Bashkëpunimi për energjinë, Rama do takojë Vuçiçin dhe Kovaçevskin në Tiranë

9 Korrik 2022, 20:10Ekonomia TEMA

Bashkëpunimi për energjinë, Rama do takojë

Kryeministri Edi Rama, homologu i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç mbajtën të premten një takim online në kuadër të iniciativës “Ballkani i Hapur”.

Ata u dakordësuan për t’u takuar në Tiranë, në mes të muajit, për të folur mbi zgjerimin e bashkëpunimit në fushat e energjisë, sigurisë ushqimore dhe financave.

Rama, Kovaçevski dhe Vuçiç gjithashtu u pajtuan për krijimin e grupeve të punës të cilat do t’i përgjigjen përballimit të krizave,.

Ata diskutuan edhe për formimin e një agjencie të përbashkët për tërheqjen e investimeve të huaja.

3 Komente

 1. R
  Raimond vlonjati

  Dy mashtrusat e kane vene ne mes te kete xhuxhin e Maqedonise dhe o tallin leshte

  1. F
   Fisnik

   Origjinal, serbisht, shkruhet Vučić. Siç po shihet, gërma e tretë dhe e fundit nuk janë të njëjta. Prandaj, Vuçiç, është gabim sepse gërma e tretë dhe e fundit janë të njëjta. Forma e saktë shqip shkruhet Vuçiq. Format Vuçiç dhe Vuqiq janë gabim. č=ç ; ć=q

   1. F
    Firmat e themeluesve të PD-së 1991

    Poshtë vampiri Vuçiç.

    Lini një Përgjigje