Auron Tare “zbardh” intervistën e Ismail Qemalit në Londër: Nëse ish-presidenti Rusvelt kërkon Kurorën e Shqipërisë ne do ta vendosnim të parin

28 Nëntor 2022, 19:18Dossier TEMA

Auron Tare “zbardh” intervistën e Ismail Qemalit në

Studiuesi Auron Tare ka treguar vizitën e Ismail Qemalit dhe delegacionit shqiptar në Londër pas shpalljes së pavarësisë.

Tare thotë se ata shkuan në kryeqytetin britanik për të lobuar mbi të ardhmen e kufijve shqiptarë.

Përmes një postimi në Facebook, ai tregon se Ismail Beu shkaktoi një kuriozitet të fortë pasi u pyet mbi mundësinë e një mbreti amerikan për vendin, të sapo shpallur të pavarur.

Sipas tij, Ismail Qemali do të përgjigjej se nëse Kurorën e Shqipërisë do ta kërkonte ish-presidenti Rusvelt, ata do e vendosnin atë të parin në listë.

Postimi i plotë:

Ismail Qemali dhe nje Mbret amerikan.

Pas Shpalljes se Pavaresise, Ismail Qemali sebashku me dergaten shqiptare vizitonte Londren per te lobuar mbi te ardhmen e kufinjve shqiptare. te vendosur ne Hotelin e famshem te kohes Hotel Cecil, Ismail Beu shkaktoi nje kuriozitet te forte dipomatik kur u pyet nga nje korespondent amerikan mbi mundesine e nje Mbreti Amerikan per vendin e sapo shpallur te pavarur. “ne se ish Presidentin Rusvelt ( Teddy Roosevelt) e kerkon Kuroren e Shqiperise, ne do ta vendosnim ate ne krye te listes se kandidateve. Une personalisht do te votoja per te. Rusvelt eshte nje nga njerzit me te jashtezakonshem sot ne bote ne nje nivel shume me te larte se sa nje princ i zakonshem” do te deklaronte Ismail Beu per korespondentet amerikane ne Londer. Por si nje diplomat i sprovuar me sa duket per te mos krijuar tensione me diplomacine angleze shtoi me buzeqeshje ” Une e konsideroj Z Rusvelt si nje njeri shume te afte por jo te pershtatshem per Shqiperine. Mund te sygjeroj se Z Asquith ( Kryeministri i Britanise se Madhe ) apo djali i Pier Pont Morgan mund te ishin Mbreterit tane. Jane te gjithe burra te afte por per ne eshte ceshtje serioze dhe duhet kohe per tu marre ne konsiderate.

20 Komente

 1. J
  Jorgo

  po pse o Malo deri andej matane detit, ne kishim mall vendi ketu, Met Zogollin pi Burgajeti

  1. P
   Po sote?

   Kurse sote, Ed Rame Turke hajduti, dhe Turqit shqip foles thote se kuroren duhet të ja japim Erdoganit, Turqise dhe Arabve të Lindjes. Turqit bashke me politikanet shqip foles kane 30 vite që vjedhin të gjith leket dhe pasurit e Shqiptarve. Poshte Ed Rame Turke hajduti.

   1. .
    .

    E vetmi intervist SKANDALOZE qe duhet te lexojn Shqipetaret eshte ajo e dhene nga Ismail Bej Qemal Turko-sperma gazetes Amerikane dhe "The Mornig Post". $$$$$$ Lexoni dhe do te lebetiteni nga ato qe deklaron ky Turku i pist, qe sot e quajm "Babalen e Kombit". $$$$$$ Klikoni ne internet "ISMAIL QEMALI, BESNIK I PERANDORISË OTOMANE, PËRPLASET ME ITALINË" $$$$$$ 1. “... une si një Otoman Patriot, protestoj kunder fyerjes se integritetit të Perandorisë Otomane nga Italia ..." 2. "... Shqiptarët pavarsisht vuajtjeve të rënda nuk do të rrinë duarkryq nëse është nevoja do të bien në llogoren e fundit për mbajtjen e perandorisë Ottomane ..." 3. "... unë e ndiej aq fuqishëm sa çdo Otoman tjetër çdo sulm të bërë ndaj Perandorisë, jam i sigurt se qeveria Turke nuk ka humbur besimin tek Shqiptaret me gjithë veprimet e çmendura të Xhonturqve.

    1. U
     Usa

     Komentuesit me . Sipas mendimit tend te ndritur cfare duhet te bente Ismail bej Vlora?Si te pafuqishem qe ishim si komb i shtypur e rraskapitur,burra te tille nuk mund te benin tjeter vecse te loznin diplomacine…dhe ja arriten qellimit!!!Sot jemi shtet dhe flasim shqip fale Ismal Qemalit,Isa Boletinit,Bajram Currit,Luigj Gurakuqit etj etj…Cfare kane bere te paret e tu mor vk per kombin qe vetem dini te villni vrer?

   2. E
    Erdogan

    Perse nuk e botuat shekullin e 25te o Tare. Shume "shpejt" e botuat. Fatkeqesia e Kombit te Kastriotit ishin Deputeti turk Ismail bej Vlora,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj. Ne emer te nje Pashalleku turk ndane Epirin ne te Veriut (Vora greq) Osmane dhe te Jugut (Jugo sllavisht) Epirote. Hajdutet e Parthenonit dhe gjithe Pasurite e popullit Greko-Ilyre Angloamerikanet mohuan Luften e popullit Epirote me ne krye Heronjte e ashtuquajture Arvanitas per clirim nga Turqia. Ta gezoni (gyzel turq) Arnautistanin o Tare.

    1. M
     Mjeku

     Piji ilaçet se qenke rende.

     1. A
      Ari

      Erdogan, e drejte, por fatet e vendeve te vogla vendosen nga te medhenjte, dhe jo nga individet e ketyre vendeve!

      1. F
       Fan Nolist

       Erdogreqis , po c'te hyn ne pune ty more Korifillak i Janulles , Historia e Shqiptareve , apo sepse vet jeni pa Komb pa Histori e paAtdhe ! Mentaliteti juaj i lashte , ku gjihtcka kaloni nepermjet syzeve te Fese , eshte Mesjetare , edhe pse Grek ne Mesjete nuk Ekzistonin ne Ballkan ,por ata qe ishin ,jetonin ne Haremet e meshkujve te Sullatin ne Turqi

       1. A
        Ardian

        Injorant i shkund ne shpalljen e pavarsis ne vlor kan mar pjes nga te gjitha fet ik shiko firmat o koqe hajdari .

        1. t
         tetovari2

         Edhe sot ma qive [email protected] me byth.S'po ri pa [email protected] në byth!

        2. t
         taso kume

         Ty "Erdogan" te pelqen vetem thimjami i priftit se ta kam thene dhe here te tjera qe do jeshe djal prifti dhe nuk del dot nga kuadri ku je ,ne deklaraten e pavarsise firmosen te gjithe perfaqsusit e fetare: ortodokset,katoliket,myslymanet,bektashinjte , se vune ne radhe te pare SHqiperine pastaj te tjerat ,dhe RUSVELTI i vuri vulen e shtetit SHqiptare,prandaj dhe sote mik me te afert kemi AMERIKEN ,pastaj Gerqine etj.

         1. A
          Ardian

          MOS U LODH SE DO JET NGA ATA TE MALIT ME GREKUN , PO HARROJ TRAPI QE GREQIN E SOLLI NE TEREZI AMERIKA SA DHE VET GREKU NE VITET 80 KENDOI KENGEN KUR ISHTE NE GJERMANI GREK O MASKARA, ALI PASH TEPELENA I KISH SHERBETOR GREKET PO SI DUKET KY I FANDAKSURI DO JET QIRIO SDI GJE LUMADHI MOS JA VI RE MAVRIS ME BOJ .

         2. D
          Dajti

          O Erdogan HALEJE: edhe vete po e kupton se Helenet e lashte nuk kane egzistuar asnjehere, prandaj po perdor binomin Greko-Ilire.Duhet te dish se greket dhe Ilire nuk kane bashkejetuar ne lashtesi,sepse termi grek eshte shpikur mbas revolucionit te shqipetarve arvanitas per tu cliruar nga Turqia. E dyta:ju nuk mund ta quani vehten si Ilire sepsefjala Ilir nuk eshte fjale greke por i takon fjalorit te Shqipes qe do te thote jam njeri i lire jo skllav.Te fala janulles.

          1. .
           .

           Ik ne mal te Dajtit te kullotesh bagetit o debil. $$$$$ Si nuk ka pasur Hellad kur ka pasur Periudh Helinistike, monedha Helene, Kultur Helene, Mitologji Helene, Filozof Helen, mbishkrime Helene, ... $$$$$$ Shiko ne internet "Hellenistic period", "Helenik coins" ... $$$$$$ Dhe AASSSSGJË ILIRE ???????????????? $$$$$$ Lexo ne internet (beshk me referencat qe paraqiten) per emrin Ilir eshte 100% term i Mitologjis Helene, keshtu pretendon gjith Bota. $$$$$$ Ju thjesht jeni llapaqen qe nuk ju beson as femija juaj e jo me Bota. $$$$$$ Nejse komentet tuaja i lexoj vetem e vetem qe te mesoj nga Ju tekniken e mashtrimit dhe te manipulimit te gjithckaje, qe te di si tju perballoj.

          2. O
           Ori

           Mbretin e kemi qe i marsha te keqen. Eshte njelloj si Ismaili nga pamja vetem pak me i gjate. E she veten dhe vendit si I do sumcka. Po te mos kishte hequr vathin do ta quanin bythqir po tashti e kemi zemermir.

           1. E
            Erdogan

            Sa per te Krishteret o Anastasios (taso) kume i ka mallkuar Zoti qe eshte Zeusi simboli i Drejtesise. Te Krishteret si Orthodhokse dhe Katolike qe kthyen Parthenonin ne Kishe i kane duart me Gjak. Tempullin ne Nder te Perendeshes se Dijes Sofise nga vjen dhe termi Filo-Sofia (Mik i Diturise) e kthyen ne Kishen e "Agia Sofias". Ndertuan Kishat e tyre te Mallkuara mbi keto Tempuj. Une them ate qe ka evidentuar Historia. Arvanitasit luftuan per tu cliruar nga Osmanet dhe Veziret,Pashallaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret,Muhipet,Dervishet etj. Kurse you urreni Ata qe derdhen jo vetem Gjakun e tyre Epirote dhe Ilyre per Greqine por edhe Jeten.

            1. S
             Shqip...

             Erdogrek i peshtire . Prrallat qe te ka treguar Janullatos ,na bejn me Pjerdh por ama Fort . Greket s'i lidh asgje me Kishen Agia Sofia , lerini mashtrimet Historike mbasi i lepit bolet Sulltanit ju Prifterisnjte pederaste Grek ne Stamboll , si asnji femer e Haremit ,sa nga kenaqsia Sulltani ju dhuroj Kishen e Stambollit ,qe greqiret e shndruan ne nji baze spiunazhi pederesh duke ju mundersuar Historianeve te ndryshem te Trafikojne e Fallsifikojne Historine . Ku ishin Greket pervec se Haremeve te Sulltanin ne kohen e Perandorise Turke ? - Leri Arvanitasit o Gjarper duke i perdorur Tinzarishte per intrigen Greke , sepse ata jane si jan ,jane Gjake Shqiptari e jo pederasti gabeli Azie si jane Greket , Arvanitasit mbasi ju cliruan ju pederasteve nga Turqia , ju me urdherin e e Evrropit bijve te Putanes Plake , i interrnuat , i sulmuaz i burgoset dhe i vrate ne Pabesi e vetmja Arme qe ka Greku ,pasi ju Armatosi dhe Drejtoj Gjermani Franca Anglezi ,qe ju ngriti is Shtet o plehra pellitese ! I tradhetuat dhe vrate ne pabesi Arvanitasit o pederastet e njerezimit si vrate ne Pabesi ne Gjenocidin kunder Camerise duke Masakruar popullin e pafajshem ,gra femije pleq o Rraca e Djallit . Kta jeni ju pederaste sadiste , por do vij Dita e do shkoqitet mir Historia edhe me ju zvarraniket e Duke Pordhes

            2. C
             CBR RR

             O Tare ik germo ne Butrint se Mos del ndonje antikë e ta shesesh per para .kur ben dhe Historianin ky hajduti i Butrintit ….

             1. N
              Nje i moshuar ju shkruan

              O njerez lerjani Historjaneve te meren,sa do te flase njeri apo tjetri sipas qejfit historia eshte shkruar firmosur dhe vulosur nuk e fshijne dot fjalet e shumta jane fukarallek dhe per percarje ne sot duhet te jemi te bashkuar dhe te ecim perpara se na coj ne perseri te kandili.

              1. x
               xhemal

               Tare si ata qe na thoshin se na mbron Russia e pastaj kina...cudi ky studius i madh e gjen kete dokument gjithmone ne prag te festave e gjithmone dalin amerikanet qe e kane dashur shqiperine ..e shqipetaret kane qene te ftutur ne xhepat e fuqive te medha e kote thuhet se eshte derdhur gjak e i kujtojme me nderim te renet.tare eshte nje studius mediokerrr,...shqipetareve lirine e pavarsine sia ka falur kush..e Kane fituar me luften e sakrificen e tyre..ndihmen nga jashte se kemi bere kurre hasha bile ne i nderojme miqt me shume se CDO komb tjeter..lavdi deshmoreve ,e miliona shqipetareve qe luftuan per Liri e pavaresi

               Lini një Përgjigje