Garante e projektit të Durrësit është familja sundimtare e Emirateve

23 Nëntor 2022, 17:50Ekonomia TEMA

Garante e projektit të Durrësit është familja sundimtare e

Një prej pikave më të forta të debatit për projektin e Portit të Durrësit ishte fakti se 40% e aksioneve i takonin biznesmenit Mohamed Alabbar, ndërsa pjesa tjetër e 60% në dukje përfshin familjarët e tij.

Kjo e dhënë paaprake e bënte projektin të dukej si një biznes strikt familjar i një biznesmeni dhe jo një angazhim i koorporatës Emaar, apo shtetit të Emirateve.

Hashtag.al ka mundur të interesohet pranë dy burimeve diplomatike shqiptare dhe të huaja, të cilat janë të përfshira në procesin e verifikimit të përfituesve fundorë të projektit.

Garante e këtij projekti është kompania NSHMI Development LLC. Të dhënat mbi këtë kompani janë të kufizuara, por në rrugë konfidenciale kompania rezulton se ka bërë çdo sqarim pranë autoriteteve ligjzbatuese dhe të Inteligjencës dhe sidomos pranë autoriteteve amerikane.

Nga dokumentacioni konfidencial i dorëzuar nga kjo kompani rezulton se pronari i saj kryesor është shtetasi emiratas Tahnoun bin Zayed Al Nahyan.

Ky shtetas rezulton se është djali i themeluesit të shtetit të Emirateve, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan.

Kjo e dhënë ngre stekën shumë përtej një biznesmeni dhe administratori si Alabbar dhe orienton se garantët dhe sponsorët kryesorë të këtij projekti janë familja më e fuqishme në Emiratet e Bashkuara dhe praktikisht është shteti i Emirateve ai që garanton dhe sponsorizon në pjesën dërrmuese projektin.

Kjo e dhënë e sqaruar në rrugë konfidenciale bën që të tejkalohet jo vetëm valenca e biznesmenit Alabbar, por të tejkalohet gjithashtu edhe valenca e vetë grupit Emaar, sepse garantorët e projektit janë më të fuqishëm se të dy këta.

Të njëjtat burime diplomatike i thanë Hashtag.al se rreth një vit më parë ky projekt u paralizua tërësisht dhe u kërkua sigurimi i përfituesve fundorë dhe garantëve nga autoritetet e Inteligjencës.

Paketa me dokumente që erdhi rreth një vit më parë hoqi çdo dyshim në institucionet ligjzbatuese./Hashtag.al

33 Komente

 1. A
  Arjan

  KU I GJEN RAHMUTI KETA MAGJYPER DHE NA I SERVIS SHQIPTAREVE NJELLOJ SI TELENOVELAT TURKE .ASKUSH NUK E BESON KETE QEVERI ME ,NUK KANE TE NGOPUR .

  1. N
   Nexhmedi

   Arian qenke trap safi zotrote...

   1. b
    ben.

    Ore dhe foshnja ne bark te nenes e di qe keto jane leket e ed rames. Ky arabi eshte tip "presta nome" thjesht i ka dhene letrat mbeses se beqirit dhe nipit te spiros. Rames nuk i rruhet per te vetet dhe i shet si saje qorin i plas trapi rames per ket arabin. Mua per 1 gje me vjen keq qe kjo familja e beqirit do e provoje 2 here burgun dhe te dya heret do e haje nga BIROJA.

    1. D
     Dakord

     Ben. Vazhdo shfyj ketu qe mos plasesh nga mllefi. Te ben mire per shendetin mendor. Gjej pune e shtro kurrizin se nuk do punosh ne shtet aty ku ishe dhe vodhe te pakten deri ne vitin 2029.

     1. b
      ben, ai i verteti

      ben adashi-boll fole gomarlleqe se na cave bythen. Edhe sikur te kishte vjedhur te tere parate e shtetit shqiptar, nuk do kishte 2 miljard dollare per ti investuar ne kete projekt. Vetem idjotet qe marrin udhezimet tek haleja e Berishes u besojne ketyre hajvanlleqeve.

     2. A
      Arjan

      NEXHO FSHATI PO DIGJET TI KERKON TE KRRUHESH.AKOMA TI BESON TEK RAHMUTI SE NDIEN SA THELLE TA KA FUTUR .O MAGJYP ZGJOHU!

      1. R
       Raimond vlonjati

       Na qenka garante familja kriminale i sheikeve Do e kthejne Shqiperine ne hamam te Arabeve meqe do hajduti Kryeminister te vjedhe si i babezitur

       1. s
        shqip

        Vlonjatet kane shume te meta, por nuk jane idjote si puna jote.

       2. F
        Fullani

        O Nexhmedkar, mirë synet nga testikujt, po ti qenke synet edhe nga veshët, edhe nga truri po edhe nga leshtë. Po cdo o kar anadolli që Norton ne mut me goje hapur? Garanci do te thotë një shumë e majme e bllokuar në bankë për një investim. Keto garancite qe jep Ramazon suma jane si letra bythe te perdorura disa here nga Mëro garanti I Vin Llapës. O Nexhmekar!!

       3. A
        AX

        Pirdh, pirdh se lirohesh vella

        1. B
         B-21

         Po vella ke te drejte, ne na duhen bisnesmen te tipit Fazlic e Taci!

         1. F
          Fener Zizi

          I gjen te ai bythqiri Kosovës Bini

         2. T
          Ti

          Ore.keta mund te jene,po ju jeni bqira,se asnje nnga keta Nuk fut.leke NGA xhepi. Mbledhin investme dhe zhvillojn.projektin. Ju sdini.sa dollar Kan ministrat e ps,pd apo lsi te fshehura ne bankat e huaja,e jo me te dini se SA rus e kinez mund te investojn ne kete projekt

          1. E
           Elbasanlliu

           E paska marre edhe Mero kocken te porti.

           1. L
            Llazi usa

            Na plasi trapi se nuk besoni ju kelyshat e Salihales

            1. s
             shqip

             A e keni vene re se per cdo investim qe eshte bere ne kata 9 vitet e fundit, mender opozita ka hedhur balte ne fillim te cdo projekti dhe e kane mbyllur halene kur ka perfunduar dhe shqiptaret kane perfituar prej tyre? I lane te tere qytetet tona me ndertimet e Enverit dhe sot na cajne prapanicen me akuza bajate.

            2. D
             Dituri

             Super investim i garantuar,prandaj dhe sulmi ndaj tij behet i eger nga ziliqaret opozitare

             1. P
              Princi Al Akbar

              Me më the e më tha?!...Kjo mënyrë spjegimi vetëm sa i shton dyshimet.

              1. O
               O pika qe s'u bie

               Burim URINOR

               1. M
                M

                QEVERIA BEN VETEM TRANSPARENCE INSTITUCIONALE

                1. F
                 Fisniku i Freskut

                 Tahnoun bin Zayed Al Nahyan do te mbetej i nderuar po te investonte ne Uzinen e Perpunimit te thelle te naftes ne Ballsh, perpara Portit te qejfeve ne Durres...

                 1. S
                  Shqiptari

                  Ne 30 vite demokraci,ky eshte investimi me i madh ne vend qe do i ndryshoje faqen vendit dhe do permbyse raportet ne turizmin ballkanas,do rrise ndjeshem te ardhurat ne buxhetin e shtetit,cilesine e sherbimit sjelle mireqenie per Durresin,Tiranen,Kavajen dhe me gjere.Nga ana tjeter do rrise shanset per pune gjithevjetore dhe paga me te larta.E fut Shqiperine ne listen e vendeve me turizem elitar.Krijon nje destinacion qe do jete interesan —Per fat,nese investitoret jane ata qe perlfliten kjo e ben investimin me serioz dhe te sigurt. Skiftetet e Berishes dhe Metes jane te gatshem te flasin per jevgj,per hajdute dhe korruosion pa filluar ende investimi.Kjo eshte nje metode e vjeter e llumit komunist ndaj çdo investimi.Per fat te mire ky Neron i Shqiperise ka marre fund!

                  1. L
                   Luga prej druri

                   Mbas ndertimit te portit te jahteve qe erija DO TE NA JAPE GA NJE LUGE FLORIRI DHE NE VETEM DO HAME PA PASUR NEVOJE TE PUNOJME???????????????????????????????? Rrofte PS me shokun E rama ne krie!

                  2. X
                   Xen Gërdeci

                   Çdo investim apo kontratë që nuk ka firmën e Sali vampirit sipas foltores dhe atyre që i shkojnë pas salehut janë afera korruptive,tradhëti e ...... Investime e kontrata të "pastra" janë ato të tipit Gërdec,,Taçi oill, Fazlliç, ÇEZ dija, Shkopeti,ulza, Bistrica,gjiri i Lalzit.... Bathorja,.... pasi ato mbrojnë interesat e familjes nongrata, çdo investim tjetër është aferë,është korrupsion,tradhëti se kështu thotë komunisti Sali që për interesa të tij ka djegur,vrarë,vjedhur,tradhëtuar e shitur vatanin .

                   1. M
                    Mashtruesa

                    Hahahahha tani po na i mbushet mendjen. Informacioni eshte marre ne menyre konfidenciale, gallateeee. Ti artikull shkrues dil me emer dhe thuaj mbaj pergjegjesi per cdo fjale te thene, hajvaaan. Mendon se vertet i mashtroni te gjithe me keto artikuj, jo o jo, as sufllaxhinjte nuk mashtrohen por ca tju besh se ju gerryen barkuuu.

                    1. B
                     BOLL PELLITET KAZANIT O SHPELLARE

                     I FUSIN TEMA KOT ME TERHEQ LIKE

                     1. Ĺeshtè E currs kaçurel

                      Ĺeshtè E currs kaçurel

                      1. T
                       Tomi

                       Po ca na duhet dhjeromanet arab te investojne ktu. Jo rshte princi jo i biri, maxhyp jane te gjithe

                       1. k
                        koli

                        A mbulon kjo garani braktisjen e projektit? Financiarisht? jo ...pushoni se na u neverritet.

                        1. k
                         koli

                         Vidhni po mos na fyeni.

                         1. A
                          ALCABBAR

                          Lamtumirë Marina e Durrësit! Shumë dado e vranë fëmijën! Që tani, nëse Alabbar thotë se do ta bëjë, mos besoni më! Nëse Rama thotë se do ta bëjë akoma, është investim zgjedhor! Bella do të bëjë pushimet verore atje! Pas këtij dëmtimi të portit, teknikët patriotë duhet të bëhen bashkë dhe të projektojnë sërish portin e Durrësit bazuar në nevojat e mallrave dhe pasagjerëve! Ndalesa e plotë!

                          1. A
                           Agjensia Hashtag

                           O Hashtagu po ti agjensi e assocuar e mashtrimit shteteror je qe na i vendos vulen muhabetit?

                           1. D
                            Dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete

                            Mendje Mendje eshte shqiptari.....hip se te vrava, zbrit se te vrava

                            Lini një Përgjigje