Yuri Kim: Diçka është duke ndodhur në Shqipëri, ju po e ndjeni në ajër. Do kemi më shumë investime amerikane kur të pastrohen gjykatat

17 Nëntor 2022, 18:39Ekonomia TEMA

 Yuri Kim: Diçka është duke ndodhur në Shqipëri, ju po

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka folur për rëndësinë e investimeve amerikane në Shqipëri. E pranishme në Asamblenë vjetore të Dhomës Amerikane të Tregtisë, Kim deklaroi se Shqipëria ka ende shumë mundësi për të ofruar.

Sipas saj, akoma më shumë investitorë amerikanë do të vijnë të investojnë në Shqipëri, por së pari duhet që të pastrohen gjykatat dhe të zbatohen rregullat.

"Biznesi dhe shoqëria shqiptare kanë rëndësi. Globalizimi ka sjellë përfitime për SHBA-në. Sulmet kibernetike të Iranit ndaj Shqipërisë e kanë bërë të qartë. SHBA i ka dënuar sulmet e Iranit ndaj Shqipërisë. SHBA po punon me qeverinë shqiptare që shitës të besuar. Investimet e SHBA-së në Shqipëri janë më lartë se asnjëherë më parë. Ne synojmë më lartë.

Ka aq shumë talent dhe mundësi që nuk është prekur ende këtu. Diçka është duke ndodhur. Në vendet e tjera ku kam shërbyer, mund të ndjesh kur diçka po ndodhte. Mendoj që tanimë për shkak të ndikimit në ekonomitë tona dhe që ka buruar nga ajo që po bëjnë rusët, ka pak shkurajim.

Po ju them që në bazë të përvojës time, diçka po ndodh në ajër në Shqipëri. Këtu ka mundësi. Nëse nuk do e ndjenit këtu, nuk do të ishit këtu. 

Të jemi seriozë për identifikimin e pengesave gjatë ardhjes së investimeve amerikane për të lehtësuar. Kur gjykatat të jenë të pastra, do kemi investime amerikane në Shqipëri. Kur investitorët të kuptojnë që rregullat të zbatohen njësoj për të gjithë", tha ajo.

Kim ndërkohë deklaroi se furnizimi me energji në Evropë mund të bëhet përmes Shqipërisë. 

Besoni ose jo, tha ambasadorja, “ajo që po ndodh në Shqipëri mund të sjellë një kontribut domethënës për marrëdhënien tonë si anëtar të NATO dhe që Evropa të çlirohet nga varësia e Rusisë”.

"Që prej 24 shkurtit kur Rusia pushtoi Ukrainën ne kemi parë ndikimin  kemi parë ndikimin që ka sjelle mbi ekonominë evropiane dhe sektorin e energjisë, sepse është vërtet i ndërvarur  nga gazi natyror.

Besoni ose jo ajo që po ndodh në Shqipëri mund të sjellë një kontribut domethënës për marrëdhënien tonë si anëtar të NATO dhe që Evropa të çlirohet nga varësia e Rusisë. Pra diversifikimi i furnitorëve me energji mund të realizohen përmes Shqipërisë. Projekti i gazit të lëngshëm në Vlorë mund të sjellë 5 mld metër kub gaz natyror në vit. E gjithë TAP-i ka kapacitet 20 mld metër kub gaz natyror.

Jemi duke eksploruar mundësitë. E gjithë kjo do të mbështesë përpjekjet tona për të rritur energjinë në Evropë, veçanërisht për të sjellë rreth 50 mld metër kub gaz në vit në Evropë”, theksoi nder te tjera Yuri Kim.

33 Komente

 1. O
  On

  Po me ke do I mbyshni..me 20 vjecare? E di qe po gjykohet viti 2017 ke gjykata e apelit apo jo? E di cdo te thote kjo?

  1. D
   Dardan

   Kim eshte e vertete se "diçka është duke ndodhur në Shqipëri, ju po e ndjeni në ajër", por une e ndjej ne toke se Perbindeshi i Vicidolit, Doktor Sali Mortja dhe Trusti i "geshtenjave dhe Boronicave te Tropojes" te kane planifikuar te te dergoje pas Remzi Hoxhes, Kosta Trebickes dhe Sokol Olldashit.

    1. A
     Aaaaaaa

     Ne fakt ka 31 vjet qe kur erdhi Bejker sekretari shtetit qe ne Shqiperi po levize dicka por gjithmon ne ajer dhe asnjehete ne toke. Nje amerikan ne 93 ne portin e Durresit tha qe Shqiperia do jete aleati kryesor i USA ne Europe, por do duehen mbi50 vjete qe te arrije standartet e nje shteti normal.

    2. k
     k

     Kur të mësojë saliu të flasi shqip,do pastrohen gjykatat. Dmth,kurrë.Shpirti dhe esenca e shqiptarit është korrupsioni,mercenarizmi,cmira,xhelozia, urrejtja,dhe dëshira juaj nuk mund të plotësohet.

    3. R
     Realisti

     Kimete, na lodhe. Për fjalë të bukura kemi këta kërma që na kanë drejtuar nëpër mitingje. A do ta vësh SPAKun në punë apo do rrish duke vizituar bujtinat e veriut?

     1. R
      Rambo III

      Ke të fala nga Sali Berisha o zonjë. Të bën karshillëk, jo vstëm juve personalisht, por edhe SHBA-ve institucionalisht. Kjo është e pafalshme. Boll e ruajtët Sali Berishën. Boll e ruajtët Arben Krajën. Neve si popull, jemi shumë të zhgënjyer nga puna juaj në lidhje me drejtësinë dhe mos denimin e Sali Berishes. Rrofshin SHBA.

      1. k
       kacidhja

       po na helmokan me portin e gazit te lengshem

       1. T
        Taulant

        Nuk e dija lojen e gazit. Ne fillim u fol qe do behej per perdorim te brendshem. Tani doli qe rafineria ne port ne mes te gjirit te Vlores do behet te te furnizuar Evropen. Nuk kishte port tjeter ne Spanje,Itali,France,Kroaci etj por mbeti Shqiperia? Kerrici i Vucicit vendosi shkaterrimin e Vlores me kete projekt shkaterrues per mjedisin.

        1. D
         Dakord

         Ore taulant je idiot karriere apo ke lindur idiot??? Bytha jote e dashka ne itali, spanje, france e kroaci??? E pse jo ne shqiperi?? Apo se keshtu thote mendja jote idiote. Po te ishe njeri normal do kishe ikur me fisin ne britani por ja qe nuk je dhe te paguajne buken e dites per te shkruar broçkulla se slogani i partise-bande eshte "shpif shpif se nje ngelet"

       2. N
        Neutrino

        Hahaha. Të qeshim nga zori moj Kim-Mete. Edhe ai shalgjati jot kështu thotë "prit se nuk keni gjë akoma" Ja shpëlat trurin këtij mileti

        1. T
         Taulant

         Nuk e dinim qe Shqiperia do kthehet ne kosh plehrash. Pse gazi i lengshem do transformohet ne Shqiperi per te furnizuar Evropen. Pse nuk shkon ne portet Evropiane? Sepse Evropa mbron ambientin.

         1. T
          Teo

          Tallje rike,gjykatat po pengojne investment amerikane ne shqiperi. SA te rrojm do mesojm

          1. A
           Ariu

           Eh moj Kim...Na bere si dhelpra qe shikon koqet e dashit që tunden dhe… akoma pret që të bien.

           1. R
            Rrofte Komiteti Qendror me shoqen Kimete ne krye

            Pa pune do mbetesh moj Kimete ose do te trasferojne ne Somali qe ta rregullosh eshe Somaline sic na rregullove dhe ne. Po ne Somali piratet nuk e pje.dhin shume Ambasaden Amerikane sikurse zhelet e zhgarravinat analiste e politikane shqiptare.

            1. D
             Derkuci Cufo

             Si I doli boja Rip Tip Tapit

             1. F
              FCB

              Ka te drejte Kim - etja dicka eshte duke ndodhur , shume shpejt largimi i saj i turpshem nga Shqiperia e cila as zedhenesen e nje qeverie nuk diti te bente, edhe Sorros e ka kuptuar qe eshte komplet e paafte.

              1. S
               Studentv

               Sa kohe qe gjykatat nuk bejne drejtesi por hapin syte se c thone portalet jo provat, sa kohe qe trekendeshi avokat ,prokuror ,gjykates funksionon si familje mafioze, sa kohe qe gjykatat e apelit japin denime we te mbrojne koleget ne shkallen e pare dhe jo te japin drejtesi dhe me keq dhedin drejtesi.pa lek nuk e fiton pafajsine keq puna.

               1. G
                Gogë Dibrani

                Është e vërtetë që diçka po ndodh në Shqipëri. Juri Kim është vënë në krye të MBYTJES SË DIBRËS, zhdukjen përgjithëmonë të një krahine me historinë më të madhërishme të popullit shqiptar, Dibrën e Skënderbeut ku zhvilloi dhe fitoi 18 nga 24 betejat fitimtare të tij, të Luginës së Drinit të Zi, lugina më e bukur dhe pjellore e zonave malore, vendi ku ajo hëngri para disa ditësh JUFKAT E FAMSHME TË DIBRËS, jufka që me mbytjen e Dibrës nuk do të gjejnë më miellin e shijshëm të Luginës së Drinit por miellin me helme të Serbisë...

                1. K
                 Kosova

                 PO zonje, dicka po ndodh. Te gjithe po rilindin. Kthimi i nongratave, rublagjinjeve, kthimi i Metes, Bashes. Fircimi i Rames (vellaut te çetnikut Vućić). Kane mbet edhe pak shqiptare per tu debuar deri ne alternimin e asaj cope Shqiperje.

                 1. A
                  Askushi

                  PO FUTET SALI VICIDOLIN KOPILIN DHE ILIR METEN NE BURG ATEHER MUND TE NDJEJM OKSIGJEN DHE TE MARIM FRYM LIRISHT , SA PER GJYKATAT QE TE BESH PASTRIM TERRITORI SPAKU NUK DUHET TI HEQ NGA PUNA POR TE VEN NE BURG DHE ME DENIME MAKSIMALE JO TALL BYTHEN KRAJA , OSE DHE ARBEN KRAJEN NE BURG SHUM KOLLAJ , SHUM FJAL ASNJE PUN , E MIRA DO ISHTE TE ISHTE PASTRUAR SHQIPERIA NGA TE GJITH POLITIKANET PA DALLIM PARTIE KAN 32 VJET NA HAPEN BARKUN ,ATEHER DO ECI MBAR SHQIPERIA .

                  1. E
                   E vërteta shqeto

                   Por pra Znj.Kim. Të gjithë i shohin në ajër kullat e pastrimit të parave që po ngre Lali Eri me Edi Ramën. Vetëm ju bëni sikur s'i shihni. Çudi e madhe! Ju shihni vetëm NonGratat e opozitës. Autokracinë, eliminimin e demokracisë nga rilindja, dhe korrupsionin galopant të qeverisë me megaskandale nuk doni t'i shihni. Edhe diçka tjetër po ndihet në ajër në fakt, në lidhje me call centerat që sigurisht kanë lidhje me Ramën. Por të shohim si do sillen dhe ça plani kanë. S'është ndonjë çudi që nga janari e në vazhdim të mbyllen shumë skema mashtrimi. Avash avash, si do jetë vendi do bëhet edhe kuvendi, thotë një shprehje. Këtë vend o do ta bëjmë, o do ta dhjesim. Dhjerja ka pasoja, sidomos për rilindjen. Mirë punë nuk ofron për popullin dhe tallet, por vetëm vjedh dhe kërcënon me papunësi e varfëri edhe ata pak zëra opozitarë të ndershëm pa parti. Kjo nuk shkon, dhe këtu nuk mban më ujë pilafi. Ka gjithmonë një vizë të kuqe që nuk duhet kaluar. Rama nuk është mbret, dhe nuk e pjerdh njeri, sidomos ata që thonë dhe duan të vërtetën. Po kalojnë çdo kufi të arrogancës dhe s'pyesin më. Të qetësohen e të ftillohen, se nuk ka Soros në botë që i mbron dot nga e vërteta. Një tufë sharlatanësh gjasme rilindas që po shqyejnë e vjedhin pasuritë kombëtare, dhe ju si ambasadore rrini heshtni, dhe i kujtonit barin demokratëve te selia dikur. Skandal! I bëni këto gjëra në Shqipëri, se në një shtet tjetër karriera juaj si ambasadore mbaronte në sekondë.

                   1. P
                    PARAJA

                    Ambasadore e dini qe ju keni frike nga Sali Berisha? Kjo eshte arsyeja pse akoma nuk po arrestohen, as Saliu, as Iliri, as Lulushi dhe as Edi. Ka shume te tjere qe SPAK duhet ti hetoje e te pergjigjen penalisht, por pengesa jeni ju. Fjalet i merr era themi ne ketej nga anet tona, vepra mbetet. Me sa duket ju mbeteni deri ne fund e fjaleve dhe jo e veprave. Nje gje se kuptojme, jeni pajtuar me kete gjendje kriminale ne krye te shtetit dhe te politikaneve qe kane qene ne drejtim ? Ne se po mjerre populli qe besoj ne reformen ne drejtesi, qe u harxhuan miliona euro e u drejtua nga ju me aq pompozitet. Me shume te drejte ne mund te mendojme, se reforma ne drejtesi ishte nje demagogji. Politikanet keta 30 vjet kane mbrojtur njeri-tjetrin. Ata jane nje grup orkestre qe dine te luajne shume mire. Me e keqja eshte se aderuat dhe ju perfaqesuesit diplomatike ne kete orkester qe luajtet fatkeqesisht shume dobet ne kurriz te shqiptareve. Gjykatat tona nuk e njohin c'eshte drejtesia. Drejtesia per ata eshte PARAJA. Turp per ju.

                    1. H
                     Himarioti

                     Ehë, shumë vonë qënka ajo ditë. Drejjtësia shqiptare e ka emrin Sali Berisha, sa të jetë Saliu gjallë, në Sjqipër nuk ka drejtësi.

                     1. S
                      Shqip...

                      Himarioti , hahaha me vjen keq ,por me duhet te kundershtoj . - Kush e qi surratit e Shpellarit ne kte Bote lol . Drejtesine e kan te ne dore Te Fortet qe Diktojne 31-vjet ne gjithecka mbi Shqiperine ne Politikat e Brendeshme e te Jashteme .Shqiptaret jane thjeshte Manikin dhe Kompetencat e tyre jane te kufizuara qe do te thote ne jemi De-Fakto nji Koloni ose lete theme Republik Banane . Per aq kohe sa Miku jone i Madhe s'ka imnteres qe te ket Shtet Ligjore e Drejtesi ne Shqiperi ,sigurishte qe s'do ket asgje e Ligjin do ta beje Krimi rrugeve te atij vendi . Kjo s'ka te bej fare me Politikanet Shqiptare qe i sherbejne Te Hujve thjeshte si Kondoma ne gjithcak behet ne Shqiperi .------------ Por le ti ktehemi temes ne Fjal ,Investimeve te Mikut . Okay po Investon me gazin e Lenget sepse per kte u bo e po behet lufte ne Ukraine , por perse nuk Investojne 31-vjet asgje , ne asnji fushe tjeter ,si Industri Minerare Industri te lehte etj qe Shqiperia ka aq shume nevoje dhe te punesohen shqiptaret ,mos t'i bashkohen Krimit ose largohen Jashte ,per te Mbijetuar !!!!!!!!! Si ta kuptojme kte Politike Miqsh ?

                     2. p
                      pufi

                      Ti e ndjen ne ajer, perse nuk na e thua troc neve qe jemi te trashe dhe nuk ndjejme gje,apo llafe ne ajer.

                      1. D
                       Dakord

                       Une dua te nuhas ne ajer arrestimin e saliut dhe shpures se tij me soj e sorrollop.

                       1. a
                        amerika hoqi lulin,vuri saliun

                        kjo era e re mos eshte ardhja e sali mortjes ne pushtet sepse jeni ju amerikanet qe e mbajtet dhe e perkrahet kete perbindesh komunist ne pushtet. mos keni planifikuar qe ta sillnin kete monster per te torturuar shqiptaret e per ta shkatrruar vendin sic ka bere ne keto 32 vjet. kete radhe po luani karten e non grates dhe hoqet lulin dhe erdhi ky perbindesh. mos veproni sic vepruat me arben llallen qe po tallet me ju edhe me popullin

                        1. E
                         Ethem Lalaj

                         Zonja YURI KIM. 1.99 % e popullit janë të zhgënjyer me qëndrimin që po mbani ndaj NON GRATËS.Nuk pjerdh Saliu nga Non grata e DASH.Ai syt i mban nga Beogradi dhe Kremlini. 2.Ju nuk po e kuptoni se me DREJTËSINË E RE KENI DËSHTUAR PËRFUNDIMISHT: -A.KRAJA I SPAK kërkon PROVA për S. Berishën kur 155 prova krimi jan aty..i di edhe bufi pulave. -Nëse nuk ja numëroni Ju,Ja u numëroi UNË në një TV AMERIKAN..jo në Shqipëri,pasi Sb i ka kapur 99% të tyre që në 2005.800 TV

                         1. t
                          tyli

                          Asgje nuk ka ne ajer apo ne toke...vetem pallavra nga ambasada. Perbindeshat e politikes rrenuese vazhdojne cdo dite te tallen me popullin e mjere dhe kjo ben skenen e rradhes. Nuk ka investues ne Shqiperi por vetem pastrim parash dhe nuk ka patur kurr ndonje investues nga US. Gjykatat do kalojne nga nje dore ne tjetren per te mbrojtur interesat e huaja dhe ne kte menyre krijohet baza per korrupsion. Per aq kohe sa Berishet e Metajt dhe shpura livadhisin duke treguar qarte pasurite e tyre te vena ne 25 vjet atehere askush sdo besoje pallavrat.

                          1. P
                           Për Gog dibrani

                           Për idiotin që sot ka të drejta me të kulturuarit, që akoma nuk di të shkruajë shqip, jo më i tregon ambasadores se sa fitore ka bërë skëndërbeu. Or pall njeri nuk shkruhet Gog dibrani.

                           1. B
                            Boll eshte booll

                            Shoqja Kimete nuk hame oriz qe te kemi nuhatjen si tenden. Na cave.....

                            1. G
                             Goditesi

                             Amerikanet pasurite po na I vjedhin si puna a Bunkers qe nuk paguan taksa por merr qyl gazing dhe naften tone. Mineralet Po na I grabisin. Helmet Sirine I cmontuan ne Kepin e Rodonit. Luften me 1997. TAP e ndertuan por nuk paguajne as takse toke dhe as gaz te Lire nuk na japin. Portin per te Shkaterruat bregdeton Po e ndertojne tu japin gaz Evropes se tek ne bejne cte duan Amerikanet dhe su kerkon llogaris njeri. Tani Dibren qe as aenver Joxha se permbuti keta do e permbytin. Te gjithe ekonomine, ushtrine, arsimin dhe mjekesine e Shkaterruan duke na bene ne krye Spiunet e tyre. Tani Po na godasin moralin me paradat Gay dhe degjenerime. Shpopullimin po e bejne dhe zevendesomin e populssise me rraca te ndryshme

                             Lini një Përgjigje