Denoncimi i inxhinierit: Berisha ka tentuar dy herë të shesë kaskadën e Drinit!

21 Nëntor 2022, 11:11Ekonomia TEMA

Denoncimi i inxhinierit: Berisha ka tentuar dy herë të shesë

Inxhinieri Bardhyl Reso, i ftuar në emisionin “Shqip” nga Rudina Xhunga ngriti dhe një temë shumë shqetësuese lidhur me burimet energjitike në vend.

Zoti Reso tha se ish-kryeministri Berisha, në kohën që ishte në pushtet kishte tentuar dy herë të shiste kaskadën e Drinit dhe për këtë ai zotëronte informacione dhe prova të sigurta.

Ai theksoi rëndësinë e madhe që kishte kjo kaskadë për ne, teksa tha se nëse do ishte shitur, vlera e energjisë do prekte shifra 3-fish më të larta se këto që paguajmë.

“Unë kam informacion që Berisha ka bërë dy tentativa q të shiste edhe kaskadën e Drinit. Në kohën kur ka qenë në pushtet ka thirrur dy persona, të parin nuk arriti ta bindte dot, thiri edhe tjetrin dhe as ai nuk pranoi, janë nga projektuesit e kaskadës së Drinit, njëri ka vdekur kurse tjetri është akoma gjallë, por asnjëri nuk ka pranuar. 

Berisha thirri njëri prej specialistëve kryesorë që ka qenë projektues në hidrocentralet e kaskadës për ta marrë këshilltar për energjitikën. Qëllimi ishte që të konsultohej me të se si të bëhej shitja e kaskadës së Drinit, të jepej me koncension, sic bëri me katër hidrocentralet e tjerë të vegjël.

Në po të mos kishim kaskadën e Drinit, cmimi i energjisë do ishte 3-fish më i lartë se sa po e paguajnë sot shqiptarët. Unë nuk e kuptoj si mund të shesësh burimet kryesore energjitike të një vendi, kur ato janë pjesë e Strategjisë Kombëtare”, u shpreh zoti Reso.

61 Komente

 1. C
  Currilasi

  Ç'farë nuk mund të presësh nga një njeri ordiner , kriminel që është fatkeqësia më e madhe e këtij kombi . Hajdut më të madh nuk na kanë parë sytë , hajdut i vënë në shërbim të familjes , ai privatëzoi rafinerin e Ballshit duke nxjerr mijëra punëtor në rrugë ,privatëzoi katër hidrocentralet ,ulëzën , shkopetin ,bistrica 1 dhe bistrica 2 për në kafe që sot pronarët e tyre përfitojnë miliona € . Ndërtoi sheshin e trageteve në Durrës me lekët e popullit dhe ja dha mbas ndërtimit privatit. Për të gjitha këto dhe të tjera ai duhet të ishte prapa hekurave.

  1. N
   Nga Parisi, Beograd dhe Tunisi breda 1 jave-lol

   Hani , hani se ju ban mire! = lol

   1. l
    lexuesi

    Ti hegsh pidhin e sat'eme, bastard!

    1. A
     Askushi

     Ne po ham po ti qe po ha dhemutin dhe k..in e sales nga te gjitha anet te qift kina nenen ku ta kesh b..q.. .shpellkari si baba yt sali dibici qe do jet dashnori sateme .

     1. K
      Kar Kalec Dega

      Kalec Dega moterqiri ....

    2. D
     Dante

     Ekzakt. Pra si mund te shesesh portin e durresit pasuri kombetare neper kompanira ofshore. Si mund ta besh.? Se po merreni me 2007 po nderkohe ne 2022 po ndodh krimi me i madh ndaj pasurise publike te shqiptareve. Si mund ti falesh te huajve per me teper me kompani qe nuk ju dihen aksioneret, portin me te madh industrial ne vend.

     1. C
      Cipini

      Pra mire do bente Berisha me HC te Drinit, se kete po ben Ky Shalegjati sot me Portin Durres. Dhiko ku jemi me llogjiken fanatike.

      1. D
       Dante

       Cipino, berisha ka kry pune Se bero dot ate qe donte te bente. Mgjths nuk kemi fakte. Me portin e durresit kemi nje projekt konkret ku ndertohen 4 mije apartamente me kompani ofshore dhe toka publike i merret shtetit i jepet privatit. Dhe porti i durresit qe eshte thelbi i prijektit nuk hyn fare ne kete projekt. Por pas 7 vjetesh qeveria qe do jete duhey te gjeje 1 miliard euro per ta bere transferimin. Nderkohe alabari nuk investon 2 miliarde euro por 70 milion euro edhe ato per apartsmente. Per te haour kantierin madje. Dhe keto pallate do ti shese. Ore jeni ne terezi ju? Ta leme ramen ta coje ne fund kete vjedhje??

       1. S
        Semi

        Shkaterrohet nje Port strategjik per apartamente...porti me kesmet thone...o zot..kts do hyjne ne burg mbas ca vitesh nga ata te vegjlit e deri ke I nadhi qe u investua vete ktu e 2 vjet....

        1. i
         inxhinjeri

         Juve more miq, keni dy te keqia: se pari nuk dine dhe se dyti nuk degjoni. Si pasoje, beni nje spekullim, pa e pasur haberin fare ne ceshtjen ne fjale dhe pastaj e mbeshtesni kritiken tuaj ne kete spekullim. Nuk ka asgje te keqe nese sistemi i prodhimit te energjis shitet tek privati, qe ka mundesira me reale per ta manexhuar dhe per te investuar. Po ta kishte bere kete gje Salihu, do te ishte nje gje e mire, packa se incentivi per kete privatizim me siguri ka qene per te mbushur xhepat e tija dhe te femijeve te vet. Cdo shtet ka nje mekanizem qe te kontrolloje cmimin e energjise dhe tek ne qeveria e kontrollon cmimin e energjise nepermjet institucionit te ERE-s. Ne te gjithe boten, me perjashtime shume te vogla, sistemi i prodhimit te energjise eshte privat. Po keshtu, porti i Durresit nuk po shitet, por po i jepet nje kompanie qe te investoje duke e kthyer ne nje veper produktive, ku do te benefitin te gjithe shqiptaret, pasi do te sjelle te ardhura qe do te rrisin GDP-ne tone. Dikur, Presidentin Amerikan (ne mos gaboj ka qene Rregan) e kritikuan, pasi SHBA po jepte qendren e Manhatanit per te ndertuar nje kompleks me kulla gjjigande dhe qendra tregetare prej nje konsorciumi japonez. Kur u pyet nga gazetaret se perse po e lejonte qe territori amerikan ti jepej nje shteti te huaj, u pergjegj se: -Askush nuk po merr asgje. Manhatani ka qene dhe do jete aty edhe pasi investimi japonez te mbaroje. Nese me kapitalet japoneze po ndertohet nje pjese e nje qyteti amerikan, a nuk jemi pikerisht ne amerikanet qe do perfitojme prej ketij investimi dhe bile pa hedhur asnje qindarke nga xhepi jone? E njejta gje me Portin e Durresit. Dikush po investon 2 miljarde dollare, qe te modernizohet nje pjese e rendesishme e portit tone kryesor, qe do terheqe miljarda te tjera nga turizmi i jahteve. Keta miljonere qe do ankorojne jahtet e tyre ne Durres, a nuk do sjellin para te tjera per ti shpenzuar ne bizneset e qytetit dhe te mbare Shqiperise? Eshte budallallek qe te degjosh maskarenjte e PD-se, apo te partickes se familjes Meta, qe sa kohe ishin ne pushtet, menduan vetem per xhepat e tyre duke mos lene asnje gjurme ne ekonomine e vendit. Thone se edhe Roma nuk eshte ndertuar ne nje dite. Ai qe ka dy para mend, e shikon se vendi ka bere progres ne keta 8-9 vitet e fundit, packa se ka akoma shume halle per tu zgjidhur ne Shqiperi.

      2. W
       Www

       Dantoqe, ku e dëgjove që po shesin portin e Durrësit?

       1. T
        Taraboshi

        Ore Dante bilushi, hidrocentrali eshte burim energjie dhe shitja ta heq nga zoterimi. Kurse rasti I portit eshte tjeter gje, parti do behet ne vend tjeter dhe do jete kurdohere ne dispozicion. Portin do e zhvendoste edhe Sala me Argiten, por nuk do na linin pa port. Thjesht do fitonin per sekserin.

        1. R
         Robi

         Tara kok bosh ta gezosh athere pallate e alacarit.

         1. I
          Ibra

          Tarrabosho, po na sqaro pak ku konsiston investimi qe do behet? Mqns paske info. Ta dime c fitojme si popull

          1. E
           Eni

           Sa te behet porti ne vend tjeter te iken klientet ne Selanik e nuk te vijne me kaq....

          2. D
           Dante

           Dear www (ta ve) porti i durresit nuk eshte vetem porti ku ankorohen anijet por dhe toka e portit te durresit. Dhe pikerisht ajo eshte pjesa me e madhe ku do te ndertohen 4 mije apartamente.tani qe mos na cash bythen se sdo te te sqarojme ty ik informohu se sja vlen te harxhoje njeri kohen me ty.

           1. b
            ben

            Dante-shume e drejte qe njerezit duhet te informohen para se te shprehen pro ose kunder nje projekti. Problemi eshte se shumica prej atyre qe jane kunder, informacionin e kane marre tek nevojtorja e Salih Berishes. Me fjalen e Berishes, jam mesuar qe as ne menderhane te mos shkoj, jo me te marr mend per investime te ketij karakteri. Per Salihun, cdo gje qe ka bere Rama eshte e gabuar e kriminale, packa se ne kohen e tij, u bene zero investime, ne te kunderten e tere industria e ndertuar prej Enverit me parate e shqiptareve, u shit per skrap prej kafsheve te Salihut qe sot i ke te kapardisur ne Parlament me kostume firmato e kollare mendafshi, packa se nuk dine te lidhin dy fjale, pasi diplomat e titujt "shkencore" i kane marre tek Kristali, bile pa mbaruar as te mesmen dhe ne disa raste as tetevjecaren.

          3. L
           Leo

           Dante militanti! Ky nuk poja fal po nderton nje mrekulli qe ju nuk e doni.

           1. L
            Leo

            Dante militanti! Ky nuk poja fal po nderton nje mrekulli qe ju nuk e doni.

           2. B
            Bureto

            Ing. B.Reso! Thua se për çfare deklaron, ke prova të pakundershtueshme. Ok! Atehere pse nuk i depoziten në prokurori ato? Keshtu eshte më qytetare se sa të besh deklara nëpër studio televizive. Se siç thotë latini: "Verba volante, carta manente"!-dmth fjalet i merr era, e shkruara mbetet! Dhe ju këtë aforizme, e dini shumë mirë.

            1. S
             Sok. Shpëtim Karaudhi

             O Buretooo Na hiqes dhe i zgjuar , pa na thuaj ç'do ti bëjë SPAK-u sto kartrat që do dorëzojë Inxhinjeri ???? U krye veprimi ??? Jo ...dhe SPAK- u do hetojë se ç'kishte në mëndje Berisha. Mos u hiqni të ditur kur nuk jini.....

             1. P
              Politike te kam dhjerre

              Bureto o koqe cfare eshte kjo nuk eshte denoncim?E do me letra tjetri se po i ruhet fort Berishes nga Spaku.

            2. L
             Liria

             dakord kryehajduti dhe kryekrimineli Sali Berisha i shiti hidrocentralet, po kush e pengon Qeverine "Goca e Gra" te Edwin Arumunit t'ia ktheje me VKM perseri shtetit?

             1. E
              Engjell

              O liri, nuk i ka shitm sipas ketij inxhinierit, ka vetem thashetheem qe ka dash ti shese. Po nuk i shiti. Prandaj po ngatrrojme kekun me byrekun ketu. Kemi thashetheme perr berishen dhe nje vjedhje te tmerrshme nga ana e Rames. Vjedhjen e territorit perreth portit te durresit per te ndertuar pallate. Turp

              1. E
               Elektricisti

               O I dashur Engjell ! Saliu ka shitur 3 hidrocentrale ,pasuri Kombetare .Ato jane Uleza Shkopeti dhe Bistrica 1 dhe Bistrica 2. Per kedo qe e vlereson se cfare eshte nje burim prodhimi energjie elektrike, ky eshte nje krim.Eshte fakt I kryer.Analizo kete fakt dhe pastaj abstrago per Durresin etj.

               1. L
                Latif Dreqi

                Zotni "Engjell"! Te thuash qe Rama "vjedh" dhe Saliu te "mbron" nga vjedhesit, eshte sikur "Engjell"-it ti thuash DJALL.

              2. t
               tetovari2

               Mundet,mundet sepse e ka patur detyrë shtëpie nga UDB-ja serbe dhe asfalia greke! A nuk e shkatroi ushtrinë,fabri- at, arsimin, shëndetësinë dhe çdo gjë të vlefshme?

               1. N
                Nora

                Tetovar. Rama po vjedh shqiperine. Ki parasysh qe afera e portit te durresit eshte me e madhja qe ka pare vendi. 4 mije apartsmente ne token e portit te durresit. Pasuri e shqiptareve. E shtetit. Ku e gjen te drejten ky palo kryeminister t ja jape privatit??? Per pallate? Si mund te keqperdoret vota e shqiptareve ne kete menyre??

               2. T
                Te gjithe mendojn...

                Berisha moster,perbindesh,hajdut ordiner qe shkatrroj pasurine kombetare dhe pasuroj ato qe e ndjekin akoma nga pas

                1. U
                 Ujku ujku (Opozita), por Cakalli (Qeveria) ben ker

                 Dhe cuditerisht ketij Bardhylkes "i kujtohet" se Berisha paska 'Tentuar' te shese Kaskaden e Drinit tani qe Rama po shet portin e Durresit! Duket se as nje-perdorimshi Av. Hydo B...qiri nuk e paska marre persiper kete alibi koti per te mbuluar Shitjen e Portit nga Rama.

                 1. B
                  Bimi

                  Nje pyetja kam une vetem te mos me shajne militantet e te dy kraheve . Berisha ka shitur pa ankand Hecet e Bistrices dhe Shkopetit per nje çmim qesharak , bile Bistrice me fondet gjermane i ishin investuar 20 milion euro per nje rikonstruksion total . Nga keta te maxhorances sot nuk eshte ndier kurre njeri apo ngaqe i ka marre CURUMI i bac Erdoganit?????

                  1. R
                   Romi

                   Bimi, dakord. I shiti berisha ato. 20 milion euro ishte si investim. Po do ta leme tani ramen te vjedhe portin e durresit per pallate? Meqense berisha eshte qen bir qeni. Jo bimi. Nuk mund me berishen te justifikojme turpin, tmerrin, vjedhjet e perbindshme te Rames. Duhet ndaluar tek porti i durresit. Sepse po vjedh pronen publike me te cmuar te shqiptareve. Miliarda euro prone. Dhe po e con ne kompani ofshore per te ndertuar pallate. Pa patur nje projekt dhe pa patur para per transferimin e portit te durresit qe do ja u ngece qeverive te tjera. E di ti Bim se sa mijra ton mallra perpunohen pikerisht ne ato toka qe do ti merren portit per pallate? E di ti bim qe ai arabi nuk investon 2 miliarde euro. Por investon vetem 70 mln euro? Sa per te hapur gropen. Pastaj do shese prona si privat? Mos e lejoni te ndodhe kjo gje se do ju mallkojne femijet. Mos lejoni qe bashke me leket Rama t ju vjedhe dhe shpresen dhe te ardhmen.

                   1. A
                    Anonim

                    O injorant te shkund qe as shkoll e asgje nuk kini , porti durrsit le te behet si jan ndertimet ne gjith boten se kan te ardhura per vendin tend po te ishit kaq atdhetar mos ta linit as sali kurven dhe asnje tjeter por ishim rehat me enverin se nuk kishim llafe por pun dhe e dinte qe ky popull keshtu e do .

                  2. g
                   gjergji

                   O zog gomari me emrin e bukur DANTE:Ka ndonje shoqeri investuese ne bote qe nuk ka kompani ofshore?Qellimi i ngritjes kompanive ofshore eshte mos pagimi apo pagim relativisht i ulet ne shtetet mame te kompanive investuse.(zakonisht paguajne 10-20% te fitimit neto ne vend te 40-60%).Thjeshte ne Greqi keni shembull kompanin gjigante PURATUS(nje nder kompanit me te medha ne bote ,belge).Kto kompani ofshore jane te ligjeshme ne te gjithe boten e eshte praktik per te rrit fitimin e tyre. Politika shqiptare i perdor kto kompani krejtesisht te ligjeshme ne bote per kauza e shou politik.Asnje banke ne bote nuk pranon "para" e nuk ju dihet pronari,ato jane sekrete bankare. Thjeshte nuk dine asgja e derdellisni nga mjesi e deri ne darke ne emer te dijes.Shakllabanizem neto do te thoshte pater Gjergji.

                   1. V
                    Vrana

                    Ti gomar sade me emrin gjergji. Mqns dashke nje leksion falas. Jo per ty se ti duket qe ha persheshin e kryehajdutit. Po per ata qe nuk lexojne e shkon kov pusi mbas hajvanllëqeve te tua. Kompanite ofshore nuk po i shan njeri. Mgjtjs e mira eshte mos pranoheshin sepse jane forma nepermjet te cilave te super te pasurit ju shmangen tkasave nderkohe qe te shkretet njerez, klasa e ulet dhe e mesme paguan cdo takse cdo dite se ndryshe s ha dot buke ne kete sistem. Tani qe ta dini ju qe detyroheni pa dashje te lexoni idiotesirat e ketij injorantit qe del me nickname gjergji: Kompanite ofshore mund te bejne sa te duash biznes kur behet fjale per biznes privat. POORRR JO KUR ESHTE INVESTIM NE TOKE PUBLIKEEE. O HAJVAN. JO T JU SHMANGESH TAKSAVE KUR MERR TOKE PUBLIKE. TOKA PUBLIKE JU JEPET VETEM KOMPANIVE TE MIRENJOHURA. JO AKSIONEREVE TE PANJOHUR. QE NESER PASNESER TA LENE PENG PER BANKAT PER TE MARRE KREDI PORTIN. OSE JA SHESIN KINEZEVE E RUSEVE.

                    1. E
                     Eni

                     Pse genjeni qe eshte investimi me I madh ne 39 vjet? Te ndertosh pallate e ke kesmet behen 2 miliard per 15 vjet? Po vetem Stadkraft eshte 1 miliard euro dhe u be per 3 vjet, vetem TAP 4 miliard euro dhe e ka bere Shqiperine te rendesishrm per gazin ne Europe....aty u ka rene demenca te gjitheve...

                    2. K
                     Kozmo

                     ESHTE ANTISHQIPETARI ME I MADH I KOHRAVE NE SHQIPERI!!! KUSH NUK E KUPTON TE GJITHE AKTIVITETIN E TIJ POLITIK, EKONOMIK, USHTARAK, ESHTE I METE NGA TRUTE DHE TE TILLE SHQIPERIA KA ME BOLLEK.

                     1. N
                      NN

                      Kete Kaskaden e bene Prinderit tane ,kur Kardauzet i Hidhnin Bar Makines .ne Vitet 70 qe u ndertua Diga,e vetmja pune qe benin Karaduzet ishte Puna si Spiun apo Si hajdut duke vjedhur cdo gje.Ato zona ishin si ne Kohen e Qepes,Afganistani eshte modern.Ai sistem i arsimoi i mesoi te lahen,ju dha Drite se i mbyste Pishtari,ju beri Spital e Stadium e Rruge.Po Karaduza Karaduze mbetet.

                      1. A
                       Anisa

                       Te lumte goja.

                      2. S
                       Shqiptari

                       Keqardhjen me te madhe Berisha e ka se nuk i prishi apo nuk i shiti dot hidrocentralet,ashtu siç shkaterroi,dogji dhe hodhi ne lume mbi 560 kombinate,fabrika,uzina,termocentrale ne 9 vjet Ato qe mbeten i shkaterroi deri ne 2013-ten.Ej njerez,pa folur per qindera ofiçina,nderrmarrje transporti,zdruktari,rrobaqepsi,artizanat,depo rezervash shteti,pulari,institute kerkimore,zyra projektimi,bazar prodhuese shkollash etj Mos harroni repartet ushtarake me miliona arme,tanke,topa,automjete,predha, miliofisheke Tere hekurudhat,qendera shendetesore,shkolla te djegura dhe vjedhura,dhe tereh zyrat e shtetit,komisariete,gjyktata,ato te regjstriit. Pa folur perkoperartiat bujqesore,fermat,thjeshte dogji tere Shqiperine. Dhe ..c’jane 3 hidocentrale qe shiten?! Po nuk i shiti 4 hidocentrale?! Po nuk pati kohe,mo mik

                       1. t
                        tetovari2

                        Saktë o Shqiptar,por kujt i thua.....

                        1. T
                         Tetovari 3

                         I themi Rames qe mos shesi portin pra! Per te bere pallate

                       2. K
                        Kurverite e Shpellar Hajdarit njihen tashme mire

                        te gjithe ja njohin surratin Shkerdhates se Piramidave e cdo poshtersie qe i ka bere ky Putane Antishqiptare Shqiperise . Kte videon Intervisten , ku kan deshmuar edhe pala kontaktuese te Huajt ,madje nuk nguruan as te shprehen me tone ironie per injorancen e nji Presdienti duke qeshur me te madhe . "Mu duke vetja sikur isha diku ne Afrike " -deklaroj njeri prej Kontaktorve ,ishte e pabesushme se me cfar gjakftohtesie pala Shqiptare tentoj te shiste ne nji mareveshje qesharake ate Veper te Vendit ! _ Ajo qe nuk me cudit mua ktu eshte se - ata Komentues qe i dalin ne mbrojtje saleh hamutit Mallkimit qe na bero Bota duke ne bere Kafshen Primitive President , sipas nji Plani shkaterrues per Shqierine , jane thjeshte pjestrae te Bandes se Shpellarit , qent qe kan ngrene ne Corben etij gjate pushtetit te tij . Perndryshe Tradhetite e poshtersite e salih berishes ndaj Shqiperise nuk kan fund . Gjithcka ai ka bere ka qen ne dem te Shqiperise thjeshte e para ,per perfitime Personale te Familjes se tij dhe e dyta sepse _ nuk dinte te bente ndryshe vec poshtersive , kur dihej kapaciteti i njeriut primitive kush ishte dhe eshte .Ja shikoheni sot cfar ben Shkerdhata eshte po i njejti Mut Shpelle

                        1. N
                         Noci

                         O njerëz ne kohen e Zogut jane dhene me koncesione shume ferma te medha per 99 vjet por kjo nuk do te thotë se italianet u bene pronare se aty punuan shqiptaret .Edhe porti i Durrësit do ndertohet nga ai qe ka parate Edi t'a shfrytëzojnë se bashku per aq vjet sa ai merr parate duke punuar shqiptaret kurse hidrocentralet e shitura jane probe e huaj dhe ai mund te na e sheshe energjine sa ti teket

                         1. P
                          Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

                          Or Noc ku ishin Fermat e Medha ne kohen e Zogut ?!

                          1. x
                           xheJ. eN. Bi.

                           Për ty që je i zellshëm dhe jo i paduruar ,por i pa ditur... Një shëmbëll ke Garnizonin e Ushtrisë në Gjirokastër ku e kishin marë për 100 vjet.

                         2. L
                          Llazi usa

                          Ky kriminel do varur dhe ti presesh koqet

                          1. F
                           FCB

                           Nga komentet plot "kopetence" te disa komentuesve, duket se jemi nje popull i "kenduar", kurse nga protestat qe bojme duket se jemi nje popull i pjerdhur.

                           1. N
                            Njeres pa (qe sduan)pune

                            Sakte "FCB" , prandaj jemi katandisur ne kete pike

                           2. a
                            arqile

                            Bravo Z.Reso.Pak vone po popullo thote me mire vone se kurre .Mos kini me frike denoncojeni kriminelin se ju mbron perendia eshte koha qe sale krimineli dhe shkelzeni bashke me kurvat te paguajne gjakun e pire nga populli.

                            1. S
                             Shqiptari

                             Permenden diku nga skiftrte te çiftit te vdekur Berisha -Meta se Shqiperia po shitet,se Porti po i jepet dhe do mbetemi pa port etj etj marrezi . Pa e njohur historine e zhvillimit te disa vendeve ne bote si : India,Kina,Korea J.Brazili,Meksika,Arghentina deri te fqinjet tane si :Serbia,Greqia,Bullgaria,Rumania,Bosnja kane ngritur ekonomite e tyre vetem me koncesione.Shikoni Kinen,indine,Brazil,Meksike Meqe dikush permend Zogun po sqaroj diçka: Ne vitin 1925 mori hua nga Banka SVEA 50 milion franga ari per banken tone kombetsre Shteti dha me koncesion tere pasurine kombet Tri kompani angleze moren 4 zona 250 mije ha per kerkime nafte,gazi,bitum,argjil bituminoz Koncesioni i vajgurit italianeve.Koncedioni i rererave bituminoze,koncesioni me Sindikaten franceze per nafte,Koncesioni i Memaliajt,qymyrguri,Koncesioni i Selenices sera,Koncesioni per tharjen e kenetes Maliq dhe shfrytezimi 60 vjet —Ne vitin 1926 u dhane 4 koncesione per shfrytezimin e naftes ne Dumre-Peqin,Lushnje,Cakran,Vlore VjoseSeman etjere U dhane me koncesion shfrytezimi i pyjeve dhe ndertimi i mbi 10 rrugeve kombetare.nga Tirana ne Durres-Shkoder,trElbac,Korce,Fier-Vlore,PermetTepene,Gjirokaster ej Besoj mjafton me kaq se jane shume te tjera

                             1. N
                              Noci

                              Nuk kishte ndoshta emer ferma por p sh e gjithë toka e Llakatundit Vlore ii dha ltalianeve per99 vjet .Ka patur edhe te tjera pavarësisht nga mungesa e emrit ferme

                              1. F
                               Fol djalosh fooool

                               KA IFORMACIONE TE SIGURTA KY TIPI . (Wow) Por per FAT TE MIRE nuk qenka gjetur kush qe ta shese. Shyqyr qe shpetuam , sepse luanet nuk paskan pasur URI . Hajde gallate hajde .

                               1. T
                                Thuthuqi

                                Sikur Sali ziu non grada te kish bere sa gjysma e RAMES ne sherbim te vendit , sot do ishim 100 here me mire por ai e kish mendjen vetem ne te zezat qe i ka shkaktuar ketij populli te shume vuajtur dhe akoma nuk largohet

                                1. B
                                 Beno

                                 Shkrim zhgarravina. " Berisha Kryeminister kërkoj të binde dy projektues te kaskadës se si ata t'a ndihmonin te shiste hidrocentralet e kaskadës Drinit " !!! Projektues qe është specialist për tregjet nderkombetare !!!! Ish specialistë we Kryeministri i merr me te mire se u frikësohet !!!! Çfar janë keto budalliqe. Aspak qe te mbroj Berishën, por gjeta qe si besojnë as handikapet.

                                 1. L
                                  LORA

                                  Nga lajmi me siper mesoj qe dy Inxhinieret e paskan kryer detyren ndaj Atdheut. Kjo duhet te jete arsyeja me e forte e hakmarrjes mbi institutet inxhinerike,qe ishin pasuri e vyer e Shqiperise tone.

                                  1. Ke stadiumi Dinamo

                                   Shiti Hotel Dajtin për pushtet shiti dy hidrocentralet po për pushtet pse të mos e besojmë edhe shitjen e kaskadës

                                   1. K
                                    Korcari

                                    Mjaft me perralla nga e kaluara ing.Kesaj cfare i thoni?!Shkodra e Lezha permbyten Qeveria blen akoma energji nga jashte? shkurt Shqiperia perbytet Edi dhe mbare Rilindja krihet. Ke ndonje fjale per kete cfare po ndodh sot???????Nese jo rri prane zjarrit dhe tregoi ndonje perralle tjeter Rudines se partise.

                                    1. A
                                     Altin

                                     Fajin e ka Saliu! Ne gazaeten Tema sot ne faqen e pare ne web ky me isper eshte i vetemi lajm qe gjen per permbytjet.

                                     1. MIRATI URGJENT I KREDIES Përshëndetje të gjithëve, po shkruaj këtë letër dëshmie, sepse jam shumë mirënjohës për atë që bëri Z. CHRIST HARMONY për familjen time dhe mua. Kur mendova se nuk kishte më shpresë, ai erdhi dhe bëri që familja ime të ndjehej e gjallë pranë saj. veprimet, përkundër huadhënësve të rreme në internet, ajo qëndron mbi të gjithë. Për habinë time më të madhe mora kredinë time (65,000 dollarë) pa humbur shumë kohë me një normë interesi prej 2%, kështu që nëse jeni atje jashtë duke kërkuar një kredi për ndonjë arsye financiare, atëherë unë do t'ju këshilloja të kontaktoni Z. CHRIST HARMONY Përmes emailit për transaksione të mëtejshme. E-mail:{[email protected]} Whatsapp: 256756496715

                                      1. MIRATI URGJENT I KREDIES Përshëndetje të gjithëve, po shkruaj këtë letër dëshmie, sepse jam shumë mirënjohës për atë që bëri Z. CHRIST HARMONY për familjen time dhe mua. Kur mendova se nuk kishte më shpresë, ai erdhi dhe bëri që familja ime të ndjehej e gjallë pranë saj. veprimet, përkundër huadhënësve të rreme në internet, ajo qëndron mbi të gjithë. Për habinë time më të madhe mora kredinë time (65,000 dollarë) pa humbur shumë kohë me një normë interesi prej 2%, kështu që nëse jeni atje jashtë duke kërkuar një kredi për ndonjë arsye financiare, atëherë unë do t'ju këshilloja të kontaktoni Z. CHRIST HARMONY Përmes emailit për transaksione të mëtejshme. E-mail:{[email protected]} Whatsapp: 256756496715

                                       Lini një Përgjigje