani ti nuk ke fjalor te gjuhes shqipe ne shtepi. Ti as 8 vjeçaren nuk ke mbaruar idiot. çlir/ój folje kalimtare; -óva, -úar 1. i sjell lirinë; e shpëtoj nga robëria; antonim; pushtoj; robëroj: çliruan atdheun. 2. i jap mundësi të veprojë lirisht; e shpëtoj nga diçka e padëshirueshme; e lehtësoj: e çliroi nga telashet. 3. e bëj më të lirë diçka të shtrënguar, liroj: çliroj rripin (jakën). Si injorant qe je po te shpjegoj qe antonim do te thote e kunderta siç e quan ti. Plas syte te lexosh te kunderten e çlirimit

                    1. Tuti

                     Si do që të thonë këto të ashtuquajtur teknicjenë ti i mundë vetëm me fjalën Sllavo Komuniste

                    2. R
                     Remo

                     'Vranakonti' , i bukur nick-u qe ke zgjedhur , por , ke bere nje gafe. Konti Vrana ,ka qene krahu i djathte i Legjendarit Gjergj Kastrioti deri ne vdekje. Ke ngaterruar te Madhin Luigj Gurakuqi me kete rrufianin 'Romeo' , mund te jete edhe nip i tij , por , s'ka marre as 1% nga ai. Sa per Uran Butken , ai eshte nje tip D.Kaloshi , ka me se te 'krenohet' , Safet ballistin , e gjeten te vetevrare ne Hale , atje ku e kane fundin gjithe funderrinat e kombit. Respekte per Paskal Milon!

                    3. E
                     Egla

                     Ne nje vend ku kryehajdutit dhe kryekriminelit Ahmet Zogu iu ngriten dy permendore ne mes te Tiranes dhe Burrelit, neser do t'i ngrihen edhe kryehajdutit dhe kryekriminelit Sali Berisha... Amin o Zot qe na dhe mend dhe shpetuam duke u larguar nga ai ferr!

                     1. K
                      Koli

                      E paske ngrene karamelen e Enverit Egla. Hap librat e dashur te ftillohesh se ,mos o zot ,qe te vdesish me kto mend .

                     2. V
                      Vranakonti

                      Disa intelektual te tipit Luigj Gurakuqi duan me ndergjegje te shtremberojne te verteten,te shtremberojne historine. Keta jo vetem jane ekstremist qe nuk dihet se kujt i sherbejne,por jane dhe injorant.Me keto vese ata dashje padashje,kthehen ne armiq te betuar te historise se LANCL qe beri popullit shqipetar. Ata maskarenj kerkojn qe kete lufte per çlirimin e vendit nga pushtuesit,ta kthejne ne lufte civile,duke mohuar sakrificat dhe jeten qe dhane per atdheun bijet e popullit shqipetar, PARTIZANET.

                      1. K
                       Ketri

                       Shoku muzhik! Luften civile e urdheroi dhe e firmosi ne Tetor 1943 shoku Enver kopili. Ngase je i vogel nuk i ke lexuar dokumentat origjinale te botuara. Ngase xhaxhi Enver ishte i pa afte dhe i pa shkolle, urdheresen ia shkrojti shoku sllav Miladin Popoviçi. Pra meritat nuk duhen mohuar.

                      2. s
                       shefki

                       Lavdi Komandantit ENVER HOXHA Shefki Mexhani Sh B A

                       1. S
                        Shqiptari

                        Ju historianet fjetet gjum 30 vjet , tani kelyshet e ish tradhtarve dhe kolaboracionisteve kan mar revanshin dhe shiten per patriot , patriotet i kthyen ne tradhtar nga heshtja e historianve zuzar e frikacak qe nuk ja mbyllen gojen antishqiptarve te terbuar kur hidhnin balt mbi historin , tani esht teper von , rrespektoni halet e kombit kolaboracionistet ish burgaxhinjt e ish tradhtaret , mburruni me zogun o minjt e gjirizit popull hale prandaj mbani dhe halet e kombit ne permendore , turpi ju marroft , nuk duhet atdheu me lloqe llafe kur kercet pushka duket atdhetaret dhe zagaret , por po kerciti dhe nje her ju siguroj qe do ket vetem zagar , se te vritesh per kte vend sot , ky popull shkerdhat te tall te perqesh te beshtyn dhe te baltos , sot esht me mir te behesh me pushtusin , se as nuk vritesh dhe kur vjen paqja je burr i rrespektum se ke qen tradhtar , siç po rrespektohen sot ata te luftes dyt , vend i mar fund , turpi ju mbuloft historjan muti qe e keni gojen per buk e per qelepir, turpi kti kombi , mos shkelni ne varrezat e atyre deshmorve o hipokrit shkerdhata lerini heronjt e heshtur te pakten ne qetesin e vet , beini te vetmin nder siç ja beri Ed Rama sot , o me mutatin o me deshmoret e atdheut rrug te mesme ska , Edi sot me 29 nendor per festen e çlirimit e kuptoj qe nuk esht vendi tij tek deshmoret dhe nuk vajti , me mir keshtu , kte te bejn te ter ata qe i urrejn asgje me shum.

                        1. V
                         Vlori

                         Kurse klyshet e kollaboracionisteve te serbeve, grekeve, ruseve edhe sot mburren me tradhtine qe i bene shqiptareve.

                         1. D
                          Doktor kanceri

                          Deshmoret ishin sllavo komuniste ???? Bjeri vetes pas se ke shkuar per lesh kari ...debil , na pske lexuar librin ti , cliber lexove ?? Librin e bythes ??

                          1. F
                           Feti

                           A nuk ishin partizanet te Partise Sllavo-Koimuniste Shqiptare? A nuk kishin partizanet komisare bolshevike? A nuk qe Dudhan Mugoxha komisari i Brigades se Pare?

                          2. G
                           GEZUAR BAFTJAR

                           O KURVE PO SALEHUN PSE PERMEND APO KE FRIKE???

                           1. G
                            GEZUAR BAFTJAR

                            O KURVE PO SALEHUN PSE PERMEND APO KE FRIKE???

                            1. G
                             GEZUAR BAFTJAR

                             O KURVE PO SALEHUN PSE PERMEND APO KE FRIKE???

                             1. a
                              astrit

                              Paskali nuk eshte injorant por eshte nje mashtrues historie. Ai thjesht nuk ben shkence por propogande.

                              1. C
                               Canon

                               Do ta kuptoja luften per çlirimin e vendit (perpos faktit qe Shqiperia ishte vetem nje rruge kalimi per nazistet dhe italianet), nese rezistenca do ishte e bashkuar. Zoti Milo mbase harron qe vertete eshte historian i pergatitur por faktet jane fakte. Çetat partizane kane bere krime kunder te gjithe atyre qe u dilnin kunder vijes dhe synimit te tyre, kjo e njollos edhe ate pak mund qe kane bere per çlirimin e qyteteve. Nuk po permend ketu, propaganden me pas qe per pak fshiu nga historia figura qe vertete nuk ishin rradhitur me komunistet por bene te pamunduren per mbrojtjen e atdheut. Enver Hoxha, sigurisht ka pasur anet e veta pozitive por kur peshorja anon me shume nga anet negative dhe krimet qe ka bere, nuk mundet qe Zoti Milo, ta na e shfaqe si hero.

                               1. K
                                KOMBI SHQIPTAR

                                I nderuari Paskal Milo , ka qene dhe eshte me shume mend dhe patriot , O ANTISHQIPTAR , ME KETE RAST I BEJ THIRRJE TE GJITHE SHQIPETAREVE KUDO QE JANE NEPER BOTE JO VETEM TA MBESHTESIM PA RREZERVA TE NEDERUARIN PASKAL MILON POR TI DENOJME PA MESHIRE TE GJITHE ANTISHQIPTARET ( LLUMIN ) TE CILET DESHIROJNE TA ELIMINOJNE JO VETEM HISTORINE DHE SAKRIFICAT GJAKUN E SHQIPTAREVE QE KANE DERDHUR GJITHMONE NE SHEKUJ PER MBROJTJEN E KOMBIT , POR DESHIROJNE TE NA ELIMINOJNE SI KOMB............................................

                                1. K
                                 KOMBI SHQIPTAR

                                 I nderuari Paskal Milo , ka qene dhe eshte me shume mend dhe patriot , O ANTISHQIPTAR , ME KETE RAST I BEJ THIRRJE TE GJITHE SHQIPETAREVE KUDO QE JANE NEPER BOTE JO VETEM TA MBESHTESIM PA RREZERVA TE NEDERUARIN PASKAL MILON POR TI DENOJME PA MESHIRE TE GJITHE ANTISHQIPTARET ( LLUMIN ) TE CILET DESHIROJNE TA ELIMINOJNE JO VETEM HISTORINE DHE SAKRIFICAT GJAKUN E SHQIPTAREVE QE KANE DERDHUR GJITHMONE NE SHEKUJ PER MBROJTJEN E KOMBIT , POR DESHIROJNE TE NA ELIMINOJNE SI KOMB............................................

                                 1. P
                                  Pensionist

                                  LANÇL ishte kopile e ruseve dhe serbeve dhe nuk ishte pjese e koalicionit anglo-amerikan-sovjetik. Nuk firmosi ndonjë shqiptar ne ate koalicion. Prandaj Shqipëria nuk u ftua ne Konferencën e San Franciskos Prill-Qershor 1945. LEXO SHKRIMIN E KRISTO FRASHERIT.

                                 2. A
                                  Ari

                                  Te urresh nuk eshte zgjidhje! Te arsyetosh, duke i dhene secilit vendin e vet, po. Kriteri eshte: nuk ka asgje te bardhe, dhe asgje vetem te zeze! Kaq e thjeshte eshte. E dyta, te mos mbartim kohen e kaluar emocionalisht, por me gjakftohtesi dhe, pse jo, me deshire ( dhe dashuri) per historine ne cdo krah qe ka qene. Kaq.

                                  1. K
                                   KOMBI SHQIPTAR

                                   I nderuari Paskal Milo , ka qene dhe eshte me shume mend dhe patriot , O ANTISHQIPTAR , ME KETE RAST I BEJ THIRRJE TE GJITHE SHQIPETAREVE KUDO QE JANE NEPER BOTE JO VETEM TA MBESHTESIM PA RREZERVA TE NEDERUARIN PASKAL MILON POR TI DENOJME PA MESHIRE TE GJITHE ANTISHQIPTARET ( LLUMIN ) TE CILET DESHIROJNE TA ELIMINOJNE JO VETEM HISTORINE DHE SAKRIFICAT GJAKUN E SHQIPTAREVE QE KANE DERDHUR GJITHMONE NE SHEKUJ PER MBROJTJEN E KOMBIT , POR DESHIROJNE TE NA ELIMINOJNE SI KOMB............................................

                                   1. K
                                    KOMBI SHQIPTAR

                                    Ju lutem afishojeni komentin tim , pse nuk afishohet komenti im ?

                                    1. K
                                     Koli

                                     Kjo qelbesire u gjet te bej historine?! Ky monster qe lepihesh me historicka Enver Hoxhes, nuk di cte bej me mijera faqet e politizuara qe ka shkruar.

                                     1. E
                                      Ethem Lalaj

                                      Ok,P.Milo.Bjeru QËNVE SALIST që edhe pse ish Komunist i 1968 doli AntiKomunist për PUSHTET DHE PARA. Sali Non grata ka bërë shumë militant të armatosur që i detyron të Shpifin,Vjedhin,Vrasin si Ai. -LNÇL nuk mund të injorohet nga këta fashist të lindur.Mallkuar nëna që i lindi. -Lavdi 28 mij dëshmorëve të LNÇL.. -Posht Koloboracionistët me në krye S.Berishën fatkeqsia Kombëtare nr.1 dhe Nr.2 DREJTËSIA E KORRUPTUAR,E TREDHUR PREJ SB 92

                                      1. A
                                       Ali Pasha

                                       Paskal Milo dhe Qufi, qe te dy klysh tê Enver Hoxhes po vazhdojnë të shkruajnê historinë. Mjer kombi me keta delir.

                                       1. P
                                        Partia Komuniste Amerikane

                                        Rrofte shoku Enver Hoxha heroi i kombit shqiptar! Rrofte partia komuniste ! Tani qe Amerika u ndergjeghesua dhe i thirri mendjes do ta shifin qelbesirat kolaboracioniste! Ashtu sic i vrame dhe zhdukem prinderit e tyre ne 45 ashtu do zhdukim dhe pjellat e tyre nga ky vend! Te ngreme bustet e Shokut Enver Hoxha aty ku kane qene!!!! RROFTE SHQIPERIA, RROFTE AMERIKA!!! RROFTE PARTIA KOMUNISTE DHE KUJTIMI I KOMANDANTIT LEGJENDAR SHOKUT ENVER HOXHA

                                        1. D
                                         Dua pidhi

                                         Rrofte Dua Lipa Pidhi me i bukur pe kejtve!!!!

                                         1. H
                                          HISTORIA

                                          "Clirim domethene pushtim ""Sipas disa komentuesve ne duhet te themi ,RUSIA PO CLIRON UKRAHINEN .

                                          1. p
                                           per tru bunkeret

                                           Kush beson se partizanet luftuan qe Shqiperia te kthehej ne nje burg te mall te rrethuar me tela me gjemba eshte sllavo bolshevik alla Enverian i semure mendore ....

                                           1. E
                                            Erdogan

                                            Shqiptare do te thote ish Epirote Greke i periudhes 1100 vjecare te Bizantit per fat te keq te krishtere por te turqizuar. Te ashtuquajturit Genitsaros dhe te krishterat Epirote Greke te turqizuara nga dhuna,martesat,haremet etj. Nje nga Ata Genitsaros qe edhe Ismail bej Vlora, Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj qe shkuan tek Baba i tyre Sulltani per te luftuar Kaurret e Derrit popullin Greke me ne krye heronjte Arvanitas. Ata ishin turq ne Kombesi,Identitet,Ndergjegje. Pushtimi i Tripolit nga Italianet nuk respekton teresine e Perandorise Osmane ka thene Ismail bej Vlora. Ne qofte se eshte e vertete (este vero ital) atehere per cfare fare dhe komb flasim ketu? Perparimi nen Perandorine Osmane nuk eshte "i "suksesshem" thoshte Deputeti turk Ismail beu! Megjith mend qe do kishte Suksess ky Pashallek turk dhe pjese e asaj perandorie?i Kjo dihet qe Albania Muhamedane eshte e krijuar prej Sulltaneve dhe Fashisteve te Romes kunder Kombit Greko-Ilyre? Si mund te ishte i tille kur nuk egzistonte (egzist) asnje Istitucion Arnaute pervec Greke dhe Turke? Perralla se ky popull (popola ital) ka rrenje Pellazge por nuk e "lane" te tjeret te shkruajne "historine e tyre" eshte ne dem (este damage) te vete Kombit Greko-Ilyre duke u sherbyer (servis) interesave (interesting) te Fuqive te Medha.

                                            1. L
                                             Lugu gjat

                                             Ata qe istorine shkruan me gjak heshtin, dhe nga lart ne piedestal, shohin tek zhgryen llumi i kombit per ti bere pis sa do pak. Po a mundet llumi te shkoje ne ate lartesi ku heronjte prehen?.

                                             1. p
                                              per tru bunkeret

                                              Per shqipetaret gjoja çlirimi , ishte edhe ma i keq te pakten se pushtimi italian ... Nje pyetje shume e thjeshte ku ishte liria me kuptimin e plote te fjales per 45 vjet ...????

                                              1. S
                                               Ska

                                               Shqiptaret nuk do te ishin hidhur ne L2B, sikurse dhe nuk u hodhen ne L1B. Ishte PKSh ajo qe i organizoi dhe i hodhi ne lufte popullin e vecanerisht rinine duke ju premtuar jo vetem clirimin e vendit (qe me luften a pa luften e shqiptareve do arrihej) por edhe parajsen komuniste. I taken Tito’s merita qe e transformoi parrullen e Leninit ta kthejme luften imperialists ne lufte civile moton ne pretekstin e luftes Clirimtare te zhvillojme luften civile per fitoren e socializmit. Ne perfundim, shume te ring shqiptare dhane gjakun e tyre per te sjelle socializmin. E pare me kenveshtrimin e sotem Shqiperia do kishte bere me mire te shkonte pas Lomo Skendos se pas Enver Hoxhes.

                                               1. D
                                                Diskurs

                                                Tregohuni pragamatiste o muter.Imagjinoni per nje cast se nuk fitoi komunizmi cfare do ishte Shqiperia?Vend islamik me nje popullsi gati 80 perqind muslimane nga 50 xhami ne qytetet kryesore,nje Afganistan ne Evrope.Tani pasi kaluam nje periudhe te nje sistemi dalin keto hajvanet krittik te japin mend.O koqe komunizmi e shkundi kete vend mesjetar emacipoi nje popull te prapambetur duke zhdukur analfabetizmin dhe trasformoi me pune VULLNETARE te pa paguar a e imagjinoni dot tani qe kane kaluar 32 vjet dhe ne kete vend ndertohem vetem pallate dhe asgje tjeter ne fushen e industrise apo bujqesise.Ato qe jane bere ne ate rregjim do te duhen 300 vjet me kete te sotmin.E keqja ishte se kur mbaruan opsionet filloi te hante bijte e vet por 20 vitet e para i dhane nje stad te papare vendit.Tani eshte a lehte te flasesh duke argumentuar gjithe diten per gjoja lirite apo te drejtat e njeriut mungesen e tyre ne ate rregjim ja pra i fituam futini ne byth mire?Ky vend po shkon keq e me keq ne konceptimin e logjikes se gjerave negativitetin perpiqen tja veshin sistemit te kaluar por shikoni kete te sotmin cdo kohe ka opsionet e veta ai rregjim ne drejtim te tranformimit i ka bere mire ketij vendi.Do ishim nje Issis ne Evrope me ate prapambetje dhe me ate fondametalizem qe kishim prandaj mos na cani trapin.

                                                1. p
                                                 per tru bunkeret

                                                 E para mutin ta hash , , e dyta pse je kaq i sigurte se ne mund te ishim nje vend islamik ? , ja ta supozojme se vendi do te udhehiqej nga njerez mendje hapur e me drejtim nga perendimi ....Bole duhet qe kombet te kalojne ne diktature , e i gjithe vendi te rrethohet me tela me gjemba , e njerezit te burgosen per nji fjale goje , qe gjoja te zhvillohet ?! E fundit ne se demokracia nuk ka ecur siç duhet , perse kurr ju tru shperlaret nuk flisni per shkakun , sigurisht qe e dini qe ju ish tru shperlaret e koleres komuniste jeni e keqja ma e malle qe trashiguam nga ai sistem gjakatare ...e nga i mallkuari kjofte largu Enver ....

                                                 1. D
                                                  Diskurs

                                                  Ja vjec je more te qifsha cte ka pragu ku i pe ti telat me gjemba ne pidhin nenes tate?Po te ishte se donte obskurantizem pse duhet te arsimonte kete vend do e kishte shume te kollajt sundimin me injorancen mesjetare dhe prapambetjen.Ti me dukesh njeriu me idiot ne drejtim te argumentit sepse mjaftohesh vetem me shprehje dhe asgje.Koqe nuk te ndalon njeri te urresh por te pakte fol nje gje te mencur te dhjefsha trute.

                                                 2. p
                                                  per tru bunkeret

                                                  Shoku shef i sigurimit e humbe durimin , e duket se kalove ne depresion , nejse kur ishimte vegjel thoshim i shari e (i shkyrllyeri ) kete e shtova tani , shan , no problem , me qe nuk e paske kuptuar po ta perseris se jeni ju te çshkolluarit ne kohen e kjofte largut , ku nji pjese e madhe e juaja qe jene e keqja ma e malle e Shqiperise ...Ja kujtoni pak (jo te gjithe )se sa inteligjence te shkyrllyer kishte vendi ne vitin 1990 , servile , legena , vrases , pra komplet tru pjerllur , sherbyes te devotshem te te mallkuarit Enver ...

                                                  1. D
                                                   Diskurs

                                                   E ka pak me te thene te shkerdhefsha cte permban pragu.Nuk jam ai qe mendon ti ne dac beso ne dac nuk me plas trapi.keshtu si flet ti edhe nje adoleshent i nje kopshti femijesh ka me llogjike.Kur ben replike fillo argumentin nga nisesh sepse jam njeri qe i kam jetuar te dyja fazat si para 90 dhe tani.Si nje njeri normal i ketij vendi dua qe te kemi nje shtet me tere kuptimin e fjales por fatkeqesisht po arrijme kohen e zgjatjes se rregjimit tjeter dhe asgje kurse ti koqe me flet akoma per komunizem te dhjefsha trute me mut qe ke.Te urresh duhet te kesh nje aresye te forte mbase ti e ke kurse une jo sepse kam bere nje jete normale si te gjithe.Por argumento kar me zile thuaj nje gje qe ka ne kete vend sot qe mbulon te gjithe te keqijat e atij tjetrit.

                                                  2. p
                                                   per tru bunkeret

                                                   Nuk ja vlen qe te merrem me nje njeri me try te shkerllyer .... e megjitheate nje pyetje , perse nuk i hell poshte oto qe ume i kam shkruar me komentet e mia . prsh qe shkaku i mos ecjes i demokracise si duhet jane ish te shkolluarit ne shkollat e koleres komuniste , pra ish njeriu i ri si puna jote , ma sakte me mesimet e te mallkuarit kjofte largut Enver , tru pjerllur , ky eshte shkau kryesore i gjithe te keqiave qe vendi vuan . Ja te flasim persh per pronat , etj etj etj etj , a nuk eshte prona private e shejte ne boten perendimore .......!!!! e kupton a po jo , ose nuk deshiron qe pa kuptosh .....

                                                   1. D
                                                    Diskurs

                                                    Nuk merrem me nje analfabet menyra se si shkruan me ben te kuptoje qe kam harxhuar kohen kot me ty.Mbase gjuha fyese e imja ka ndikur per nje polemike pa nerva por zoteri te lutem thellou dhe lexo se dija te hap syte.Mund te thuash sa te duash tru bunkere e trushpelare dhe te akuzosh qe jemi ithtare e plot e plot te tjera por kjo ste shpeton qe je nje gdhe dhe demokracia ne menyren e saj nuk ka vend ne kaptinen tende.

                                                    1. p
                                                     per tru bunkeret

                                                     E megjithe ate faktet jane koke shkreta (per kohen 45 te turpeshme komuniste) , pamvaresisht ndonje gabimi nga ana ime ne te shkruar , ashtu si edhe ju , pa folur per sharjet nga ana jote i pari , duke harruar se sharjet jane arma e njerezve te ulet . Si perfundim perse te shqetesojne komentet e mia, une thjesht e urrej kohen e koleres komuniste si pjesa ma e madhe e njerezve mendje hapur , me perjashtimin e nje pjese te malle te atyre qe i paten sherbyer diktatorit me devotshmeri , e si pasoje edhe sot truri i tyre plus edhe i juaji ne disa aspekte nuk ju funksionon per mire , por vetem per poshtersira .....Perseri ju gjoja si i arsimuar qe thoni qe jeni perse nuk i hell poshte me fakte komentet e ketij analfabetit , por perdorni fjale teper sharese , une asnjehere nuk ju kam share nga familja .. pra kush eshte analfabet ketu ....??? Aaaa per demokraci mos u bej merak , une shijoj nje nder demokracite e lirite e njeriut mbase ma te mella ne bote pertej oqeanit per reth 30 vjet ..

                                                     1. Z
                                                      Zjarma

                                                      Kyfare Paskali nuk di sen perveqse historine e shekullit te 20-te. Perqata edhe eshte budalle qe beson ne mashtrime te Hebrejve so "Komunizmi" edhe "Fashizmi/Nazismi". Perqata edhe nuk munet me i dallu racat, e perqata edhe menon qe Enver Hoxha u kane Shqiptare kur mjafton me ja pa surratin edhe me dite qy kyfare muti nuk eshte i races te bardhe Indo-Evropjane hiq(qe fatkeqesisht ka teper kesi mutash ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni etj) po eshte nejfare krypto-Turk/Arab. Me ni fjale tjeter nuk eshte qenie njerezore. Ketij per me ja shpjegu realitetin e vertete te duhen 2000 vite. Se kyfare trullani nuk e din qe krejt senet kane shku drejt e ne berdhog kur ka ra Perandoria Romake sherri i Jauditeve te Dreqit me shpikjen e tyneve te Krishterizmit.

                                                       1. L
                                                        Loni

                                                        Diskurso, je i modh dhe kokebosh...

                                                        Lini një Përgjigje